Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

LENS. Gözün esas kırıcı ortamlarından biri, korneanın sabit kırma gücüne (43D), değişken (10-20D) bir element ekler. Kapsülü içerisinde, irisin hemen.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "LENS. Gözün esas kırıcı ortamlarından biri, korneanın sabit kırma gücüne (43D), değişken (10-20D) bir element ekler. Kapsülü içerisinde, irisin hemen."— Sunum transkripti:

1 LENS

2 Gözün esas kırıcı ortamlarından biri, korneanın sabit kırma gücüne (43D), değişken (10-20D) bir element ekler. Kapsülü içerisinde, irisin hemen arkasında, vitreusun önünde, silier proçesle çevrelenen yapı Önde irisin serbest kenarıyla temas halinde, perifere gidildikçe arka kamarayı oluşturacak şekilde iristen uzaklaşır İRİS + LENS = OPTİK DİYAFRAM

3 Kendi saydamlığını korumak Gözün optik sistemi içinde kırıcılık rolü üstlenmek Akomodasyon (uyum) yapmak. (6 metre içindeki objelerin net görülebilmesi) Ultraviyole ışınlarını absorbe etmek.

4

5 LENS Saydam & bikonveks ve damarsız Lensin ekseni; iki kutbu birleştiren çizgi Lensin ekvatoru; lensin dış kenarı etrafında ışınsal olarak yerleşmiş zonül lifleri, lensi silier cisme bağlar; lensi yerinde tutar silier kasın gerdirici kuvvetini iletir.

6

7 LENS Lens kapsülü Lensi sıkıca saran, arkada daha kalın, saydam bir zar. Yüksek elastisiteye sahip; rüptüre olduğunda (yırtıldığında) kendi üzerine kıvrılır.

8

9 LENS Tüm yaşam boyunca ekvatorda lif üretimi devam -Doğumda; FETAL -1. & 2. on yıl; İNFANTİL -3. on yıl; ERİŞKİN çekirdek Lens hiçbir hücresini kaybetmez & dokusu sürekli sıkıştırılır En genç hücreler yüzeyde, en yaşlı hücreler merkezde Erişkin lensi = 220mg (doğumdakinin 5 katı) Ön kamaradan difüzyon Yaşlanmayla; - Su içeriği AZALIR - Lens prot. (albuminoid) ARTAR - Düzleşir, - Hafif kesifleşip yoğunlaşır

10

11 LENS Gözün önemli kırıcı ortamlarından biri ve yaklaşık 20 D kırma gücü akomodasyonla daha da artar. % 65’i su ve % 35’i protein Saydamlıkta önemli olan proteinlerin % 3’ü yaklaşık 24 saatte yenilenir. Lensin metabolizması esas olarak epitelde meydana gelir Yaşla birlikte enerji üretimi düşer ve elektrolit metobolizması kontrolü güçleşir. Lensin su oranı korunmasında elektrolit dengesinin önemi büyüktür.

12 LENS Lensin diğer yapılardan farklı olarak alışılmadık anatomik özellikleri vardır; Lensin sinirsel inervasyonu yoktur. Damarsızdır, beslenmesini arkasındaki vitreus ve önündeki hümor aközden sağlar. Yaşam boyunca büyümeye devam eder. Kapsül denilen bir zar ile kaplıdır.

13 LENS Aköz hümörden beslenir Çapı 9-10 mm, kalınlığı 4 mm dir Yaşla birlikte şeffaflığını kaybeder ve ağırlığı artar KATARAKT

14

15 AKOMODASYON İstirahat halindeki bir gözün görebildiği en uzak noktaya punktum remotum (uzak nokta) (PR) Gözün bütün uyum gücünü kullanarak görebildiği en yakın noktaya ise punktum proksimum (yakın nokta) denir (PP) Uzak ve yakın nokta arasındaki mesafeye uyum uzaklığı, Gözün uzak ve yakın noktayı görebilmek için gerekli kırma güçleri arasındaki farka da uyum amplitüdü (U) denir. U=PP-PR

16 Akomodasyon Triadı (Uyum Triadı) Yakına bakarken lensin şekil değişikliği yarı çapı küçülür, kalınlığı artar, gözler birbirine yaklaşır (konverjans) ve göz bebekleri küçülür (myozis)


"LENS. Gözün esas kırıcı ortamlarından biri, korneanın sabit kırma gücüne (43D), değişken (10-20D) bir element ekler. Kapsülü içerisinde, irisin hemen." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları