Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Filezilla Client & Server Sunu içeriği:  Filezilla Nedir?  Filezilla Tarihçesi  Filezilla Özellikleri  Filezilla Kullanım Alanları  Filezilla Client.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Filezilla Client & Server Sunu içeriği:  Filezilla Nedir?  Filezilla Tarihçesi  Filezilla Özellikleri  Filezilla Kullanım Alanları  Filezilla Client."— Sunum transkripti:

1 Filezilla Client & Server Sunu içeriği:  Filezilla Nedir?  Filezilla Tarihçesi  Filezilla Özellikleri  Filezilla Kullanım Alanları  Filezilla Client  Filezilla Client Kurulumu

2 Filezilla Client & Server Sunu içeriği (2):  Filezilla Server  Filezilla Server Kurulumu  Client & Server Arasındaki Benzerlikler  Client & Server Arasındaki Farklılıklar  Filezilla Sürümleri  Benzer Programlar

3 Filezilla Nedir? Filezilla; piyasada çokça örneği bulunan ftp (file transfer protocol) yazılımlarından bir tanesidir.

4 Filezilla Nedir? FTP protokolüne dair bir çok işlem bu ücretsiz program sayesinde kolayca gerçekleştirilebilir.

5 Filezilla Nedir? Filezilla programı kullanım alanı açısından “Client” ve “Server” olarak iki ana kategoriye ayrılır. Bu programların işlevlerine slaytımızın ilerleyen kısımlarında değineceğiz.

6 Filezilla Tarihçesi  Filezilla, Ocak 2001'in ikinci haftasında Tim Kosse ve iki sınıf arkadaşı tarafından “Bilgisayar Bilimleri” ders projesi olarak başlamıştır.  Tim Kosse ve iki arkadaşı kod yazmaya başlamadan önce kodu hangi lisansta yayınlamaları gerektiği konusunda tartışma gerçekleştirmişlerdir.

7 Filezilla Tarihçesi  Tartışma sonucunda FileZilla'nın bir özgür yazılım projesi olmasına karar verdiler.  Piyasada zaten birçok FTP istemcisi bulunmaktaydı ve ücretli yaparsalar tek bir kopya bile satamayacaklarını düşünüyorlardı.

8 Filezilla Özellikleri  Hızlı, güvenilir ve çoklu platformda çalışabilen (Windows, Linux ve diğer) bir FTP programıdır.  4GB’tan büyük dosyaların transferine, hatta ara verdikten sonra tekrar sürdürülmesine (resume) olanak tanır.

9 Filezilla Özellikleri  Sıkıştırarak dosya aktarımını destekler.  Güvenlik ve erişim kısıtları konusunda çeşitli ayarlar içermektedir.  FTP, FTPS (FTP over SSL/TLS) ve SSH (SFTP) dosya transfer protokollerini destekler.

10 Filezilla Kullanım Alanları Filezilla Client’in başlıca kullanım alanları şunlardır:  FTP protokolünü kullanarak dosya transferleri yapma  Hedef sunucuda bulunan dosya, film, müzik vb. gibi materyallere erişme

11 Filezilla Kullanım Alanları Filezilla Server’ın başlıca kullanım alanları şunlardır:  Hedef sunucuya diğer bilgisayarların bağlanabileceği, sabit bir ftp sunucusu kurma  Uygulama, program ve oyunlar için gereken “otomatik güncelleme” ihtiyacını karşılama

12 Filezilla Client Nedir?  Filezilla Client; FTP sunucularına bağlanabilmemizi sağlayan ana programdır.  Filezilla Client daha çok kullanıcı odaklıdır ve bu yüzden Server’a oranla kullanımı daha yaygındır.

13 Filezilla Client Kurulumu Lisans koşullarını kabul ediyoruz.

14 Filezilla Client Kurulumu Default olarak tüm kullanıcılara kuruyoruz.

15 Filezilla Client Kurulumu Hangi bileşenlerin kurulacağını seçiyoruz.

16 Filezilla Client Kurulumu Kurulum yolunu belirtiyoruz.

17 Filezilla Client Kurulumu Başlangıç menüsü için isim veriyoruz.

18 Filezilla Client Kurulumu Programın kurulmasını bekliyoruz.

19 Filezilla Client Kurulumu “Finish” butonuna basarak kurulumu bitiyoruz.

20 Filezilla Client Kurulumu Artık istediğimiz sunucuya bağlanabiliriz.

21 Filezilla Server Nedir?  Filezilla Server; başka bilgisayarların bağlanabileceği, sabit bir ftp sunucusu kurmamızı sağlayan programdır.

22 Filezilla Server Nedir?  Filezilla Server daha çok geliştiriciler için tasarlanmıştır ve bu yüzden genellikle ağ & sunucu tarafında olmayan kişiler tarafından kullanılmaz.

23 Filezilla Server Kurulumu Lisans koşullarını kabul ediyoruz.

24 Filezilla Server Kurulumu Hangi bileşenlerin kurulacağını seçiyoruz.

25 Filezilla Server Kurulumu Kurulum yolunu belirtiyoruz.

26 Filezilla Server Kurulumu Başlangıçta başlayıp başlamayacağını seçiyoruz.

27 Filezilla Server Kurulumu Sunucu arayüzünün ne zaman açılacağını seçiyoruz.

28 Filezilla Server Kurulumu Programın kurulmasını bekliyoruz.

29 Filezilla Server Kurulumu “Close” butonuna tıklayarak kurulumu bitiriyoruz.

30 Filezilla Server Kurulumu Sunucu adresini & port’u ve (varsa) şifreyi giriyoruz.

31 Filezilla Server Kurulumu Sunucumuz başlatıldı, artık diğer bilgisayarlar FTP programları sayesinde ya da manual olarak sunucumuza bağlanabilirler.

32 Client & Server Benzerlikleri  İkisinde de amaç ftp protokolü üzerinden dosya alış-verişi yapmaktır.  İkisine de dosya transferleri sırasında hız limiti konulabilir.

33 Client & Server Benzerlikleri  İkisinde de bilgisayardan server’a ve server’dan bilgisayara upload & download söz konusudur.

34 Client & Server Farklılıkları  FileZilla Server’da amaç hedef bilgisayara ftp protokolü üzerinden başka bilgisayarların sağlıklı bir şekilde bağlanabilmesini sağlayan, sabit bir server kurmaktır.

35 Client & Server Farklılıkları  FileZilla Client sadece hedef ftp sunucularına bağlanmaya yöneliktir.  Bu yüzden; server adresleri genellikle kalıcı, server’a bağlanan bilgisayarların fiziksel adresleri ise oldukça değişkendir.

36 Filezilla Sürümleri (Son sürümler referans alınmıştır)  3.7.1 rc-1: Hedef klasörün daha rahat belirlenmesi için bazı komut dosyası özellikleri eklenmiştir.  3.7.1: Dil çevirileri güncellenmiştir.  3.7.1.1: Bazı küçük hatalar giderilmiş ve kurulum daha da özelleştirilmiştir.

37 Filezilla Sürümleri (Son sürümler referans alınmıştır)  3.7.2: PuTTy kullanılırken meydana gelen bir güvenlik açığı giderilmiştir.

38 Benzer Programlar Piyasada oldukça fazla sayıda ücretli & ücretsiz ya da reklam destekli ftp programları bulunabilir. Bunlardan bazıları:  WinSCP (Açık kaynak, ücretsiz)  FireFTP (Firefox tabanlı, ücretsiz)  Cyberduck (Açık kaynak, Mac, ücretsiz) Örnekler çoğaltılabilir.


"Filezilla Client & Server Sunu içeriği:  Filezilla Nedir?  Filezilla Tarihçesi  Filezilla Özellikleri  Filezilla Kullanım Alanları  Filezilla Client." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları