Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Öğr.Gör.İnayet Hakkı ÇİZMECİ Bilgisayar Prog..  Xampp Server bilgisayarımızı hem sunucu hem istemci olarak kullanmamızı sağlayan bir programdır. Yani.php.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Öğr.Gör.İnayet Hakkı ÇİZMECİ Bilgisayar Prog..  Xampp Server bilgisayarımızı hem sunucu hem istemci olarak kullanmamızı sağlayan bir programdır. Yani.php."— Sunum transkripti:

1 Öğr.Gör.İnayet Hakkı ÇİZMECİ Bilgisayar Prog.

2  Xampp Server bilgisayarımızı hem sunucu hem istemci olarak kullanmamızı sağlayan bir programdır. Yani.php uzantılı dosyalardaki php kodlarının çalışması için gerekli olan apachi, mysql gibi sistemleri kurup çalıştıran programdır.  Program Adresi: http://www.apachefriends.org/en/xampp.ht ml

3  Program ücretsiz olup herhangi bir key – crack veya serial istememektedir.  Kurulum ve Kullanım:  Öncelikle yukarıdaki adresten dosyamızı indiriyoruz. Ardından kuruluma başlıyoruz.

4 Dilimizi seçerek OK ile devam ediyoruz.

5  Next (İleri) butonu ile devam ediyoruz.

6  1) Kurulumun yapılacağı adres dizini.  2) Kurulum dizinini istersek değiştirebileceğimiz buton. (Varsayılan alan her zaman daha iyi bir seçimdir)

7  3) Kurulum 215.9 Mb’lık bir yer kaplayacaktır.  4) Harddiskte kullanılabilir 54,6 Gb alan olduğunu belirtiyor.  Sonrasında Next diyoruz yine..

8  1) Xampp programımızın simgesini masaüstüne kısayol icon oluştursun.  2) Apache ve Xampp klasör kısayollarını başlat menüsüne oluştursun.  3) Apache Servisini kur (İşaretliyoruz)  4) Mysql Servisini kur (İşaretliyoruz)

9  5) Filezilla programını kur (İsterseniz işaretleyin. Filezilla ftp bağlantı programıdır. Localde çalışmak isteyenler kurmayabilir.)  Install (Kurulum) a tıklıyoruz.

10  Kurulum devam ediyor..

11  Kurulum bitti ve Finish butonuna tıklıyoruz..

12  Kurulumun sorunsuz bittiğini ve Xampp Kontrol Panelini açmak istediğini yazıyor. Evet diyerek panele bakıyoruz..

13  Panelde Apache – Mysql ve Filezilla nın sorunsuz çalıştığını yazıyor. Start ve Stop butonları ile istediğimiz servisi başlatıp durdurabiliriz.  Artık PHP’yi rahatlıkla kodlayabilir ve bilgisayarımızda çalıştırabiliriz..  Yaptığınız PHPdosyalarını C:xampphtdocs yoluna kaydedin. Çalıştırmak içinse tarayıcınızın adres çubuğunda http://localhost/dosyaadi.php ya da http://127.0.0.1/dosyaadi.php yolunu kullanacaksınız.


"Öğr.Gör.İnayet Hakkı ÇİZMECİ Bilgisayar Prog..  Xampp Server bilgisayarımızı hem sunucu hem istemci olarak kullanmamızı sağlayan bir programdır. Yani.php." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları