Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 CERRAHİ STRES. 2 STRES Stres: Bedenin stresörlere verdiği tepkidir. Stresör: Bedenin uyum kapasitesini etkileyerek, stres tepkisinin gelişmesine neden.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 CERRAHİ STRES. 2 STRES Stres: Bedenin stresörlere verdiği tepkidir. Stresör: Bedenin uyum kapasitesini etkileyerek, stres tepkisinin gelişmesine neden."— Sunum transkripti:

1 1 CERRAHİ STRES

2 2 STRES Stres: Bedenin stresörlere verdiği tepkidir. Stresör: Bedenin uyum kapasitesini etkileyerek, stres tepkisinin gelişmesine neden olan çevresel faktörlerdir.

3 3 Stresörlerin Sınıflandırılması  Endojen Stresör: Genetik yapı, yaş, cinsiyet  Eksojen stresörler: Sıcak, soğuk, radyasyon.

4 4 Stresörlerin Sınıflandırılması Biyolojik stresörler: Genetik yapı, yaş,cinsiyet Fiziksel - kimyasal stresörler: Sıcak,soğuk,zehir Psikolojik stresörler: Sevilen bir kişinin kaybı Sosyolojik stresörler: Farklı bir ülkeye gitme

5 5 Sağlık Yaşamda karşılaşılan stresörlerle başedebilmek için sürekli enerji kullanımı gerektiren, dinamik bir durumdur. İnsan, stresörlerle kontrol mekanizmaları yoluyla başeder; homeostazisi sürdürür.

6 6 Kontrol Mekanizmaları  Genetik sistem  Endokrin sistem  Sinir sistemi

7 7 Hans Selye Stresi: Bedenin stresörlere verdiği “özel olmayan tepki” olarak tanımlar.

8 8 Hans Selye Bedenin stresörlere, hücre ve doku düzeyindeki tepkilerini 2 şekilde açıklar:  Lokal Adaptasyon Sendromu(LAS): Enflamasyon  Genel Adaptasyon Sendromu(GAS): Kalp hızı ve beden ısısı

9 9 Bu tepkiler özellikle endokrin ve sinir sisteminin etkisiyle gelişir. Bu Selye’ e göre 3 aşamada gerçekleşir: 1-Alarm 2-Direnç 3-Tükenme

10 10

11 11

12 12 Stres(Travma) Durumunda Vücuttan Salgılanan Hormonlar  Arka hipofizden ADH salgılanır.  Ön hipofizden ACTH salgılanır. Bu adrenal korteksten glikokortikoidlerin ve aldesteronun salgılanmasını arttırır.

13 13 Stres(Travma) Durumunda Vücuttan Salgılanan Hormonlar Sempatik sinir sistemi yoluyla adrenal medulla norepinefrin ve epinefrin salınımını sağlar. Norepinefrin: Periferik vazokonstr. sağlar. Epinefrin: Kalbin kasılma gücünü arttırır.

14 14


"1 CERRAHİ STRES. 2 STRES Stres: Bedenin stresörlere verdiği tepkidir. Stresör: Bedenin uyum kapasitesini etkileyerek, stres tepkisinin gelişmesine neden." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları