Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ETKİLİ DERS ÇALIŞMA.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ETKİLİ DERS ÇALIŞMA."— Sunum transkripti:

1 ETKİLİ DERS ÇALIŞMA

2 Pişerim Ama Düşmem.. çalışmak mı o da ne ?

3 Alvin TOFFLER Diyor ki;
21.Yüzyılın cahilleri okuma-yazma bilmeyenler değil, öğrenmeyi öğrenemeyenler olacaktır.

4 RON FRY Diyor ki; Nasıl çalışmak gerektiğini bilmek, öğrenmeyi öğrenmektir Bence bu; bir insanın kendine verebileceği en güzel hediyedir.

5 CEHALET ŞANSA OLAN İNANCI ARTIRIR
Ders çalışmak istemiyor olabilirsiniz..... Bunun sebepleri şunlar olabilir: kişisel problemler net bir hedefin olmaması... çalışmayı bilmemek... zaten başarısızlığı tadıyor olmak...

6 Ektiğinizi Biçersiniz
Bir çiftlikte ; ekim vaktinde eğlenip , hasat vakti yaklaşınca da kısa yoldan mahsul kaldırmanın yolunu araştırmak ne kadar mantıklı olabilir ?

7 “Başarılı Olmanın Kuralları Vardır”
kendimiz Sebepleri dışarıda değil, içerde arayın!!! Harekete geçmesi gereken en büyük GÜÇ;

8 Nasıl ders çalışmalıyız?
“Nasıl ders çalışmalıyız ? “ sorusunu cevaplamadan önce ,”niçin ders çalışmalıyız ? “ sorusunun cevabını bulmalıyız .

9 Niçin Ders Çalışmalıyız ?

10 Hayatta mutlu olmak (başarı)
Aileniz (vefa borcunuz) İyi bir iş bulmak (saygıdeğer bir kişi) İyi bir eş bulmak (güzel bir aile kurma) Vatan, millet ve tüm insanlık (faydalı bir insan) Geleceğiniz mi? (hayalleriniz, kendiniz) YOKSA HEPSİ İÇİN Mİ?

11 Kendiniz için Aileniz için Okulunuz için

12 Başarının 3 Anahtarı 1.Başarıya inanmak. 2.Makul bir hedef belirlemek. 3.Sistemli çalışmak.

13 YAPABİLECEĞİNİZE İNANIN ! O ŞEYİ YAPMANIN YOLUNU BULACAKTIR.
O ZAMAN AKLINIZ O ŞEYİ YAPMANIN YOLUNU BULACAKTIR. Bir şeyin imkansız olduğuna inanırsanız aklınız bunun neden imkansız olduğunu ispatlamak üzere çalışmaya başlar. Ama bir şeyin yapılabileceğine inandığınızda, gerçekten inandığınızda aklınız onu yapmak üzere çözümler bulmanıza yardım etmek için çalışmaya başlar.

14 Henry Ford Diyor ki; Yapabileceğinize de inansanız,
yapamayacağınıza da HAKLI ÇIKARSINIZ!!!

15 NASIL BAKARSAN ÖYLE GÖRÜRSÜN BAŞARAMADIĞIN DERSİ BIRAKMAK MI!?
Ayakkabı üretip pazarlayan bir şirket, yıllar önce, pazar araştırması yapmaları için Afrika’ya iki elemanını göndermiş. Birinci eleman, pazar araştırmasını yaptıktan sonra kendisini gönderen patrona bir rapor sunmuş ve demiş ki: – Afrika’da bizim için hiçbir fırsat yok. Çünkü orada hiç  kimse ayakkabı giymiyor. Aynı yere birkaç ay sonra giden ikinci eleman da pazar araştırmasını yapmış, dönüşte patronuna bir rapor sunmuş ve demiş ki: –  Afrika’da bizim için olağanüstü fırsatlar var. Çünkü  orada  hiç kimse ayakkabı giymiyor BAŞARAMADIĞIN DERSİ BIRAKMAK MI!?

16 Hedef Belirleme Hedefler düşüncelerin netleşmesine, zamanın ve fırsatların etkili biçimde kullanılmasına yardımcı olur.

17 MEVLANA “GAYESİ OLMAYANIN VARLIĞINDAN ŞÜPHE EDERİM” DEMİŞTİR.
Benim Uzun Vadede Hedefim Veteriner Olup Sana Yaşlılığında Bakmak Kısa Vadeli Hedefim İse Bunu Sana Anlatmak MEVLANA “GAYESİ OLMAYANIN VARLIĞINDAN ŞÜPHE EDERİM” DEMİŞTİR. Her çalışma bir hedefe yönelik olmalıdır. Bu hedefler yakın ve uzak hedefler olarak ayrılır.

18 HEDEFİNİZİ BELİRLEYİN!
Bir şeyin hedef olabilmesi için; * Ulaşılabilir olması, * Başka bir insana bağlı olmaması, * Somut ve net olması gerekir. Daha çok çalışmalıyım Hedef değildir Mat. dersinin sayılar konusunu çalışacağım..... Hedef Sınav sonucumu 10 puan yükselteceğim Hedef Bir üst sınıfa 4.00 ortalama ile geçeceğim……..Kısa H. İ.T.Ü Makine Müh. Bölümünü kazanacağım….Uzun H.

19 "HAYATTA BAŞARILI OLMAK İÇİN HEDEF BELİRLEMEK GEREKLİDİR,
ANCAK YETERLİ DEĞİLDİR"

20 Hedefe ulaşmak için PLANLI ÇALIŞMALISIN

21 Planlı Çalışmayı Anlatayım Sana:
Plan Nedir? PLAN : “neyi”, “ne zaman” , “nasıl” ,“nerede” ve “ne kadar”çalışacağınızı önceden belirlemek demektir.

22 Plan Hazırlarken Planınızda ders dışı etkinliklere de yer verin.
Okuldan gelme zamanı ile yatma saati arasında kalan çalışma sürenizi hesaplayın. Her dersten çalışmanız gereken konuları belirleyin. Çalışmanız gereken dersleri ve konuları,haftanın günlerine bölerek yerleştirin. Planınızda ders dışı etkinliklere de yer verin.

23 Plan yaparken nelere dikkat etmeniz gerekir?
Günlük ortalama çalışma süresi 3 – 5 saat olabilir.

24 NASIL DERS ÇALIŞMALIYIM?
Nasrettin Hoca tarlasında çalışırken, tanımadığı biri seslenmiş: “Efendi amca, falan köye kaç saatte gidebilirim?” hoca cevap vermemiş. Adam üç kere daha sormuş ve yine cevap alamayınca, bu adam herhalde sağır diye düşünmüş ve dönüp yürümeye başlamış. Tam dönemece vardığında, Hoca “Evlat gel!” diye seslenmiş ve yanına gelen adama: “sen tam üç saatte varırsın” demiş. Adam kızmış: “be adam, madem biliyordun neden önceden söylemedin?” “Evet” demiş Hoca, “BEN SENİN NASIL YÜRÜDÜĞÜNÜ GÖRMEDEN NASIL BİLEBİLİRDİM Kİ?”

25 Çalışmadan en iyi verimi alabilmek için;
30 –40 dakikalık çalışma, 10 dakikalık tekrar ve 10 dakika ara vererek devam etmek gerekir. Aynı türden çalışma gerektiren dersleri ardarda getirmemeye çalışın. Düzenli molalar vererek yaptığınız 1-2 saatlik çalışma;hiç ara vermeden yapılan 5 saatlik çalışmadan daha verimlidir.

26 Yemeklerden yarım saat sonra çalışmaya başlayın.

27 Neydi ya? Keşke dün akşam bugünkü konuya bir göz atsaydım…
Dersten önce hazırlık çalışmalarına yer verin

28 Her gün mutlaka yeterli miktarda uyku için zaman ayırın; YOKSA…
AYRICA Her gün mutlaka yeterli miktarda uyku için zaman ayırın; YOKSA…

29 Dersin işlendiği gün tekrar edilmesi unutma düzeyini azaltır.
Öğrenilen bilgilerin ; %50’si ilk 80 dakika içerisinde %80’i ilk 24 saatte unutulur Öğrenmenin kalıcı olabilmesi için bilgilerin uzun süreli belleğe aktarılması gerekir. Bunun için de mutlaka periyodik tekrarlar yapılmalıdır.

30 NASIL TEKRAR ETMELİSİNİZ ?
- İLK TEKRAR: dakikalık bir öğrenme seansı sonunda yapılmalı ve yaklaşık 10 dakika sürmelidir. - İKİNCİ TEKRAR: İlk tekrarın yapıldığı günün akşamı uyumadan önce ve sabah kahvaltı yapmadan önce yapılmalı. - ÜÇÜNCÜ TEKRAR: Öğrenmeden sonraki birinci haftanın sonunda yapılır. Bu tekrar bilgilerin bir ay süreyle hatırlanmasını sağlar. - DÖRDÜNCÜ TEKRAR: Öğrenmeden yaklaşık bir ay sonra yapılır. Bu tekrar bilginin çok daha uzun süre sağlıklı olarak hatırlanmasını sağlar.

31 çalışırken... Ortamı hazır hale getir.

32 Zamanınızı Boşa Geçirmeyin !…
ÇALIŞMA ODANIZDA Müzik dinleyerek Televizyonla Magazinle Bilgisayarla Hayalle Zamanınızı Boşa Geçirmeyin !…

33 ah şu internet ah şu bilgisayarlar !

34 Arkadaşlara: “Hayır ! “ diyememek !

35 Eğri oturalım doğru konuşalım....
vakit geçiyooor..

36 derslerimize nasıl çalışalım ?

37

38 huyun çıksın inşaallah!
Dersi derste dinlememe gibi bir huyun varsa... can çıkar huy çıkmaz ! huyun çıksın inşaallah!

39 NELERİ UNUTMAYIZ ? Okuduklarımızın ............... %10’unu
Duyduklarımızın %20’sini Gördüklerimizin %50’sini Görüp duyduklarımızın % 70’ini Yaptıklarımızın %80’ini Başkalarına öğrettiklerimizin..... %95’ini HATIRLARIZ.

40 Ders çalışmayı istemelisin

41 DAİMA BAŞARI KELİMELERİNİ KULLAN.
KELİMELER ZİHNİNDE RESİMLER YARATIR VE SEN O RESİMLERİ YAŞARSIN.

42 Düşüncelerini olumlulaştır.
ben yapabilirim...

43 Daima Olumlu Düşünürüm
Büyük Düşünürüm Kendime Güveniyorum Daima Olumlu Düşünürüm Kendi Geleceğimi Düşünürüm Önceliklerimden Taviz Vermem İsteklerim Üzerinde Odaklanırım

44 Başarılı Olacağıma İnanırım
Okuduğum Her Şeyi Anlıyorum Başarılı Olacağıma İnanırım Başladığım İşleri Bitiririm Her Zaman İyimserim Dürüst Bir İnsanım Çok Çalışkanım

45 Kitap okumaya zaman ayırın
DİKKAT; Kelime ve bilgi dağarcığınızı geliştirmek için Kendinizi daha iyi ifade etmek için Okuma hızınızı artırmak için Okuduğunuzu daha iyi anlamak için Sınavlarda bir adım daha önde olmak için …………… Kitap okumaya zaman ayırın

46 SUYUN KUVVETİ DEĞİL, SÜREKLİLİĞİDİR.
BAŞARIDA SÜREKLİLİK NEDEN ÖNEMLİDİR? TAŞI DELEN SUYUN KUVVETİ DEĞİL, SÜREKLİLİĞİDİR. İBN-İ SİNA

47 Başarının sırrı kasada değil yürektedir
İş adamının işleri bozulmuştu. Ne yaptıysa olmuyordu. Bir zamanlar çok başarılı bir insan olmasına rağmen şimdi büyük olan sadece borçlarıydı. Bir taraftan kredi verenler onu sıkıştırırken, diğer taraftan da bir sürü insan ödeme bekliyordu. Çok bunalmıştı ve hiçbir çıkış yolu bulamıyordu. Nefes almak için parka gitti. Bir banka oturdu, başını ellerinin arasına aldı ve bu durumdan nasıl kurtulacağını düşünmeye başladı. Tam bu sırada birden, önünde yaşlı bir adam durdu. 'Çok üzgün görünüyorsun. Seni rahatsız eden bir şey olduğu belli… Benimle Paylaşmak ister misin?' diye sordu yaşlı adam. İşadamının yakınmalarını dinledikten sonra da, 'Sana yardım edebilirim' dedi. Çek defterini çıkardı. İşadamının adını sordu ve ona bir çek yazdı. Çeki ona verirken de şöyle dedi: 'Bu para senin. Bir yıl sonra seninle burada buluştuğumuzda bana olan borcunu ödersin. Hadi al' dedi. Ve yaşlı adam geldiği gibi hızla gözden kayboldu. İşadamı elindeki çeke baktı. Çekte 500 bin dolar yazıyordu ve imza ise John Rockefeller' e aitti, yani o gün için dünyanın en zengin adamına. 'Tüm borçlarımı hemen ödeyebilirim' diye düşündü. John Rockefeller' e ait bu çekle her şeyi çözebilirdi. Ama çeki bozdurmaktan vazgeçti. Bu değerli çeki kasasına koydu. Onun kasasında olduğunu bilmenin güveniyle yepyeni bir iyimserlikle işine tekrar dört elle sarıldı. Büyük küçük demeden tüm işleri değerlendirmeye başladı. Ödeme planlarını yeniden yapılandırdı. İyi yapılan işler yeni işleri doğurdu. Birkaç ay sonra tekrar işlerini yoluna koyabilmişti. Takip eden aylarda ise borçlarından tümüyle kurtulup hatta para kazanmaya başlamıştı. Tüm bir yıl boyunca çalıştı durdu. Tam bir yıl sonra, elinde bozulmamış çek ile parka gitti. Kararlaştırılmış saatin gelmesini bekledi. Tam zamanında yaşlı adamın hızla ona doğru geldiğini gördü. Tam ona çekini geri verip başarı öyküsünü paylaşacakken bir hemşire koşarak geldi ve adamı yakaladı. Hemşire 'Onu bulduğuma çok sevindim, umarım sizi rahatsız etmemiştir' dedi. 'Çünkü bu bey sürekli olarak huzur evinden kaçıp, bu parka geliyor. Herkese kendisinin John Rockfeller olduğunu söylüyor' diye ekledi. Hemşire adamın koluna girip onunla birlikte uzaklaştı. İşadamı şaşkın bir şekilde öylece durdu kaldı. Sanki donmuştu. Tüm yıl boyunca arkasında yarım milyon dolar olduğuna inanarak işler almış, yapmış ve satmıştı. Birden, hayatının akışının değiştiren şeyin para olmadığını fark etti. Hayatını değiştirenin yeniden kendinde bulduğu kendine güven ve inançtı. Başarının sırrı, kasamızda duran değil, kendi kalbimizde ve kafamızda olanlardır. Başka yerde aramaya gerek yok.


"ETKİLİ DERS ÇALIŞMA." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları