Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Pişerim Ama Düşmem.. Alvin TOFFLER Diyor ki; 21.Yüzyılın cahilleri okuma-yazma bilmeyenler değil, öğrenmeyi öğrenemeyenler olacaktır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Pişerim Ama Düşmem.. Alvin TOFFLER Diyor ki; 21.Yüzyılın cahilleri okuma-yazma bilmeyenler değil, öğrenmeyi öğrenemeyenler olacaktır."— Sunum transkripti:

1

2

3 Pişerim Ama Düşmem..

4 Alvin TOFFLER Diyor ki; 21.Yüzyılın cahilleri okuma-yazma bilmeyenler değil, öğrenmeyi öğrenemeyenler olacaktır.

5 RON FRY Diyor ki; Nasıl çalışmak gerektiğini bilmek, öğrenmeyi öğrenmektir. Bence bu; bir insanın kendine verebileceği en güzel hediyedir.

6 CEHALET ŞANSA OLAN İNANCI ARTIRIR Ders çalışmak istemiyor olabilirsiniz..... Bunun sebepleri şunlar olabilir:

7 Ektiğinizi Biçersiniz Bir çiftlikte ; ekim vaktinde eğlenip, hasat vakti yaklaşınca da kısa yoldan mahsul kaldırmanın yolunu araştırmak ne kadar mantıklı olabilir ?

8 “Başarılı Olmanın Kuralları Vardır” Sebepleri dışarıda değil, içerde arayın!!! Harekete geçmesi gereken en büyük GÜÇ;

9 Nasıl ders çalışmalıyız? “Nasıl ders çalışmalıyız ? “ sorusunu cevaplamadan önce,”niçin ders çalışmalıyız ? “ sorusunun cevabını bulmalıyız.

10

11 Hayatta mutlu olmak (başarı) Aileniz (vefa borcunuz) İyi bir iş bulmak (saygıdeğer bir kişi) İyi bir eş bulmak (güzel bir aile kurma) Vatan, millet ve tüm insanlık (faydalı bir insan) Geleceğiniz mi? (hayalleriniz, kendiniz) YOKSA HEPSİ İÇİN Mİ?

12

13 Başarının 3 Anahtarı 1.Başarıya inanmak. 2.Makul bir hedef belirlemek. 3.Sistemli çalışmak.

14 YAPABİLECEĞİNİZE İNANIN ! O ZAMAN AKLINIZ O ŞEYİ YAPMANIN YOLUNU BULACAKTIR. Bir şeyin imkansız olduğuna inanırsanız aklınız bunun neden imkansız olduğunu ispatlamak üzere çalışmaya başlar. Ama bir şeyin yapılabileceğine inandığınızda, gerçekten inandığınızda aklınız onu yapmak üzere çözümler bulmanıza yardım etmek için çalışmaya başlar.

15 Henry Ford Diyor ki; Yapabileceğinize de inansanız, yapamayacağınıza da inansanız,

16 NASIL BAKARSAN ÖYLE GÖRÜRSÜN Ayakkabı üretip pazarlayan bir şirket, yıllar önce, pazar araştırması yapmaları için Afrika’ya iki elemanını göndermiş. Birinci eleman, pazar araştırmasını yaptıktan sonra kendisini gönderen patrona bir rapor sunmuş ve demiş ki: – Afrika’da bizim için hiçbir fırsat yok. Çünkü orada hiç kimse ayakkabı giymiyor. Aynı yere birkaç ay sonra giden ikinci eleman da pazar araştırmasını yapmış, dönüşte patronuna bir rapor sunmuş ve demiş ki: – Afrika’da bizim için olağanüstü fırsatlar var. Çünkü orada hiç kimse ayakkabı giymiyor BAŞARAMADIĞIN DERSİ BIRAKMAK MI!?

17 Hedef Belirleme Hedefler düşüncelerin netleşmesine, zamanın ve fırsatların etkili biçimde kullanılmasına yardımcı olur.

18 Her çalışma bir hedefe yönelik olmalıdır. Bu hedefler yakın ve uzak hedefler olarak ayrılır. Benim Uzun Vadede Hedefim Veteriner Olup Sana Yaşlılığında Bakmak Kısa Vadeli Hedefim İse Bunu Sana Anlatmak MEVLANA “GAYESİ OLMAYANIN VARLIĞINDAN ŞÜPHE EDERİM” DEMİŞTİR.

19 HEDEFİNİZİ BELİRLEYİN! Bir şeyin hedef olabilmesi için; –* Ulaşılabilir olması, –* Başka bir insana bağlı olmaması, –* Somut ve net olması gerekir. Daha çok çalışmalıyım...................... Hedef değildir Mat. dersinin sayılar konusunu çalışacağım..... Hedef Sınav sonucumu 10 puan yükselteceğim........Hedef Bir üst sınıfa 4.00 ortalama ile geçeceğim……..Kısa H. İ.T.Ü Makine Müh. Bölümünü kazanacağım….Uzun H.

20

21

22 PLAN : “neyi”, “ne zaman”, “nasıl”,“nerede” ve “ne kadar”çalışacağınızı önceden belirlemek demektir. Plan Nedir? Planlı Çalışmayı Anlatayım Sana:

23 Plan Hazırlarken Her dersten çalışmanız gereken konuları belirleyin. Çalışmanız gereken dersleri ve konuları,haftanın günlerine bölerek yerleştirin. Okuldan gelme zamanı ile yatma saati arasında kalan çalışma sürenizi hesaplayın. Planınızda ders dışı etkinliklere de yer verin.

24 Plan yaparken nelere dikkat etmeniz gerekir? Günlük ortalama çalışma süresi 3 – 5 saat olabilir.

25 Nasrettin Hoca tarlasında çalışırken, tanımadığı biri seslenmiş: “Efendi amca, falan köye kaç saatte gidebilirim?” hoca cevap vermemiş. Adam üç kere daha sormuş ve yine cevap alamayınca, bu adam herhalde sağır diye düşünmüş ve dönüp yürümeye başlamış. Tam dönemece vardığında, Hoca “Evlat gel!” diye seslenmiş ve yanına gelen adama: “sen tam üç saatte varırsın” demiş. Adam kızmış: “be adam, madem biliyordun neden önceden söylemedin?” “Evet” demiş Hoca, “BEN SENİN NASIL YÜRÜDÜĞÜNÜ GÖRMEDEN NASIL BİLEBİLİRDİM Kİ?”

26 Aynı türden çalışma gerektiren dersleri ardarda getirmemeye çalışın. Düzenli molalar vererek yaptığınız 1-2 saatlik çalışma;hiç ara vermeden yapılan 5 saatlik çalışmadan daha verimlidir. Çalışmadan en iyi verimi alabilmek için; 30 –40 dakikalık çalışma, 10 dakikalık tekrar ve 10 dakika ara vererek devam etmek gerekir.

27 Yemeklerden yarım saat sonra çalışmaya başlayın.

28 Dersten önce hazırlık çalışmalarına yer verin Neydi ya? Keşke dün akşam bugünkü konuya bir göz atsaydım…

29 AYRICA Her gün mutlaka yeterli miktarda uyku için zaman ayırın; YOKSA…

30 Öğrenilen bilgilerin ; %50’si ilk 80 dakika içerisinde %80’i ilk 24 saatte unutulur Öğrenmenin kalıcı olabilmesi için bilgilerin uzun süreli belleğe aktarılması gerekir. Bunun için de mutlaka periyodik tekrarlar yapılmalıdır.

31 NASIL TEKRAR ETMELİSİNİZ ? - İLK TEKRAR: 30-40 dakikalık bir öğrenme seansı sonunda yapılmalı ve yaklaşık 10 dakika sürmelidir. - İKİNCİ TEKRAR: İlk tekrarın yapıldığı günün akşamı uyumadan önce ve sabah kahvaltı yapmadan önce yapılmalı. - ÜÇÜNCÜ TEKRAR: Öğrenmeden sonraki birinci haftanın sonunda yapılır. Bu tekrar bilgilerin bir ay süreyle hatırlanmasını sağlar. - DÖRDÜNCÜ TEKRAR: Öğrenmeden yaklaşık bir ay sonra yapılır. Bu tekrar bilginin çok daha uzun süre sağlıklı olarak hatırlanmasını sağlar.

32 Ortamı hazır hale getir.

33 ÇALIŞMA ODANIZDA Zamanınızı Boşa Geçirmeyin !…

34

35 Arkadaşlara: “Hayır ! “ diyememek !

36 Eğri oturalım doğru konuşalım....

37

38

39 Dersi derste dinlememe gibi bir huyun varsa...

40 NELERİ UNUTMAYIZ ? Okuduklarımızın............... %10’unu Duyduklarımızın............... %20’sini Gördüklerimizin............... %50’sini Görüp duyduklarımızın............... % 70’ini Yaptıklarımızın................ %80’ini Başkalarına öğrettiklerimizin..... %95’ini HATIRLARIZ.

41 Ders çalışmayı istemelisin

42 DAİMA BAŞARI KELİMELERİNİ KULLAN. KELİMELER ZİHNİNDE RESİMLER YARATIR VE SEN O RESİMLERİ YAŞARSIN.

43 Düşüncelerini olumlulaştır.

44 Kendime Güveniyorum Önceliklerimden Taviz Vermem Büyük Düşünürüm Kendi Geleceğimi Düşünürüm İsteklerim Üzerinde Odaklanırım Daima Olumlu Düşünürüm

45 Başarılı Olacağıma İnanırım Her Zaman İyimserim Dürüst Bir İnsanım Çok Çalışkanım Okuduğum Her Şeyi Anlıyorum Başladığım İşleri Bitiririm

46 DİKKAT; Kelime ve bilgi dağarcığınızı geliştirmek için Kendinizi daha iyi ifade etmek için Okuma hızınızı artırmak için Okuduğunuzu daha iyi anlamak için Sınavlarda bir adım daha önde olmak için …………… Kitap okumaya zaman ayırın

47 BAŞARIDA SÜREKLİLİK NEDEN ÖNEMLİDİR? TAŞI DELEN SUYUN KUVVETİ DEĞİL, SÜREKLİLİĞİDİR. İBN-İ SİNA

48 Başarının sırrı kasada değil yürektedir İş adamının işleri bozulmuştu. Ne yaptıysa olmuyordu. Bir zamanlar çok başarılı bir insan olmasına rağmen şimdi büyük olan sadece borçlarıydı. Bir taraftan kredi verenler onu sıkıştırırken, diğer taraftan da bir sürü insan ödeme bekliyordu. Çok bunalmıştı ve hiçbir çıkış yolu bulamıyordu. Nefes almak için parka gitti. Bir banka oturdu, başını ellerinin arasına aldı ve bu durumdan nasıl kurtulacağını düşünmeye başladı. Tam bu sırada birden, önünde yaşlı bir adam durdu. 'Çok üzgün görünüyorsun. Seni rahatsız eden bir şey olduğu belli… Benimle Paylaşmak ister misin?' diye sordu yaşlı adam. İşadamının yakınmalarını dinledikten sonra da, 'Sana yardım edebilirim' dedi. Çek defterini çıkardı. İşadamının adını sordu ve ona bir çek yazdı. Çeki ona verirken de şöyle dedi: 'Bu para senin. Bir yıl sonra seninle burada buluştuğumuzda bana olan borcunu ödersin. Hadi al' dedi. Ve yaşlı adam geldiği gibi hızla gözden kayboldu. İşadamı elindeki çeke baktı. Çekte 500 bin dolar yazıyordu ve imza ise John Rockefeller' e aitti, yani o gün için dünyanın en zengin adamına. 'Tüm borçlarımı hemen ödeyebilirim' diye düşündü. John Rockefeller' e ait bu çekle her şeyi çözebilirdi. Ama çeki bozdurmaktan vazgeçti. Bu değerli çeki kasasına koydu. Onun kasasında olduğunu bilmenin güveniyle yepyeni bir iyimserlikle işine tekrar dört elle sarıldı. Büyük küçük demeden tüm işleri değerlendirmeye başladı. Ödeme planlarını yeniden yapılandırdı. İyi yapılan işler yeni işleri doğurdu. Birkaç ay sonra tekrar işlerini yoluna koyabilmişti. Takip eden aylarda ise borçlarından tümüyle kurtulup hatta para kazanmaya başlamıştı. Tüm bir yıl boyunca çalıştı durdu. Tam bir yıl sonra, elinde bozulmamış çek ile parka gitti. Kararlaştırılmış saatin gelmesini bekledi. Tam zamanında yaşlı adamın hızla ona doğru geldiğini gördü. Tam ona çekini geri verip başarı öyküsünü paylaşacakken bir hemşire koşarak geldi ve adamı yakaladı. Hemşire 'Onu bulduğuma çok sevindim, umarım sizi rahatsız etmemiştir' dedi. 'Çünkü bu bey sürekli olarak huzur evinden kaçıp, bu parka geliyor. Herkese kendisinin John Rockfeller olduğunu söylüyor' diye ekledi. Hemşire adamın koluna girip onunla birlikte uzaklaştı. İşadamı şaşkın bir şekilde öylece durdu kaldı. Sanki donmuştu. Tüm yıl boyunca arkasında yarım milyon dolar olduğuna inanarak işler almış, yapmış ve satmıştı. Birden, hayatının akışının değiştiren şeyin para olmadığını fark etti. Hayatını değiştirenin yeniden kendinde bulduğu kendine güven ve inançtı. Başarının sırrı, kasamızda duran değil, kendi kalbimizde ve kafamızda olanlardır. Başka yerde aramaya gerek yok.


"Pişerim Ama Düşmem.. Alvin TOFFLER Diyor ki; 21.Yüzyılın cahilleri okuma-yazma bilmeyenler değil, öğrenmeyi öğrenemeyenler olacaktır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları