Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Yurt Dışındaki ATATÜRK anıtları

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Yurt Dışındaki ATATÜRK anıtları"— Sunum transkripti:

1 Yurt Dışındaki ATATÜRK anıtları
ALINTIDIR

2 Şili'nin başkenti Santiago'da Apoguindo Caddesi Novigod Parkında Atatürk Anıtı

3 Şili'nin başkenti Santiago'da belediye, kentte yasayan kişilerin örnek alması için bir parka, Atatürk‘ün sözlerinin yer aldığı rölyefini yaptırdığı bildirildi. Söz konusu rölyef Aynur Kasabalı'nın seyahatlerden birinde ortaya çıkmış. Geçen yıl bir Güney Amerika ülkesi olan Şili'ye yaptığı seyahate ilişkin izlenimlerini, şöyle anlatıyor: “Şili'nin başkenti Santiago kentinin Belediye Başkanının, kentte yaşayan kişilerin örnek alması için Apoguindo Caddesi'ndeki Novigod Parkı'na, Atatürk‘ün, üzerinde bazı sözlerinin de yer aldığı rölyefini yaptırdığını fark ettim. O an kendim ve Türklüğümle gurur duydum. O anı kelimelere dökmem imkansız. Zamanım kısıtlı olduğu için Belediye Başkanı ile görüşemedim. Ancak tercümanım aracılığıyla yetkililere sorduğumda, Atatürk‘ün kentte örnek alındığı, herkesin örnek alması için de bir parka Atatürk rölyefinin konulduğunu öğrendim.“

4 YAZININ TERCÜMESİ Rölyef ve rölyefin bulunduğu anıt duvarın üzerindeki yazının ise kendisini daha da şaşırttığını ifade eden Kasabalı, yazıda İspanyolca; "Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, vatanının fedakar ve sadık hizmetkarı, benzeri olmayan kahraman, insanlık idealinin canlı emsali... Bütün hayatını Türk Milletine vakfetmiş, milletine kendi ruhunu, ateşini vermiştir. Hatırası milletinin ruhunu ateşli tutan sönmez bir meşale olarak yaşamaktadır" sözlerinin yazılı olduğunu belirtti.

5 Çok gurur verici...Avustralya'nın Canberra Kentindeki Anıt

6 Çanakkale Muharebeleri'nde şehit düşen Türk ve Anzak askerlerinin anısını yaşatmak için, iki ülke arasındaki görüşmeler sonucu, Avustralya'da bir Atatürk Anıtı açılmasına karar verilmiştir. Ayrıca, Atatürk Anıt Bahçesi, Atatürk Kıyısı, Atatürk Girişi adı altında Avustralya'da bazı yerlerin adı değiştirilmiştir. Tarihte ilk defa bir savaş iki ülke arasında dostluk bağının kurulmasına sebep olmuştur. Atatürk Anıtı ile ilgili olan bu makalede, Anzaklar‘ın ve Türk tarafının önerileri, yapılan görüşmeler, anıtların dikilmesi, iki ülke arasındaki ilişkilere değinilmiştir.

7 Küba (Havana) Küba’da Atatürk'ten başka hiçbir devlet adamının heykeli bulunmamaktadır.

8 Büstün hemen altındaki yazı YURTTA SULH CİHANDA SULH

9 Avustralya(Canberra Avustralya (Canberra)

10 Romanya (Bükreş)

11 Romanya’daki ''Atatürk Meydanı'',Bükreş'te ufak bir meydandır.
Bir Atatürk büstü de bulunur. Meydanda ki, bir Türk tarafından işletilen ve satın alınan otelcilerin girişimiyle bu ad verilmiş.


"Yurt Dışındaki ATATÜRK anıtları" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları