Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

…Tarih Kainatın Vicdanıdır...

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "…Tarih Kainatın Vicdanıdır..."— Sunum transkripti:

1 …Tarih Kainatın Vicdanıdır...
Rasitgokhansucu.com …Tarih Kainatın Vicdanıdır...

2 Cumhuriyet Dönemi Dış Politikası

3 Türkiye dış siyasetinde; Yurtta Sulh,Cihanda Sulh ilkesini benimsemiştir.
I. Dönem Dış Politikası ( ) Lozan’da Çözümlenemeyen Sorunların Çözümü: 1- Musul Meselesi ve Irak Sınırı: Musul Misak-ı Milliye göre sınırlarımız içersinde yer alıyordu. Musul sorunu Lozan’da çözümlenemedi. Bu sorun Milletler Cemiyetine intikal etti. Milletler Cemiyeti Musul’un Irak’a bırakılması yönünde karar almıştır.1926’da yapılan Ankara Antlaşmasıyla Musul Irak’a bırakılmıştır. Türkiye Musul’daki petrol gelirlerinden 25 yıl süreyle %10 hisse alacaktır. Fakat; bu hisseden daha sonra 500 İngiliz parasına vazgeçilmiştir. 2-Yabancı Okullar Sorunu: Lozan’da yabancı okullar Milli Eğitim Bakanlığına bağlandı.1926 yılında milli eğitim Tarih, Coğrafya ve Türkçe derslerinin Türk öğretmenler ve Türkçe okutulmasına karar verdi.

4 3- Nüfus Mübadelesi(Değiş Tokuş): Lozan Antlaşmasıyla B
3- Nüfus Mübadelesi(Değiş Tokuş): Lozan Antlaşmasıyla B. Trakya ve İstanbul dışındaki Türk ve Rum nüfusun karşılıklı değiştirilmesine karar verilmiştir. Fakat; Yunanistan’ın İstanbul’da fazla Rum bırakmak istemesi üzerine karışıklık çıkmıştır.1930 yılında Yunan başbakanının Türkiye’yi ziyaret etmesi sonucunda problem çözülmüştür. 4- Borçlar meselesi: Fransa ile yapılan antlaşma ile sorun çözümlenmiştir.

5 II. Dönem Dış Politikası (1930 - 1939)
1- Milletler Cemiyetine Giriş: Musul meselesinin çözümlenmesinden sonra üyelik teklifi gelmiştir. Türkiye barış yanlısı olduğu için 18 Temmuz 1932’de Milletler Cemiyetine üye olmuştur. 2- Balkan Antantı: 1934 yılında Almanya ve İtalya tehlikesine karşı İngiltere’nin desteği ile Türkiye, Yunanistan, Yugoslavya ve Romanya arasında kurulmuş bir ittifaktır. Batı sınırı güvence altına alınmıştır. 3- Montrö Boğazlar Sözleşmesi 20 Temmuz 1936 Almanya ve İtalya’nın dünya barışını tehdit etmesi üzerine Türkiye boğazların durumu için Milletler Cemiyetine başvurdu. Bunun üzerine, Montrö Antlaşması imzalandı. Maddeleri: -Boğazlar Komisyonu kaldırılarak, boğazların yönetimi Türkiye’ye bırakılmıştır. -Savaş zamanı savaş gemilerinin Boğazlardan geçişi Türkiye’nin elindedir. -Ticaret gemilerine boğazlar açık tutulacaktır. -Boğazların her iki yakası Türkiye tarafından silahlandırılabilecektir.

6 NOT: Boğazlar üzerindeki Türk egemenliği kesin olarak kabul edilmiştir
NOT: Boğazlar üzerindeki Türk egemenliği kesin olarak kabul edilmiştir. Bu antlaşmadan sonra S. Rusya ile aramız açılmıştır. 4- Sadabat Paktı: 1937 yılında İtalya’nın O. Doğu ülkelerini tehdit etmesi üzerine Türkiye, İran, Irak ve Afganistan arasında imzalanmıştır. Doğu sınırı güvence altına alınmıştır. 5- Hatay Sınırı: Lozan’da çözümlenememiştir. Suriye’nin bağımsız olmasıyla yeniden gündeme gelmiştir.(1938) Hatay meclisinin aldığı kararla Hatay Anavatan’a katıldı. NOT: Misak-ı Milli sınırlarımız içersinde olup ta en son Anavatan’a katılan yer Hatay’dır.


"…Tarih Kainatın Vicdanıdır..." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları