Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAZIRLAYAN KEZBAN BİÇER 1. ÜN İ TE İ LET İŞİ M VE İ NSAN İ L İŞ K İ LER İ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAZIRLAYAN KEZBAN BİÇER 1. ÜN İ TE İ LET İŞİ M VE İ NSAN İ L İŞ K İ LER İ."— Sunum transkripti:

1

2 HAZIRLAYAN KEZBAN BİÇER 1. ÜN İ TE İ LET İŞİ M VE İ NSAN İ L İŞ K İ LER İ

3 İLETİŞİM: Duygu, düşünce veya bilgilerin akla gelebilecek her türlü yolla başkalarına aktarılmasına denir. İLETİŞİM: Duygu, düşünce veya bilgilerin akla gelebilecek her türlü yolla başkalarına aktarılmasına denir. İletişimi başlatmanın ilk aşaması kendimizi ve çevremizi tanımak ve anlamaktır. İletişimi başlatmanın ilk aşaması kendimizi ve çevremizi tanımak ve anlamaktır.

4 İLETİŞİMSİZLİĞE NEDEN OLAN TEMEL FAKTÖRLER 1- Dinleme becerisine sahip olamama, 1- Dinleme becerisine sahip olamama, 2-Konuşma becerisine sahip olamama, 2-Konuşma becerisine sahip olamama,

5 ETK İ L İ İ LET İŞİ M KURMA BECER İ LER İ 1-Kendini tanımak, 1-Kendini tanımak, 2-Kendini açmak ve doğru ifade etmek, 2-Kendini açmak ve doğru ifade etmek, 3-Karşımızdakini etkin ve ilgili dinlemek, 3-Karşımızdakini etkin ve ilgili dinlemek, 4-Empati kurabilmek, 4-Empati kurabilmek, 5-Hoş görülü ve önyargısız olmak, 5-Hoş görülü ve önyargısız olmak, 6-Eleştirilere karşı açık olmak, 6-Eleştirilere karşı açık olmak, 7-Beden dili, göz kontağı, hitap, ses düzeyi, ses tonu vb. becerileri kullanmak. 7-Beden dili, göz kontağı, hitap, ses düzeyi, ses tonu vb. becerileri kullanmak.

6 ETK İ L İ İ LET İŞİ M KURMA BECER İ LER İ İletişimde bireysel farklılıkların yanı sıra sosyal çevrenin de etkisi büyüktür. İletişimde bireysel farklılıkların yanı sıra sosyal çevrenin de etkisi büyüktür. İletişimde sözlü mesajlar; İletişimde sözlü mesajlar; -Ses tonu -Ses tonu -Konuşma biçimi -Konuşma biçimi - Seçilen sözcükler - Seçilen sözcükler -seçilen sözcükleri kullanma becerisi -seçilen sözcükleri kullanma becerisi

7 ETK İ L İ İ LET İŞİ M KURMA BECER İ LER İ İletişimde sözsüz mesajlar; İletişimde sözsüz mesajlar; - Jest ve mimikler, - Kişinin duruş biçimi, - Kılık kıyafeti, - İletişim kurulan ortam,

8

9 İ leti ş im Araçları 1- Kitle iletişim araçları; aynı anda bir çok kişiye haber ulaştıran iletişim araçlarıdır. 1- Kitle iletişim araçları; aynı anda bir çok kişiye haber ulaştıran iletişim araçlarıdır. 2-Kişisel iletişim araçlar: mektup, telefon, telgraf, e-posta, faks … 2-Kişisel iletişim araçlar: mektup, telefon, telgraf, e-posta, faks … 3- Ülkemizde en yaygın kullanılan iletişim aracı televizyondur.

10 TRT: Devlet adına radyo ve televizyon yayınları gerçekleştirmek amacıyla 1 mayıs 1964 yılında kurulmuştur. TRT: Devlet adına radyo ve televizyon yayınları gerçekleştirmek amacıyla 1 mayıs 1964 yılında kurulmuştur. RTÜK: Radyo ve televizyon yayınlarını denetlemek 1983 yılında kurulan bir üst kurumdur.

11 Tv izlerken dikkat edilmesi gereken kurallar 1- Tv 3-4 metre uzaktan ve göz hizası ile aynı yükseklikte izlenmelidir. 1- Tv 3-4 metre uzaktan ve göz hizası ile aynı yükseklikte izlenmelidir. 2- İzleyeceğimiz programlarda akıllı işaretler dikkate alınmalıdır. 2- İzleyeceğimiz programlarda akıllı işaretler dikkate alınmalıdır. 3- aile içi iletişim kopukluğuna neden olunmaması için evde birden fazla televizyona yer vermemeliyiz. 3- aile içi iletişim kopukluğuna neden olunmaması için evde birden fazla televizyona yer vermemeliyiz. 4- Her program yerine seçilen program izlenmelidir. 4- Her program yerine seçilen program izlenmelidir. 5- Tv izlerken ders çalışması ve yemek yenmesi uygun değildir. 5- Tv izlerken ders çalışması ve yemek yenmesi uygun değildir.

12 ATATÜRK VE İLETİŞİM Atatürk milli mücadele yıllarında halkı bilinçlendirmek amacıyla iletişime büyük önem vermiştir. Atatürk milli mücadele yıllarında halkı bilinçlendirmek amacıyla iletişime büyük önem vermiştir. Bu konuda yapmış olduğu çalışmalar; Bu konuda yapmış olduğu çalışmalar; 1-Anadolu Ajansının kurulması(AA), 1-Anadolu Ajansının kurulması(AA), 2-Atatürkün benim gazetem dediği İrade- i Milliye gazetesinin çıkartılması, 2-Atatürkün benim gazetem dediği İrade- i Milliye gazetesinin çıkartılması,

13 3- hakimiyet- i Milliye gazetesinin çıkartılması 3- hakimiyet- i Milliye gazetesinin çıkartılması 4- Ceride-i Resmiye(1920) gazetesinin çıkartılması 4- Ceride-i Resmiye(1920) gazetesinin çıkartılması 5-Telsiz Telgraf hakkında kanun(1925) 5-Telsiz Telgraf hakkında kanun(1925) 6-Telsiz ve telgraf vericileri hizmete girdi(1927) 6-Telsiz ve telgraf vericileri hizmete girdi(1927) 7-İstanbul ve Ankara Radyoları yayına başladı(1927) 7-İstanbul ve Ankara Radyoları yayına başladı(1927)

14 İZLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER


"HAZIRLAYAN KEZBAN BİÇER 1. ÜN İ TE İ LET İŞİ M VE İ NSAN İ L İŞ K İ LER İ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları