Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Cografya.bizMuhammed Doruk1 Cografya.bizMuhammed Doruk2 A.Tarihsel Süreçte Şehirlerin Nufüs Gelişimi İlk şehirlerin ortaya çıkışı ve yeryüzünde şehirleşme.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Cografya.bizMuhammed Doruk1 Cografya.bizMuhammed Doruk2 A.Tarihsel Süreçte Şehirlerin Nufüs Gelişimi İlk şehirlerin ortaya çıkışı ve yeryüzünde şehirleşme."— Sunum transkripti:

1

2 Cografya.bizMuhammed Doruk1

3 Cografya.bizMuhammed Doruk2 A.Tarihsel Süreçte Şehirlerin Nufüs Gelişimi İlk şehirlerin ortaya çıkışı ve yeryüzünde şehirleşme hareketlerinin başlangıcı oldukça eskilere dayanmaktadır.Buna karşın,şehirleşme sürecinin hızlanması Sanayi İnkılabıyla başlamış ve günümüzde de devam eder.

4 Cografya.bizMuhammed Doruk3 Dünyadaki ilk şehir yerleşmeleri Mısır,Hindistan,Fırat- Dicle Havzası,Kuzey Çin,Orta Meksika,Kuzey Andlar ve Güneydoğu Asya’nın akarsu vadilerinde tarımın gelişmesiyle belirmeye başlamıştır.

5 Cografya.bizMuhammed Doruk4 Şehir terim anlam olarak nüfus olarak yoğunlaşmış,tarımsal olmayan insan yerleşmeleridir.Bazı şehirler tarımsal faaliyetleriyle öne çıkıp tarım şehri adını alsalar da bu tür şehirler gerçek anlamda şehir değillerdir.

6 Cografya.bizMuhammed Doruk5 İlk şehir yerleşmelerinin nüfusu günümüzdeki şehirlere oranla oldukça azdır.Örneğin Mezopotamya’da Sümerlere ait bir şehirde nüfus 7000 ile 20000 arasında değişiyordu.Günümüzde ise şehir nüfusları 15-20 milyonluk dev rakamlara ulaşmaktadır.

7 Cografya.bizMuhammed Doruk6 B.ŞEHİRLERİN FONKSİYONEL GELİŞİMİ

8 Cografya.bizMuhammed Doruk7 Yeryüzündeki ilk şehirleri oluşturan faaliyet tarımdı.Sanayinin ortaya çıkması ve gelişmesi ile şehirleşme hız kazanmış ve şehirlerin fonksiyonel değişimi hızlanmıştır.Değişen koşullar ve artan ihtiyaçlarla beraber şehirlerdeki faaliyetler farklılaşmıştır.

9 Cografya.bizMuhammed Doruk8

10 Cografya.bizMuhammed Doruk9 C.ŞEHİRLERİN GELİŞİMLERİNİN KÜRESEL ETKİLERİ Şehirlerin sahip oldukları özelliklere göre etkileri yerel,bölgesel ve küresel boyutlarda olabilmektedir.Örneğin Newyork’ta meydana gelen bir olay Dünya’nın büyük bir kısmını etkilerken,Sudan’ın başkenti Hartum’da meydana gelen bir olay sadece yakın çevreyi etkilemektedir.Küresel etkileri fazla olan bazı şehirler şunlardır:

11 Cografya.bizMuhammed Doruk10 1.ROMA Roma,tarih boyunca süren belirleyici etkisinden dolayı Dünya’nın Başkenti unvanına sahiptir.13.yy.da nüfusu 13bin olan Roma’nın gücü hem dini hem de siyasi olarak Dünya’nın büyük kısmını kapsıyordu.Ancak Roma’nın gücü İstanbul’a doğru kayınca şehir hem etkisini hem de nüfusunu büyük ölçüde kaybetmiştir.

12 Cografya.bizMuhammed Doruk11 Roma’nın şimdiki nüfusu 3 milyon civarındadır.Aynı zamanda Katolik Hıristiyanların dini kenti olan Vatikan’ı da içine aldığından çift başkent özelliği taşımaktadır.Vatikan’ın etkisi İtalya’dan fazladır.

13 Cografya.bizMuhammed Doruk12 2. NEWYORK 1613 yılında Hollandalılar tarafından kurulmuştur.A.B.D.nin nüfus bakımından 2.büyük şehridir.Çevresindeki yerleşimlerle beraber nüfusu 21 milyondur.Dünya’nın ve A.B.D.nin önemli ve uluslar arası şirket ve firmalarının merkezleri burada bulunmaktadır.Bu şehirde bulunan Wall Street dünyanın en önemli finans merkezidir.Sanayi ve ticaretin olduğu kadar eğitim ve kültürel faaliyetlerin de yoğunlaştığı bir şehirdir.

14 Cografya.bizMuhammed Doruk13

15 Cografya.bizMuhammed Doruk14 3.ŞEHİRLER VE ETKİ ALANLARI Şehirlerin gelişmesinde önemli paya sahip olan faaliyet türü o şehrin asıl fonksiyonunu belirler.Bazı şehirler aynı anda birden fazla fonksiyona sahip olabilirler.Şehirsel fonksiyonlar şehirleri çevrelerine göre bir cazibe merkezi haline getirmiştir.Bundan dolayı şehirler,çevresindeki nüfusu kendisine doğru çeken bir özelliğe sahiptir.

16 Cografya.bizMuhammed Doruk15 A.DÜNYA’NIN BÜYÜK ŞEHİRLERİ NEREDE KURULMUŞTUR? Büyük şehirlerin genel özelliklerine bakıldığında her birinin çeşitli faaliyetlerle çevresini etkilediği görülmektedir.Konu mu,hinterlandı (art bölge,etki alanı) ve fonksiyonları farklı şehirler bu şekilde oluşmaktadır.

17 Cografya.bizMuhammed Doruk16 Büyük şehirler genellikle orta kuşakta kurulmuştur.Özellikle bu şehirlerin bazılarında denizle bağlantının kolay kurulduğu yerler tercih edilmiştir.Bazıları doğal güzellikleriyle insanları kendine çekmiş,bazıları ise sanayi ve ticaret faaliyetleriyle etki alanı oluşturmuş,bir kısım şehirler ise tarihsel süreçteki önemleriyle büyük şehirler arasında yer almışlardır.

18 Cografya.bizMuhammed Doruk17 B.ŞEHİRLERİN FONKSİYONLARI VE ETKİ ALANLARI MEKKE Coğrafi konum itibariyle şartlar olumsuz olsa da İslamiyet’in doğuşuyla önem kazanmıştır.Bu özellikle dünyadaki tüm Müslümanları etki altına almaktadır.Her yıl milyonlarca Müslüman bu şehri ziyaret edip hacı olmak amacıyla Mekke’ye gelmektedir.

19 Cografya.bizMuhammed Doruk18

20 Cografya.bizMuhammed Doruk19 ESSEN Avrupa’nın en büyük sanayi bölgelerinden olan Ruhr bölgesinde bulunur.Kömür yataklarına bağlı olarak gelişmiştir.

21 Cografya.bizMuhammed Doruk20 ŞAM Geçmişte kervan yollarının ve önemli ticaret yollarının üzerinde bulunmaktaydı.Gün ümüzde de bu şartların sağladığı avantajları değerlendirerek gelişimini devam ettirmektedir.

22 Cografya.bizMuhammed Doruk21 MARSİLYA Akdeniz’in en büyük ticari kapasitesin e sahip olan liman şehridir.Fra nsa’da bulunur.

23 Cografya.bizMuhammed Doruk22 BAYBURT Tarım ve hayvancılık faaliyetleri öne çıkmıştır.

24 Cografya.bizMuhammed Doruk23 OXFORD Eğitim hizmetlerinin öne çıktığı bu şehir, dünyanın her bölgesinden öğrencinin üniversite ve dil eğitimi için geldiği bir yerleşimdir.

25 Cografya.bizMuhammed Doruk24 PARİS Fransa’nın idari ve siyasi başkenti olmakla kalmayıp,aynı zamanda modanın da başkenti durumunda olan bir şehirdir.

26 Cografya.bizMuhammed Doruk25 TOKYO Japonya hem yer şekilleri hem de yer altı kaynakları bakımından olumsuz konumda olan bir ülkedir.Ancak bunlara rağmen yüksek teknolojiyi kullanarak önemli sanayi ülkelerinden biri olmuştur.Başkent Tokyo’nun bu olaydaki payı,demir yolu ve güçlü deniz filolarını kullanarak dünya pazarlarına erişimi sağlamasıyladır.Bu özelliğiyle Tokyo aynı zamanda sanayi kentidir.

27 Cografya.bizMuhammed Doruk26

28 Cografya.bizMuhammed Doruk27


"Cografya.bizMuhammed Doruk1 Cografya.bizMuhammed Doruk2 A.Tarihsel Süreçte Şehirlerin Nufüs Gelişimi İlk şehirlerin ortaya çıkışı ve yeryüzünde şehirleşme." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları