Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DÜNYANIN ŞEKLİ ve HAREKETLERİ. DÜNYA Dünyanın şekli ekvatordan şişkin, kutuplardan basıktır. Bu özel şekle Geoid denir. Bu şeklin oluşmasının sebebi,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DÜNYANIN ŞEKLİ ve HAREKETLERİ. DÜNYA Dünyanın şekli ekvatordan şişkin, kutuplardan basıktır. Bu özel şekle Geoid denir. Bu şeklin oluşmasının sebebi,"— Sunum transkripti:

1 DÜNYANIN ŞEKLİ ve HAREKETLERİ

2 DÜNYA Dünyanın şekli ekvatordan şişkin, kutuplardan basıktır. Bu özel şekle Geoid denir. Bu şeklin oluşmasının sebebi, Dünyanın kendi ekseni etrafındaki dönüşüdür.

3

4 Dünyanın Şeklinin Sonuçları:  Güneş ışınlarının düşme açısı Ekvatordan Kutuplara do ğ ru daralır.  Güneş ışınlarının düşme açısına göre Sıcaklık İ klim Kuşakları oluşur.  Dünyanın dönüş hızı (çizgisel hız) kutuplara do ğ ru azalır.  Güneş ışınlarının atmosferde tutulma oranı Ekvatordan Kutuplara do ğ ru artar.

5

6

7 1. Kutuplardaki yer çekimi Ekvatordan daha fazladır. 2. Ekvator çemberi, bütün meridyen ve paralellerden daha büyüktür. 3. İ ki meridyen arasındaki uzaklık Kutuplara gidildikçe azalır. 4. Termik basınç kuşakları oluşur. 5. Paralellerin uzunlu ğ u Kutuplara do ğ ru azalır.

8 Meridyenler Arası Mesafe Kutuplara Do ğ ru Daralır

9

10 DÜNYANIN HAREKETLERİ YILLIK HAREKET (YÖRÜNGE HAREKET İ - GÜNEŞ ETRAFINDA GÜNLÜK HAREKET (EKSEN HAREKET İ - KEND İ ETRAFINDAK İ HAREKET)

11 MELTEMLER


"DÜNYANIN ŞEKLİ ve HAREKETLERİ. DÜNYA Dünyanın şekli ekvatordan şişkin, kutuplardan basıktır. Bu özel şekle Geoid denir. Bu şeklin oluşmasının sebebi," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları