Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

E-OKUL HATALARI VE ÇÖZÜMLERİ Hazırlayan : Akın ATALAY.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "E-OKUL HATALARI VE ÇÖZÜMLERİ Hazırlayan : Akın ATALAY."— Sunum transkripti:

1 E-OKUL HATALARI VE ÇÖZÜMLERİ Hazırlayan : Akın ATALAY

2 HATALAR 1. SİSTEM(Bilgisayar) HATALARI. 2. TARAYICI(İE) HATALARI. 3. SERVER(SİTE) HATALARI.

3 SİSTEM HATALARI 1  JAVA HATALARI; Java güncellemeleri ile E-okul sitemine girişinizde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Örneğin rapor sayfalarının görüntülenememesi, not sayfasının gelmemesi gibi sorunlar bundan kaynaklanır.

4 Çözüm  Java güncellemesini java.com dan indirin ve kurun. Güncellemeden sonra yapılacak işlemler;  Başlat-> Tüm programlar -> Java-> Configure Java-> Securuty seçmek ve çıkan alanda add(ekle) tuşuna basarak http://e-okul.meb.gov.tr adresini buraya yazmak. http://e-okul.meb.gov.tr

5 SİSTEM HATALARI 2  Sistem güncellemelerinin çok eski olması. Çözüm:  Denetim masasından sistem güncellemelerini açınız.

6 SİSTEM HATALARI 3  PC Saati Yanlış Hatası: E-okul eş zamanlı çalışma prensibine göre çalıştığı için sistem saatiniz ile sitenin saati uymalı. Eğer e-okul yazdığınızda güvenli olmayan bir site yine de devam etmek istiyor musunuz gibi yazılar görüyorsanız sorun sistem saatidir. Çözüm: Saati değiştir.

7 Tarayıcı Hataları 1  Tarayıcı Türü Hatası: Çözüm: E-okul sadece internet explorer 5 ve üstü sürümlerde çalışır. Yeni çıkan beta sürümlerinde de çalışmayabilir. (firefox gibi tarayıcılar destek verebilir ama garanti değildir.)

8 Tarayıcı Hataları 2  İnternet explorer ayarlarından kaynaklı hatalar: Çözüm: bu hatalar genellikle yeni sürüm tarayıcılarda olur. Bunun sistem uyumluluk moduyla aşabilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları kullanınız. Ayarlar-> Uyumluluk görünümü ayarları-> ekle-> http://e-okul.meb.gov.tr adresini eklemek.http://e-okul.meb.gov.tr

9 Tarayıcı Hataları 2  Güvenlik Kodları Değişmiyor Hatası; E-okul girişlerinizde güvenlik kodları değişmiyor ve güvenlik kodunu sürekli yanlış girdiniz uyarısı geliyorsa önbellek sorunu vardır. Çözüm: ön bellek temizleme işlemi yapmak gerekir. Bunun için tuş kombinasyonu aşağıdaki gibidir; Ctrl+shift+Delet tuşlarına aynı aynda basmak ve gelen yere tamam demek. Bu ayarı tarayıcı ayarlarında genel sekmesinde de bulabilirsiniz.

10 Devam  Eğer önbellek temizlememize rağmen güvenlik kodu birkere değişip yine değişmemeye başlıyorsa:  Ayarlar->İnternet Seçenekleri-> Genel sayfasında Gözatma Geçmiş bölümünden -> Ayarlar-> otomatik seçeneğini işaretleyin.

11 Siteden Kaynaklı Hatalar 1  Server Hatası Sistem Çöktü   Çözüm: Beklemek :D

12 Siteden Kaynaklı Hatalar 1  Sitenin yoğun olması; Çözüm: Sistemin yoğunluğunun azalmasını beklemek (Gece geç saatler);


"E-OKUL HATALARI VE ÇÖZÜMLERİ Hazırlayan : Akın ATALAY." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları