Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

B ILGISAYARDA O FIS P ROGRAMLARı Büro Yönetimi Öğretmeni Fatma GEZ BELGE DENETİMİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "B ILGISAYARDA O FIS P ROGRAMLARı Büro Yönetimi Öğretmeni Fatma GEZ BELGE DENETİMİ."— Sunum transkripti:

1 B ILGISAYARDA O FIS P ROGRAMLARı Büro Yönetimi Öğretmeni Fatma GEZ BELGE DENETİMİ

2 Bu bölümde belge denetimi için gerekli olan yazım, dil bilgisi ve dil ayarları, heceleme, otomatik düzeltme ve araştırma gibi özelliklerin nasıl ayarlanacağını öğreneceğiz.

3 DİL AYARLARI

4 Dil Ayarları Seçili metnin yazım ve dil bilgisi denetiminde kullanılacak dil ayarlarını yapmamızı sağlar. Örneğin: Almanca bir makale yazacaksak dil ayarını Almancaya getirmeliyiz ki Kelime İşlemci programımız yazım denetimini doğru bir şekilde yapabilsin.

5 Dil Ayarları Dil ayarlarını yapmak için Gözden Geçir sekmesi altında yer alan Dil grubundan Yazım Denetleme Dilini Ayarlara seçilir ve açılan pencereden istediğimiz dili seçip Tamam düğmesine basmamız yeterlidir.

6 YAZIM VE DİL BİLGİSİ

7 Yazım ve Dil Bilgisi Kelime işlemci programını kullanarak çalışmakta olduğumuz belgedeki metnin yazım ve dil bilgisi denetimini yapabiliriz.

8 Yazım ve Dil Bilgisi Yazım denetimi yapabilmek için iki yol vardır.  Yazım ve dil bilgisi denetimi yapmak istediğimiz kelimeye tıklayarak klavyeden F7 tuşuna basarak,  Gözden geçir sekmesi altında yer alan Yazım Denetleme grubundan simgesine tıklayarak.

9 Yazım ve Dil Bilgisi Şimdi beraber deneyelim. Yanlış yazılmış bir satır yazı yazalım ve yukarıda bahsettiğimiz iki yoldan birini kullanarak yazım denetimi yapalım. Yazım denetimi penceresi açıldığında istediğimiz kelimeye tıklayarak Kelime İşlemci programımızın bize doğru kelimeleri önerdiğini göreceksiniz.

10 HECELEME Bazı durumlarda bir sözcük satırın sonuna sığ- mayacak kadar uzun olabilir veya metin hizala- ma seçeneklerinden sola yasla kullanılarak gir- intili çıkıntılı, iki yana yasla seçeneği kullanılar- ak da arası çok açık olabilir.

11 HECELEME Kelime işlemci programımız satırın sonuna sığmayan sözcükleri bir alt satıra taşımaktadır. Bu da yazımızda görsel bir düzensizliğe sebep olmaktadır bunu alt satıra taşımak yerine tire işaretiyle ayırıp daha düzgün metinler elde edebiliriz. Bunu yapabilmek için Sayfa Düzeni sekmesinde yer alan Sayfa Yapısı grubundaki Heceleme seçeneğini seçerek yapabiliriz.

12 SÖZCÜK SAYIMI Kelime işlemci programı kullanarak hazırlayacağınız belgede birtakım sözcük sınırlandırmaları olabilir. (Örneğin; bu makaledeki sözcük sayısı 2000 kelimeyi geçmeyecektir.).

13 SÖZCÜK SAYIMI Bu tür durumlarda belgede kullanılan sayfa, sözcük, karakter, paragraf veya satır sayılarını görmek için Gözden Geçir Sekmesi altında bulunan Yazım grubundaki Sözcük sayımı kullanılır. Sayılmasını istediğimiz metin seçilerek Sözcük Sayımı düğmesine basmamız yeterli olacaktır.

14 Eş Anlamlı Sözcükleri Bulma Çalışmakta olduğumuz dokümanda seçtiğimiz bir sözcükle benzer bir anlama gelen diğer sözcüklerin neler olduğunu görebiliriz. Bunun için eş anlamlısı olup olmadığına bakmak istediğimiz sözcük üzerine gelip, Gözden Geçir sekmesindeki Yazım grubundan Eş Anlamlılar nesnesinin üzerine tıklamamız gerekir. Not: Bu özelliğin aktif olabilmesi için Office programının kurulumunda sözlüğün seçilmiş olması gerekmektedir.

15 Otomatik Düzeltme Otomatik düzeltme daha biz yazımızı yazarken yaptığımız hataları kelime işlemcimizin otomatik olarak düzeltmesini sağlar. Örneğin: tümceye küçük harfle başladığımızda ilk yazdığımız kelimeden sonra boşluk tuşuna bastığımız anda kelimenin ilk harfini büyütmesi gibi.

16 Otomatik Düzeltme Otomatik düzeltmenin hangi hatalarımızı düzeltmesi gerektiğini seçeneklerden seçebilir daha fazla seçenek ekleyebiliriz. Bu seçeneklere Dosya menüsünden Seçenekler bölümündeki Yazım Denetlemedeki Otomatik Düzeltmelere tıklayarak erişebiliriz.

17 Açıklama Ekleme Çalışmakta olduğunuz belgenizin kenar boşluklarında görüntülenen balonlara, dokümanınızla ilgili istediğiniz herhangi bir açıklamayı yazabilirsiniz.

18 Açıklama Ekleme Belgemize açıklama eklemek istiyorsak açıklama ekleyeceğimiz kısmı seçtikten sonra Ekle sekmesinde bulunan düğmesine basmamız yeterli olacaktır.

19 Değişiklikleri İzleme Eklemeler, silmeler ve biçimlendirme değişiklikleri de dâhil olmak üzere belgede yapılan tüm değişiklikleri izlememizi sağlar. Bu seçeneğe Gözden Geçir sekmesi altında bulunan İzleme grubunda yer alan Değişiklikleri İzle düğmesinden ulaşabilirsiniz.

20 Karşılaştırma ve Birleştirme Değişik zamanlarda bir belgede farklı kişilerin çalışması veya kendimizin değişik yerlerde çalışmamız sonucunda, bir belgenin farklı iki sürümü ayrı dosyalar olarak karşımıza çıkabilir. Bu gibi durumlarda kontrol ve son hâlin oluşturulması için Karşılaştır, Birleştir araçlarımız kullanılır.

21 Karşılaştırma ve Birleştirme Karşılaştır : iki belgedeki değişikliklerin son hâllerini karşılaştırmanızı buna göre yapılan değişiklikleri görmenizi sağlar. Birleştir : iki belgenin birleştirilerek güncel hâlinin oluşturulmasını sağlayan araçtır.

22 Belge Koruma Belgeyi kullanmakta olan kişilerin çalışılmakta olunan belgeye erişme biçimlerini kısıtlamak için kullanılır. Gözden Geçir sekmesi altında yer alan Koru grubundan kişilerin belgenizle ilgili yapabilecekleri değişiklik türlerini kısıtlayabilirsiniz.

23 Dinlediğiniz İçin Teşekkürler Büro Yönetimi Öğretmeni Fatma GEZ


"B ILGISAYARDA O FIS P ROGRAMLARı Büro Yönetimi Öğretmeni Fatma GEZ BELGE DENETİMİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları