Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÜNİTE:1  VÜCUDUMUZ BİLMECESİNİ ÇÖZELİM. 1.BÖLÜM.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÜNİTE:1  VÜCUDUMUZ BİLMECESİNİ ÇÖZELİM. 1.BÖLÜM."— Sunum transkripti:

1 ÜNİTE:1  VÜCUDUMUZ BİLMECESİNİ ÇÖZELİM

2 1.BÖLÜM

3  Vücudumuz sürekli çalışan bir buzdolabı gibidir.Buzdolabının çalışabilmesi için enerjiye gereksinimi vardır.Buzdolabı  kullandığı enerjiyi  elektrikten alır.

4  İnsanlar hareketliyken enerji harcadığı gibi uyurken de enerji harcar.Vücudumuz için gerekli enerjiyi besinlerden alırız.  Doğadaki bütün canlılar yaşamlarını sürdürebilmek için beslenmek zorundadır.

5  Bir gününüzü düşünün……Sabah kalkıp yatağınızı düzeltiyorsunuz, odanızı topluyorsunuz, dişinizi fırçalıyorsunuz, okula gidiyorsunuz, ders çalışıyorsunuz.  BÜTÜN BUNLARI YAPARKEN ENERJİ HARCIYORSUNUZ!  Harcadığınız enerjinin kaynağı yediğiniz BESİNLERDİR.

6 Harcadığımız enerjinin kaynağı besinlerdir. Harcadığımız enerjinin kaynağı besinlerdir.

7 Süt boy uzamasında bitkisel ve hayvansal gıdalardan daha etkili! Danimarka Kraliyet Üniversitesi Ziraat fakültesi, Gıda Araştırmaları bölümünden Camilla Hoppe tarafından 101 çocuk üzerinde gözleme dayalı yöntem ile yapılan olan etkisi incelendi. Yapılan çalışmadan elde edilen sonuçlar, günde 380ml (üç bardak) sütle beslenen çocukların kanlarında, günde 100ml (bir bardak) ile beslenenlere göre yüzde 30 oranında daha çok E.B.E-I bulunduğunu ortaya koydu. Buna bağlı olarak, günde üç bardak süt içen çocukların boylarının içmeyenlere göre ortalama 2 santimetre daha uzun olduğu gözlemlendi.

8

9  İnsanlar besinleri bitki ve hayvanlardan elde ederler.Ayrıca yaşamsal etkinlikleri sürdürebilmek için suya ve minerallere de gereksinim duyarlar.

10  İnsan vücudunda mineraller çok az miktarda bulunurlar, belirli metabolizma çalışmaları için gereklidirler. Bu mineraller kimyasal maddelerin hücrelere girip çıkmasını sağlarlar. Yaşamamız için gerekli olan suyun miktarını ayarlarlar. Salgı bezlerinin daha çok sıvı çıkarmasında etkili olurlar. Mineraller kas tahriklerini etkilerler, sinir sisteminde haber alıp vermede önemli rol oynarlar.  

11  Biz mineralleri yediğimiz besinlerden sağlarız. Fakat vitaminleri bitkiler çıkarır. Vücuda giren mineraller görevlerini yaptıktan sonra idrarla, terle dışarı atılırlar. Onun için de bunların devamlı yenilenmesi gerekir.  Toprağa, havaya karışan kimyasal maddeler yüzünden bazı minerallerden az, bazılarından ise çok almamız bir sorun yaratmaktadır. Vücuda gerekli olan miktarlar çok azdır. Günlük yiyeceklerinize mineral bakımından zengin besinleri ilâve edin.  Mineraller  Kalsiyum Klor KromBakır KobaltDemirFlüor İyot Magnezyum Mangan Fosfor Potasyum Selyum Sodyum Kükürt Çinko Kalsiyum Klor KromBakır KobaltDemirFlüor İyot MagnezyumManganFosfor Potasyum Selyum Sodyum Kükürt Çinko   

12 •HAZIRLAYAN VE SUNAN •ASUMAN ÇAĞLAYAN

13


"ÜNİTE:1  VÜCUDUMUZ BİLMECESİNİ ÇÖZELİM. 1.BÖLÜM." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları