Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

VERI GÜVENLIĞININ SAĞLANMASı Verinin Saklanması ve Mahremiyet.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "VERI GÜVENLIĞININ SAĞLANMASı Verinin Saklanması ve Mahremiyet."— Sunum transkripti:

1

2 VERI GÜVENLIĞININ SAĞLANMASı Verinin Saklanması ve Mahremiyet

3 VERI GÜVENLIĞI  Kişisel Veri  Değerli Veri

4 KİŞİSEL VERİ  Kişilerin isimleri, kimlik numaraları, adresleri, telefon numaraları, hastalıkları, banka hesap numaraları, kredi kartları, şifreleri, mali kayıtları, aldığı cezalar, arkadaşları, akrabaları gibi bilgilerdir.

5 DEĞERLI VERI  Kişi yada kuruluşların işleyişi ve varlığı için gerekli saklanan her türlü veridir.

6 VERILERE NE OLABILIR?  Çalınabilir  Silinebilir  Bozulabilir  Erişilemeyebilir

7 SOSYAL PAYLAŞıMDA DIKKAT  Paylaşacağımız materyal kişisel bilgi taşımamalı  Paylaşımlarımız güvendiğimiz çevremiz tarafından görülebilmeli

8 VERILERIN NASıL KORUMA ALTıNA ALABILIRIZ? Dosyaların yedeklenmesi

9 VERILERIN NASıL KORUMA ALTıNA ALABILIRIZ? Dosyalara dışarıdan erişimin engellenmesi 1.Şifreleme 2.Güvenlik yazılımları 3.Güncellenebilir işletim sistemi

10 Güvenilen kaynakların kullanmalıyız 1.İnternet siteleri 2.Taşınabilir depo medyaları Güvenli İnternet Hakkında Detaylar İçin.. Güvenli İnternet Hakkında Detaylar İçin..

11 Elektrik kesintilerine karşı KGS (UPS)

12 KİŞİSEL VERİLERİMİZ KANUNLA KISMEN KORUMA ALTINDADIR Kişisel Verinin Korunması Kanunu 1989 ‘dan Beri Üzerinde Çalışılmaktadır ve Halen Taslak Halindedir Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.. Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız..

13 TÜRK CEZA KANUNU, DOKUZUNCU BÖLÜM TÜRK CEZA KANUNU, DOKUZUNCU BÖLÜM Özel hayatın gizliliğini ihlâl Özel hayatın gizliliğini ihlâl MADDE 134. -  (1) Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlâl eden kimse, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlâl edilmesi hâlinde, cezanın alt sınırı bir yıldan az olamaz.  (2) Kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri ifşa eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Fiilin basın ve yayın yoluyla işlenmesi hâlinde, ceza yarı oranında artırılır. Kişisel verilerin kaydedilmesi Kişisel verilerin kaydedilmesi MADDE 135. -  (1) Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydeden kimseye altı aydan üç yıla kadar hapis cezası verilir.  (2) Kişilerin siyasî, felsefî veya dinî görüşlerine, ırkî kökenlerine; hukuka aykırı olarak ahlâkî eğilimlerine, cinsel yaşamlarına, sağlık durumlarına veya sendikal bağlantılarına ilişkin bilgileri kişisel veri olarak kaydeden kimse, yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır.

14 TEŞEKKÜR EDERIM Notlarınızı Almayı Unutmamışsınızdır Umarım


"VERI GÜVENLIĞININ SAĞLANMASı Verinin Saklanması ve Mahremiyet." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları