Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Cemiyetler 1.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Cemiyetler 1."— Sunum transkripti:

1 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Cemiyetler 1

2 2 ZARARLI CEMİYETLER YARARLI CEMİYETLER 1. Azınlıkların Kurduğu Cemiyetler 2. Milli Varlığa Düşman Cemiyetler CEMİYETLER

3 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Cemiyetler 3 Azınlıklar Tarafından Kurulan Zararlı Cemiyetler Bu cemiyetler Anadolu’da yaşayan Rumlar ve Ermeniler tarafından kurulmuştur. İtilaf Devletleri’nin desteğini almışlardır. Anadolu’da kendilerine ait bağımsız devlet kurmak amacındadırlar.

4 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Cemiyetler 4 MAVRİ MİRA CEMİYETİ Rum Patrikhanesi’nin desteğini aldı. Amacı: Bizans İmparatorluğu’nu yeniden canlandırmaktı. Ege Bölgesi’nde çeteler kurarak Yunanlılara destek verdi.

5 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Cemiyetler 5 ETNİK-İ ETERYA CEMİYETİ Bu cemiyet, Yunanistan’ın bağımsız olmasını sağlayan cemiyettir. Anadolu’daki Yunan işgalini desteklemiştir.

6 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Cemiyetler 6 PONTUS RUM CEMİYETİ Amacı, Pontus Rum İmparatorluğu’nu yeniden kurmaktı.

7 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Cemiyetler 7 HINÇAK ve TAŞNAK CEMİYETİ Ermeniler tarafından kuruldu. Amacı; Doğu Anadolu’yu içine alan büyük bir Ermeni Devleti kurmaktı.

8 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Cemiyetler 8 MİLLİ VARLIĞA DÜŞMAN CEMİYETLER Bu cemiyetler Türkler tarafından kurulmuştur. Milli varlığa düşmandırlar.

9 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Cemiyetler 9 KÜRT TEALİ CEMİYETİ İstanbul’da kurulmuştur. Amacı, Doğu Anadolu’da bir devlet kurmaktır.

10 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Cemiyetler 10 İSLAM TEALİ CEMİYETİ Milli mücadeleye karşı İngilizlerle işbirliği yapmıştır. Saltanatın ve halifeliğin devam etmesini amaçlamıştır.

11 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Cemiyetler 11 HÜRRİYET ve İTİLAF FIRKASI İttihat ve Terakki yönetimine karşı olarak kurulmuştur. Milli Mücadele’ye karşıdır.

12 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Cemiyetler 12 İNGİLİZ MUHİPLERİ CEMİYETİ Üyeleri arasında Padişah Vahdettin, Sadrazam Damat Ferit Paşa gibi önemli Osmanlı yöneticileri vardır. Amacı, halifeliği koruyarak İngiliz mandası altında yaşamaktır.

13 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Cemiyetler 13 WİLSON PRENSİPLERİ CEMİYETİ 1919’da kurulmuştur. Amacı, Amerikan mandası altına girerek Osmanlı Devleti’nin ayakta kalmasını sağlamaktır.

14 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Cemiyetler 14 MİLLİ CEMİYETLER Türk halkının desteğiyle bölgesel olarak kurulmuşlardır. Halkın desteğini sağlamak için kongreler düzenlemiş ve genelgeler yayınlamışlardır. Sivas Kongresi’nde hepsi Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti olarak birleşmiştir.

15 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Cemiyetler 15 MİLLİ CEMİYETLER 1. Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti 2. İzmir Müdaafa-i Hukuk Cemiyeti 3. Vilayet-i Şarkiye Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti 4. Kilikyalılar Cemiyeti

16 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Cemiyetler 16 MİLLİ CEMİYETLER 5. Trabzon Muhafaza-i Hukuku Milliye Cemiyeti 6. Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti 7. Milli Kongre Cemiyeti 8. Redd-i İlhak Cemiyeti

17 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Cemiyetler 17 CEMİYETLER ZARARLI CEMİYETLER YABANCI ZARARLI Mavri Mira Pontus Rum Hınçak ve Taşnak Etnik-i Eterya YERLİ ZARARLI Sulh ve Selamet-I Osmaniye Teal-i İslam Kürt Teali Wilson İlkeleri İngiliz Muhipleri YARARLI CEMİYETLER Trakya Paşaeli İzmir Müdafaa-i Hukuk Redd-i İlhak Kilikyalılar Şark-ı Müdafaa-i Hukuk Trabzon Muhaza-i Hukuku Milliye Milli Kongre


"T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Cemiyetler 1." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları