Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bilgisayarda bilgilerin depolandığı ünitelerin bilgi depolama kapasiteleri vardır. Bu kapasiteler bazı ölçü birimleri ile ifade edilebilir. Bilgisayarda.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bilgisayarda bilgilerin depolandığı ünitelerin bilgi depolama kapasiteleri vardır. Bu kapasiteler bazı ölçü birimleri ile ifade edilebilir. Bilgisayarda."— Sunum transkripti:

1

2 Bilgisayarda bilgilerin depolandığı ünitelerin bilgi depolama kapasiteleri vardır. Bu kapasiteler bazı ölçü birimleri ile ifade edilebilir. Bilgisayarda kullanılan en küçük ölçü birimi Bit'dir. Bit sadece iki değer alabilir: 1 ya da 0. Bu durum mıknatıslanma mıknatıslanmama olarak ifade edilir. Yani bir birim manyetik alanda meydana gelen mıknatıslanma sonucu orası 1 değerini alır. Eğer alan mıknatıslanmamış ise değer 0'dır. Bir bilgisayar 8 Bit'i bir araya getirerek bir çok bilgiyi yığınlar halinde toplayabilir.

3 Bit : 1 ve 0’lardan oluşur. (Her 0 veya 1, 1 bit’tir.) 1 Byte (Bayt) : 8 Bit (11010011) 1 Kilobyte (Kilobayt - KB) : 1024 Byte 1 Megabyte (Megabayt - MB) : 1024 Kilobyte 1 Gigabyte (Gigabayt - GB): 1024 Megabyte 1 Terabyte (Terabayt - TB) : 1024 Gigabyte

4 8 BIT = 1 BYTE 1 BYTE = 00001001 = örneğin bir A harfi 1 BYTE = 10001001 = örneğin bir % işareti 1 BYTE = 11101001 = örneğin bir 1 sayısı

5  1 Megabyte = …………………….. Kilobyte  4096 Gigabyte = ……………. Terabyte  64 Bit = ………….. Byte  3 Gigabyte = ……………. Megabyte  ……

6 8 Bit 1 Kilobyte 1 Megabayt 1 Gigabayt 1 Terabayt 1 Petabayt 1 Eksabayt 1 Zettabayt 1 Yottabayt

7 Rastgele erişim belleği (RAM) Bilgisayardaki tüm verilerin, işletim sisteminin ve programların çalıştırıldığı yerdir. Bilgisayar kullananlar, tüm işlemlerini bu bellek üzerinde gerçekleştirirler.

8 Salt okunur bellek (ROM) Yalnızca okunur bellek anlamına gelmektedir. Bu bellek türünde bilgiler kalıcı olarak ROM yongasının içine bilgisayar üreticisi firmalar tarafından önceden yerleştirilir. Burada bilgisayarın açılışı ile ilgili kodlar bulunur. Bilgisayar ilk açıldığında bu bellekteki bilgilere göre işlemlere başlar. Bu nedenle değiştirilmeleri olası değildir.

9 Sabit diskler, veri depolanması amacı ile kullanılan manyetik kayıt ortamlarıdır. Ses, görüntü, programlar, veri tabanları gibi büyük miktarlarda bilgi, gerektiğinde kullanılmak üzere sabit disklerde saklanır. Sabit Disk (Hard Disk)

10 BOYUT 3.5” 2.5” KAPASİTE Taşınabilir Disk

11 Bellek kartları (SD,CF, MMC, memory stick) Dijital kameralarla, cep telefonlarında, tablet bilgisayarlarda elde edilen verilerin depolandığı, çıkarılabilir ortamlara genel olarak bellek kartları adı verilmektedir.

12 Taşınabilir Bellek (USB Disk – Flash Disk) Küçük, hafif, çalışma esnasında sökülüp takılabilir veri depolama aygıtlarıdır. Güç kesintisi olsa dahi içerdiği bilgileri kaybetmeyen ve üzerine tekrar tekrar verilerin yazılıp silinebildiği bir bellek çeşididir.

13 CD-ROM : Compact Disc Read-Only Memory Yaygın olarak, 700 MB kapasiteli olan CD'ler kullanılır. CD-ROM'a yaygın olarak, sadece CD de denir. Bilgi ve verileri, kalıcı olarak kaydetmeye yarayan elektronik kayıt cihazıdır.

14 DVD, CD-ROM görünümünde elektronik kayıt ortamıdır. İngilizce Digital Versatile Dis c ('Çok Amaçlı Sayısal Disk') sözcüklerinin kısaltmasıdır. CD'ye göre, çok daha yüksek kayıt kapasitesine sahiptir. (Tek katman 4.7 GB Çift Katman 8.5 GB)

15 Blu-ray Disc (BD) olarak da bilinen yeni nesil optik disk biçimidir. Özellikle yeni nesil yüksek çözünürlüklü (HD) videoların tek bir diskte saklanabilmesinde yardımcı olurken aynı zamanda çok büyük miktarda veri depolamaya da yardımcı oluyor. Tek katman 25 GB - çift katman 50 GB Neden ismi Blu-ray ? Blu-ray, ismini veri yazıp okumak için kullandığı mavi- mor ( Blue-Violet ) lazer ışınının “Blue”su ile optik ışının “ray”inin birleşmesinden alıyor. Blu-ray yazımındaki “e” harfinin eksikliği Blu-ray disk birliğinin bu adı kayıtlı bir ticari marka olarak kaydettirebilmeleri için bilerek yaptıkları bir oynama.

16

17 Disket Disketler, bilgisayarda bilgi kaydetmek ve taşımak için kullanılır. Disketler sabit disklere göre çok yavaştırlar. Bilgisayarlarda en yaygın kullanılan disketler, 1.44MB’lik olanlardır.

18 KapasiteHızMaliyetKullanım Kolaylığı Sabit DiskYüksek Orta Taşınabilir DiskYüksekOrtaYüksek Hafıza KartıDüşük Yüksek Flash BellekDüşük-OrtaDüşük Çok Yüksek CD, DVD, Blu-RayDüşük Düşük-Orta DisketÇok Düşük

19 Bilgisayar Performansı İşlemci hızı RAM bellek büyüklüğü ve hızı Sabit disk (Hard disk) hız ve kapasitesi ve hızı Ekran kartı hızı ve RAM büyüklüğü


"Bilgisayarda bilgilerin depolandığı ünitelerin bilgi depolama kapasiteleri vardır. Bu kapasiteler bazı ölçü birimleri ile ifade edilebilir. Bilgisayarda." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları