Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük LOZAN BARIŞ ANLAŞMASI 1.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük LOZAN BARIŞ ANLAŞMASI 1."— Sunum transkripti:

1 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük LOZAN BARIŞ ANLAŞMASI 1

2 2 İsviçre, tarafsız olduğu için orada yapıldı. Lozan Barış Konferansı Neden İsviçre’ de Yapıldı? İtilaf Devletleri’ nin barış görüşmeleri Lozan’ da yapılsın teklifi TBMM tarafından kabul edildi. Ancak İtilaf Devletleri Lozan’a, İstanbul Hükümeti temsilcisini de çağırdı.

3 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük LOZAN BARIŞ ANLAŞMASI 3 Lozan Konferansı’ na Neden İsmet Paşa Gönderildi? Mudanya Ateşkes Anlaşması’ nda başarılı olduğu için Lozan Konferansı’nda da İsmet Bey görevlendirilmiştir.

4 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük LOZAN BARIŞ ANLAŞMASI 4 TOPLANTIYA KATILANLAR

5 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük LOZAN BARIŞ ANLAŞMASI 5 İtilaf Devletleri konferansta; Kapitülasyonların devam etmesini, Görüşmeler Devam Ederken Kesilmiş ve Tekrar Savaş Tehlikesi Ortaya Çıkmıştır? Neden? Doğu Anadolu’da Ermeni Devleti kurulmasını, Boğazların kontrolünün tamamıyla uluslararası bir komisyona bırakılmasını istemiştir.

6 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük LOZAN BARIŞ ANLAŞMASI 6 Anlaşma, 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanmıştır.

7 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük LOZAN BARIŞ ANLAŞMASI 7 Boğazlar Meselesi;

8 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük LOZAN BARIŞ ANLAŞMASI 8 Yunanistan Neden Savaş Tazminatı Ödeyecektir?

9 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük LOZAN BARIŞ ANLAŞMASI 9

10 10

11 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük LOZAN BARIŞ ANLAŞMASI 11 Kapitülasyonlar tamamı ile kaldırılmıştır. Ülkede yaşayan tüm azınlıklar Türk vatandaşı sayılacak. Yabancı devletlerin azınlıkları bahane ederek içişlerimize karışmaları engellenmiştir. Başta ekonomik olmak üzere, siyasi ve hukuksal alanda bir egemenlik sağlamıştır.

12 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük LOZAN BARIŞ ANLAŞMASI 12

13 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük LOZAN BARIŞ ANLAŞMASI 13 SONUÇ İsviçre, tarafsız olduğu için konferans Lozan’ da yapıldı. Lozan Barış Anlaşması 24 Temmuz 1923’ de imzalandı. Lozan Anlaşması bağımsızlığımızın tescil belgesi oldu. Lozan ile; kapitülasyonlar kaldırıldı, azınlık sorunu çözümlendi. Irak sınırının çözümü daha sonraya bırakıldı. Boğazlar, bizim aleyhimize çözümlendi.


"T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük LOZAN BARIŞ ANLAŞMASI 1." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları