Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

LONDRA.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "LONDRA."— Sunum transkripti:

1 LONDRA

2 Londra ile ilgili genel bilgiler
Londra, İngiltere'nin ve Birleşik Krallık'ın başkenti. 0 derece meridyeninin geçtiği Greenwich Londra yakınlarındadır. Londra dünyanın en önemli iş ve finans merkezlerinden biridir. Yaklaşık 8 milyonluk nüfusuyla AB'nin en kalabalık kentidir. Bağlı yerleşim birimleri ile birlikte (Greater London) nüfusu milyondur. Km²'ye kişi düşmektedir. Avrupa'da en fazla beyaz ırk harici insanın yaşadığı şehirdir. 300'den fazla farklı dil konuşulmaktadır.

3 Genel Bilgiler İngiltere'nin başkenti.
Büyük Britanya Adasının güneydoğusunda, Kuzey Denizine dökülen Thames Nehrinin ağzından 64 km içeride ve ırmağın iki yakasında yer alır. Banliyölerle birlikte yüzölçümü 1579 km2 olup, nüfûsu da 7.5 milyon civârındadır.

4 Londra Tarihi . Romalıların ırmak kıyısında Londinium ismiyle kurduğu ilk yerleşme ancak ikinci yüzyıl sonunda surlarla çevrildi. Dokuzuncu yüzyıl boyunca (Sakson yönetimi altındayken) Danlarla yapılan savaşlara sahne olan şehir, Norman istilasının (1066) ardından askerî açıdan büyük önem kazandı ve şehrin denetlenmesi için Londra Kulesi inşâ edildi.

5 Yönetim İngiltere, Birleşik Krallık'ı oluşturan 4 ülkeden biridir.
İngiltere, Birleşik Krallığın en gelişmiş ve en kalabalık ülkesidir. 60 milyondan fazla olan Birleşik Krallık nüfusunun %85'i İngiltere'de yaşamaktadır.

6 Gezilecek Yerler Diğer Avrupa kentleri arasında, farklı zevklere, ama özellikle de sanatseverlere sınırsız alternatifler sunması açısından Londra'nın çok özel bir yeri vardır. Aralarında British Museum, National Gallery, Tate Modern, Tate Britain gibi bazı müze ve galerilere giriş ücretsizdir.

7 Alışveriş için pahalı olduğu düşünülürse de mutlaka görülmesi gereken HARROD's Mağazası 1849'da Henry Charles Harrod tarafından kurulmuş. Günümüzde Londra jet-setinin uğrak mekanı. Eğlence meraklıları içinse SOHO'dan söz edebiliriz. Sıra sıra dizilmiş barlar ve gece klüpleriyle günün her saati renkli ve canlıdır. Londra'da eğlence çeşiti boldur. Aynı anda 200 film birden gösterime girer, canınız bara gitmek istediğinde 7000'den çok seçeneğiniz olur...

8 Trafalgar Meydanı Trafalgar Meydanı'nda, 13.yy'dan bu yana dimdik ayakta duran St. Martin-in-the-Fields kilisesinde, öğle tatili süresince canlı barok müzik dinlenebilir. Londra'nın ortasında gölleriyle gezinti ve dinlence alanlarıyla Hyde Park ayrıca dünyada üzerinde ifadenin en çok özgürleştiği bir yerdir.

9 Tarihi Londra dünyanın en önemli sanat eserlerini ve tarih kalınıtlarına ev sahipliği yapan bir kültür kenti aynı zamanda. Klasik resimlerin sergilendiği Tate Gallery, bu yıl açılmış olan modern sanat eserlerinin sergilendiği Tate Gallery Of Modern Arts ve National Gallery eşsiz tabloları ile ziyaretçileri büyülerken British Museum Türkiye dahil pek çok ülkeden gelmiş olan tarihi eserleri ile hergün binlerce misafirini büyülemeye devam ediyor.

10 Alışveriş Her ne kadar ucuz bir şehir olmasada Londra'da alışveriş yapmak her alışveriş sever turistin ilk tutkusu. İngilizlerin deyimi ile beşikten mezara dek bir insanın her ihtiyacını karşılayan Harrods'ın üzerinde bulunduğu Knightsbridge caddesi daha çok zenginlerin tercih ettiği dünya markalarının butikleri dolu.


"LONDRA." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları