Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HİPERTANSİYON VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER. Hipertansiyon  Hipertansiyon kan basıncında meydana gelen yükselmedir.  Kan basıncı ölçülürken iki kan.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HİPERTANSİYON VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER. Hipertansiyon  Hipertansiyon kan basıncında meydana gelen yükselmedir.  Kan basıncı ölçülürken iki kan."— Sunum transkripti:

1 HİPERTANSİYON VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

2 Hipertansiyon  Hipertansiyon kan basıncında meydana gelen yükselmedir.  Kan basıncı ölçülürken iki kan basıncı değerine bakılır: Büyük tansiyon (sistolik kan basıncı) ve Küçük tansiyon (diyastolik kan basıncı).  Kalbin kasılması sırasında ölçülen kan basıncı büyük tansiyon, kalbin gevşemesi esnasında ölçülen kan basıncı ise küçük tansiyondur.

3 Hipertansiyon  Genel olarak sistolik kan basıncının (büyük tansiyon) 140 mmHg ve diyastolik kan basıncının (küçük tansiyon) 90 mmHg’dan yüksek olması hipertansiyon olarak kabul edilir.

4 Hipertansiyonun Önemi  Hipertansiyon böbrek, kalp-damar hastalıklarına, felçlere ve görme kaybına yol açabilir.  Tedavi edilmezse yaşam süresini 10-20 yıl kısaltabilir.  Erişkinlerin en yaygın ve uzun süreli hastalığıdır.  Kalıcı sakatlıklara ve ölümlere yol açması önemini arttırmaktadır.

5 Hipertansiyonun Belirtileri  Hastaların önemli bir kısmında hipertansiyon sinsi bir seyir izler yani hiçbir belirti yoktur.  Hipertansiyonun başlıca belirtileri  baş ağrısı,  çarpıntı,  nefes darlığı,  halsizlik,  yorgunluk,  burun kanaması,  kulaklarda çınlama,  yürüme ve merdiven çıkmada zorlanma,  bazen çok sık idrara çıkma.

6 Hipertansiyonun insan vücuduna verdiği zararlar  Kalp yetmezliği, kalp büyümesi, kalbi besleyen damarlarda daralma, kalbi besleyen damarlarda tıkanmaya bağlı gangren (kalp krizi), kalp atışlarında düzensizlik.  Beyin damarlarında kanama, daralma, tıkanma ve yırtılma, felç, konuşma bozukluğu.  Böbrek yetmezliği, böbrek işlevlerinde bozulma. Kanda üre gibi zararlı maddeler birikir.  Gözü besleyen damarlarda daralma ve kanamalara bağlı görmede azalma ve körlük.  Bütün damarlarda genişleme, bu genişlemelerin yırtılması, kalınlaşma, daralma, yağ tabakası oluşması ve tıkanma.

7 Hipertansiyon ve Tuz  Hipertansiyon gelişiminde tuzun çok büyük önemi vardır. Bazı insanlarda böbreğin tuz atma kapasitesi sınırlı olduğundan, gereğinden fazla tuz alınması hipertansiyonun ortaya çıkmasına veya hipertansiyonun tedavisinde başarısızlığa yol açabilir.

8 Hipertansiyon riskini arttıran durumlar  Obezite ( Günlük spor aktivitesinin olmaması ile beraber giden şişmanlık durumları )  Aşırı alkol kullanımı  Ailede hipertansiyon olması  Yüksek miktarda tuz tüketimi  Yaş  Stres  Düşük potasyum magnezyum ve kalsiyum alımı  İnsülin direnci

9 Hipertansiyonda Yaşam Tarzı Değişikliği  Egzersiz  Kilo verme, diyet  Sigarayı bırakma  Alkolü kesme veya miktarını azaltma  Tuzdan kaçınma  Yağsız yeme  Sebze ve meyve yeme alışkanlığını artırma

10 Hipertansiyonluların % 60’ı ideal vücut ağırlığından % 20 fazladır

11 Tedaviyi Zorlaştıran Faktörler  Hastalığını kabul etmemekte veya kabul etmeleri oldukça zaman almaktadır  Hastalığın ömür boyu süreceğini kabulde zorlanmaktadırlar  İlaçların düzenli alınması gerektiğini kabulde zorlanmakta ve tansiyon normale inince ilaçları bırakmak istemektedirler  İlaçların karaciğer böbrek gibi organlarına zarar vereceğini zannetmektedirler

12 Hipertansiyon Hastalarının Yaptıkları Hatalar  Sarımsak, maydonoz gibi bitkilerin tansiyonu düşürdüğüne inanmak  Hipertansiyon tedavisinin ömür boyu süreceğini bilmemek  Komşuların ilacını kullanmak  Her sorunun kaynağı kullanılan ilaç değildir  Kullandığınız ilacı iyi tanımalısınız  Doktorunuza danışmadan ilaç değiştirmeyin  Benim bünyem tansiyona dirençlidir


"HİPERTANSİYON VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER. Hipertansiyon  Hipertansiyon kan basıncında meydana gelen yükselmedir.  Kan basıncı ölçülürken iki kan." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları