Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 Depolama Birimleri. Depo Depolama, veriyi, talimatları ve bilgiyi gelecekte kullanmak üzere saklamaktır. Depolama ortamı, bir bilgisayarın veri, talimatlar.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 Depolama Birimleri. Depo Depolama, veriyi, talimatları ve bilgiyi gelecekte kullanmak üzere saklamaktır. Depolama ortamı, bir bilgisayarın veri, talimatlar."— Sunum transkripti:

1 1 Depolama Birimleri

2 Depo Depolama, veriyi, talimatları ve bilgiyi gelecekte kullanmak üzere saklamaktır. Depolama ortamı, bir bilgisayarın veri, talimatlar ve bilgiyi üzerinde tuttuğu fiziksel materyaldir. 2

3 Depo 3

4 Kapasite, bir depolama ortamının saklayabileceği byte sayısıdır. 4

5 Depo Erişim zamanı, iki yerde kullanılır: – Depolama aygıtının veri, talimatlar ve bilgiyi bir depolama ortamına yerleştirmesi için gereken zaman – Veri, talimatlar ve bilginin bellekten işlemciye iletilmesi için gereken zaman 5

6 Manyetik Aygıtlar Sabit Disk Sürücü (Hard Disk Drive) Katı Hal Sürücü (Solid State Drive) Hibrit Sabit Sürücü (Hybrid Hard Drive) USB Flash Sürücü (USB Flash Drive)

7 Optik Aygıtlar (Sürücüler) Disket (Floppy Disk Driver) Yoğun(Taşınabilir) Disk (Compact Disk) Sayısal Çok Amaçlı Disk (Digital Versatile Disc)

8 Optik Aygıtlar(Sürücüler) Floppy Disc Driver (Disket) Floppy disk taşınabilir bir saklama ortamıdır. Çalışma şekli açısından sabit disklere benzerler. Plastik esnek bir plaka üzerine konulmuş mıknatıslanabilen elementler ve bu manyetik ortamı koruyan bir plastikten oluşmaktadır. Veriler yine mıknatıslanma esasına göre saklanırlar. Çeşitli ebatlarda ve boyutlarda disketler bulunmaktadır. 3.5” ebatında olan bu disket iki çe ş ittir. İ lk’ine çift yüzlü çift yo ğ unluklu ( Double side Double density - DD) disket denilmektedir ve 720 KB’ a kadar veri saklayabilmektedir. İ kincisine ise çift yüzlü yüksek yo ğ unluklu (Double Side High density - HD ) denilmektedir. Bu disketi saklayabilece ğ i veri miktarı 1.44 MB’dır.


"1 Depolama Birimleri. Depo Depolama, veriyi, talimatları ve bilgiyi gelecekte kullanmak üzere saklamaktır. Depolama ortamı, bir bilgisayarın veri, talimatlar." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları