Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bilgisayar’da Virüsler, Zararlı Yazılımlar ve Alınacak Önlemler.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bilgisayar’da Virüsler, Zararlı Yazılımlar ve Alınacak Önlemler."— Sunum transkripti:

1 Bilgisayar’da Virüsler, Zararlı Yazılımlar ve Alınacak Önlemler

2 1.B ILGI G IZLILIĞI VE G ÜVENLIĞI * Teknolojinin sürekli gelişmesi teknolojik aletlerin hızla çoğalması çağımızda bilgiye ulaşmayı oldukça kolaylaştırmıştır. Evimizde otururken, okuldayken, seyahatteyken bilgiye o kadar çabuk ulaşıyoruz ki bu geçtiğimiz yıllarda imkansız olarak görülüyordu.

3 B ILGIYE ULAŞMAK.. Bilgiye ulaşmak kolay ancak kişilerin, şirketlerin ve kuruluşların ulaşılmasını istemediği bilgileri vardır. İşte bu nokta da bilginin gizliliği ve güvenliği konusu karşımıza çıkıyor.

4 2.K IŞISEL B ILGISAYAR G ÜVENLIĞI Günlüklerimizde olduğu gibi bilgisayarımızda da başkalarının görmesini istemediğimiz bilgilerimiz olabilir. Örneğin; resimlerimiz, videolarımız... * En basit yoldan kişisel bilgisayarımızda gizliliği şifre koyarak sağlayabiliriz. Fakat bilgisayarımıza koyduğumuz şifre bizi internet üzerindeki milyonlarca kişiden koruyamaz.

5 İlk olarak bilgisayarımızı nasıl koruyacağımızdan önce bizi bekleyen tehlike türlerini bilmemiz gerekir. İşte bilgisayarımızı bekleyen tehditler.

6 3.Z ARARLı Y AZıLıMLAR Kötü niyetli bilgisayar kullanıcıları tarafından bilgisayarımıza, sistemimize ve bilgilerimize zarar vermek için veya o bilgileri ele geçirmek için hazırlanmış yazılımlardır. * Virüsler * Casus Yazılımlar * Solucanlar * Reklam Yazılımları * Truva Atları

7 V IRÜSLER Virüslerin genel özellikleri; *Çalıştırılabilir *Kendini kopyalayabilir. *Kendini gizleyebilir. *Bilgisayarda çalışan bir programın çalışma şeklini değiştirebilir veya bozabilir. *Kendini değiştirebilir.

8 C ASUS Y AZıLıMLAR Donanım ve yazılıma zarar vermez. Özel bilgileri paylaşır.

9 S OLUCANLAR Başlı başına bir program. Kendi kendini kopyalama. Ağ üzerinde çoğalma

10 R EKLAM Y AZıLıMLARı Herhangi bir program çalışırken reklam açan yazılımlardır.

11 T RUVA A TLARı Şifreler Kredi kartı bilgileri Erişimi kolaylaştıran arka kapılar

12 O LTA S ALDıRıLARı Taklit Özel bilgilere erişim

13 G ÜVENLIK Ö NLEMLERI Tehditlerden korunabilmek için; * Kişisel bilgisayar güvenliği * Şifreleme * Lisanslı yazılım kullanma * Yazılımı güncelleme * Güvenlik ayarlarını gözden geçirme * Güvenlik yazılımlarını kullanma gibi işlemleri yapmak gerekir.

14 K IŞISEL B ILGISAYAR G ÜVENLIĞI Fiziksel güvenlik Sabit diskten açılış Disk yapılandırma Güncelleme Paylaşımı kapatma Parola kullanımı Konuk hesabını kapatma Antivirüs

15 G ÜVENLIK Y AZıLıMLARı K ULLANMA Bilgisayarımıza yönelik saldırıları önlemek için çeşitli yazılımları kullanmamızda yarar vardır. Bunların en önemlileri şunlardır: -Antivirüs yazılımları - Güvenlik duvarı yazılımları - Casus yazılım temizleme araçları - Ekran ve klavye izleme yazılımlarıdır.

16 A NTIVIRÜS Y AZıLıMLARı Antivirüs yazılımları virüs, Truva atı, solucan gibi casus yazılımların bilgisayarlara bulaşmasını engelleyerek bulaşmış olan kötü niyetli yazılımları silmek için yazılmış programlardır.

17 G ÜVENLIK D UVARı Y AZıLıMLARı İnternete bağlı bir bilgisayara gelen ve giden verilerin tümünü kontrol eden, zararlı yazılımların ve bilgisayar korsanlarının bilgisayara sızmasına izin vermeyen yazılımlardır.

18 C ASUS Y AZıLıM T EMIZLEME A RAÇLARı Bilinen casus yazılım programlarını algılayıp kaldırarak bilgisayarınızın casus yazılımlardan ve diğer olası istenmeyen yazılımlardan korunmasına yardımcı olur.

19 E KRAN VE K LAVYE İ ZLEME Y AZıLıMLARı Ekran ve klavye hareketlerinin dosyalara kayıt edilmesine yarayan programdır Bu yazılımlar, çocuğunuzun bilgisayar ve internet ortamında yaptıklarını gözlemek için kullanılacağı gibi bilgisayar korsanlarının art niyetli olarak kullanabileceği yazılımlardır. Bu programlar sayesinde sizin şifrelerinize, kart numaralarınıza kolaylıkla ulaşabilirler.

20 HAZIRLAYAN YAŞAR KARAPEHLİVAN ANADOLU ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ EĞİTİMİ


"Bilgisayar’da Virüsler, Zararlı Yazılımlar ve Alınacak Önlemler." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları