Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Canlılar Neden Beslenir?. Bu soruya cevap aramadan önce besinleri kaynaklarına göre gruplandıralım.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Canlılar Neden Beslenir?. Bu soruya cevap aramadan önce besinleri kaynaklarına göre gruplandıralım."— Sunum transkripti:

1 Canlılar Neden Beslenir?

2 Bu soruya cevap aramadan önce besinleri kaynaklarına göre gruplandıralım.

3 BESİN KAYNAKLARI HAYVANSAL BESİNLER BİTKİSEL BESİNLER MADENSEL BESİNLER

4 Sorumuza tekrar geri dönelim Sorumuz neydi?

5 Bazı hayvanlar doğduklarında çok küçüktürler.Yavru panda doğduğunda bir muz ağırlığındadır.Büyüdüğünde ise 160 kg civarında olur.

6 Yavru mavi balinalar büyüdüklerinde 30 metre olurlar.

7 İnsan doğduğunda 2-3 kg iken yetişkin olduğunda ortalama 70-80 kg olmaktadır.

8 Neden besleniriz? 1. Büyümek için besleniriz.

9 Peki yetişkin bir insan yada diğer canlılar belli bir olgunluğa eriştikten sonra büyümezler. O zaman sadece büyümek için yemek yiyoruz demek yanlış olur.

10 Yaşlı insanlarında günde 3 defa yemek yemeleri gerekmez mi?Niçin büyümek için mi yemek yemek zorundalar?

11 Her gün pek çok hareket yaparız,koşarız,yürürüz çeşitli oyunlar oynarız,dinlenirken,düşünürken bile enerji harcarız.Sizce kullandığımız bu enerjiyi nasıl sağlıyoruz.

12 Neden besleniriz? 1. Büyümek için besleniriz. 2. Enerji sağlamak için besleniriz.

13 Besinler büyümemizi sağlarken hareket etmemizi sağlayan enerjiyi de sağlarlar. Bunun dışında besinlerin başka bir faydası var mı acaba?

14 Besinler aynı zamanda vücudumun düzenli çalışmasını sağlar onun sağlıklı olmasını sağlarlar.Bazı besinleri tüketmediğimde vücudumda bazı hastalıklar çıkabileceği gibi.

15 Tekrar Soralım : Neden besleniriz? 1. Büyümek için besleniriz. 2. Enerji sağlamak için besleniriz. 3. Vücudumuzu hastalıklara karşı korumak ve vücudumuzun düzenini sağlamak için besleniriz.

16 1. Büyümek için besleniriz. 2. Enerji sağlamak için besleniriz. 3. Vücudumuzu hastalıklara karşı korumak ve vücudumuzun düzenini sağlamak YAPICI –ONARICI BESİNLER ENERJİ VEREN BESİNLER DÜZENLEYİCİ BESİNLER BESİNLERİ YAPTIKLARI İŞE GÖRE SINIFLANDIRALIM

17 BESİNLER YAPICI-ONARICI DÜZENLEYİCİ ENERJİ VERİCİ PROTEİNLER VİTAMİN KARBONHİDRAT YAĞMİNERAL SU MİNERAL SU PROTEİNLER

18 BESİN ÇEŞİTLERİ ÖNCELİKLİ GÖREVLERİ KARBOHİDRATLAR ENERJİ VERİCİ PROTEİNLER YAPICI VE ONARICI YAĞLAR ENERJİ VERİCİ VİTAMİNLER DÜZENLEYİCİ SU VE MİNERALLER DÜZENLEYİCİ


"Canlılar Neden Beslenir?. Bu soruya cevap aramadan önce besinleri kaynaklarına göre gruplandıralım." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları