Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TANGO.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TANGO."— Sunum transkripti:

1 TANGO

2 Tango, Güney Amerika kökenli bir dans ve müzik türüdür.
Orijinal tango, doğduğu toprakların adıyla, "Arjantin tangosu" olarak anılmaktadır.

3

4

5 Tangonun dramatik duygusu, dans sırasında çok zengin doğaçlama fırsatları yaratması, dansın özünde aşk ve melankoli tutkusunun yatmasından ileri gelmektedir.

6

7 Arjantin’de ortaya çıkan bu tür sonradan diğer ülkelerde farklı şekillerde yorumlanmış ve başka tango stilleri oluşturmuşlardır. Arjantin Tango Tango Oriental Tango Nuevo Tango Canyengue Tango Liso Tango Salon Tango Orillero Show Tango Ballroom Finnish Tango

8 19. yüzyılın sonunda göçmenlerin oluşturduğu farklı kültürlerin karışımı hüznü, acıyı, nefreti, ve daha pek çok duyguyu barındıran yeni bir müzik ve dans stili ortaya çıkardı: Tango…

9

10 Tangonun müziksel kökeninde İspanyol dans figürleriyle şekillenen Küba müziği ile harmanlanan Hanbera, Milonga ve Tango Andaluz vardır. Tango müziği sert hatlıdır ve ritimleri belirgindir.

11 Arjantin Tango, Avrupa’ya 20
Arjantin Tango, Avrupa’ya 20.yüzyılın başlarında, Fransa’ya, gelen tangocular tarafından taşınmıştır. Öncelikle yine alt kesimlerce sevilip yayılan Tango zamanla üst kesimlerde de beğenilmeye başlar.

12 Arjantin’deki stil ile Avrupa’da yapılması hoş karşılanmamış ve modernleştirme adı altında sadeleştirilmiştir. Böylelikle “Avrupa Tango”’su ortaya çıkmıştır.

13

14 İkinci Dünya Savaşı’na kadar zirvede olan tango, bu dönemden sonra, politik nedenlerle gerilemeye başlar. Birbirini izleyen askeri darbeler neticesinde dans salonları kapatılmış, dans etmek yasaklanmıştır. İkinci Dünya Savaşı’na kadar zirvede olan tango, bu dönemden sonra, politik nedenlerle gerilemeye başlar. Birbirini izleyen askeri darbeler neticesinde dans salonları kapatılmış, dans etmek yasaklanmıştır.

15

16 Türkiye'de de Cumhuriyetin ilanı ile oluşan çok sesli müzik gelişimi ile Tango sevilmiş ve yayılmıştır.

17 Dinlediğiniz için eyvallah Hazırlayanlar: Aslıhan TEKINIRK ve Eda TARAKCI 9-D

18 KAYNAKÇA www.wikipedia.com/Tango/


"TANGO." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları