Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Tanım: Peritoneal kavitede kanser kaynaklı anormal sıvı toplanması.  En sık sebepler meme, akciğer, over, mide, pankreas, kolon kanseri ve mezotelyomadır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Tanım: Peritoneal kavitede kanser kaynaklı anormal sıvı toplanması.  En sık sebepler meme, akciğer, over, mide, pankreas, kolon kanseri ve mezotelyomadır."— Sunum transkripti:

1

2  Tanım: Peritoneal kavitede kanser kaynaklı anormal sıvı toplanması.  En sık sebepler meme, akciğer, over, mide, pankreas, kolon kanseri ve mezotelyomadır (Becker et al. 2006).  Yüksek volümde asit sıvısı abdominal basıncı artırır ve nefes darlığı, şişkinlik, bulantı, iştahsızlık, asit reflü, hareket kaybı, alt ekstremite ödemi ve fiziksel görünümden dolayı moral bozukluğu gibi semptomlara yol açar.  Malign asit gelişimi sonrası ortalama yaşam süresi 1-4 aydır. Palyatif tedavi alan hastalarda yaşam süresi uzayabilir (Courtney et al. 2008).  Medikal tedavi (diüretik, tuz kısıtlaması) yararsızdır.

3  Yüksek volümlü parasentez  Tünelli peritoneal kateter  Peritoneal port-kateter  Peritoneovenöz şant › Perkütan drenaj kateteri (sınırlı endikasyon)

4  Semptomatik hastada ilk seçenek.  Bir defada 3-4 litre sıvı alınabilir. Eksudatif nitelikte olduğu için hipovolemi ve böbrek yetmezliği riski daha az. 3-4 litre için plazma ya da albümine gerek yok.  Sık tekrarlayan parasentez ile protein kaybı görülebilir.  Kanama parametreleri konusunda çok rijid davranmaya gerek yok.

5 Skater Centesis Catheter

6

7  Literatüre göre 1 ay içerisinde 2-3 defa yüksek volümlü parasentez ihtiyacı olması durumunda refrakter malign asit varlığından söz edilir.  Refrakter malign asit varlığında ilk seçenek olarak tünelli peritoneal kateter düşünülmelidir.  Kateterden kemoterapötik ajan verilebilir.  Tünel enfeksiyonu ve peritonit geç komplikasyonlardır.  İşlem sırasında 1gr. İv sefazolin sodyum

8 Medcomp peritoneal kateter

9

10

11

12

13

14  Tıkanma: transkateter t-PA  Malpozisyon: Floroskopi altında revizyon  Çıkma: Trakt iyileşmesini takiben yeni kateter  Basit tünel enfeksiyonu: İV antibiyotik  Ciddi tünel enfeksiyonu: kateterin çıkartılması ve antibiyotik  Peritonit: Pigtail drenaj kateteri

15  Tünelli peritoneal kateterin alternatifidir.  Kozmetik olarak daha uygundur.  Tıkanma, malpozisyon, kink gibi katetere bağlı komplikasyonlar daha fazladır.  Fibrin kılıf oluşumu ciddi dezavantajıdır. (t-PA)  Barsak perforasyonu, port cebi enfeksiyonu ve peritonit geç komplikasyonlardır.  Over kanserinde intraperitoneal kemoterapi için terapötik kullanımı da vardır.

16 Angiodynamics Bard

17

18  Hem malign hem benign sirotik refrakter asitte ve plevral efüzyonda alternatif yöntem.  Şant oklüzyonu, enfeksiyon, koagülopati (DİC), derin ven trombozu, sıvı yüklenmesi, hava embolisi ve tümör hücrelerinin disseminasyonu önemli komplikasyonlarıdır.  Malign hücre negatif olan hastalarda şant daha iyi ve uzun süre çalışır.

19 Denver Ascites Shunt

20

21

22  O’Neill MJ, Weissleder R, Gervais DA, Hahn PF, Mueller PR. Tunneled peritoneal catheter placement under sonographic and fluoroscopic guidance in the palliative treatment of malignant ascites. AJR 2001  Akinci D, Erol B, Ciftci T, Akhan O. Radiologically placed tunneled catheter in palliation of malignant ascites. Eur J Radiol 2010  Savin MA, Kirsch MJ, Romano WJ, et al. Peritoneal ports for treatment of intractable ascites. J Vasc Interv Radiol 2005.  Ozkan O, Akinci D, Göçmen R, et al. Percutaneous placement of peritoneal port-catheter in patients with malignant ascites. Cardiovasc Interv Radiol 2007  Park JS, Won JY, Park SI, Park SJ, Lee DY. Percutaneous peritoneovenous shunt creation for the treatment of benign and malignant refractory ascites. J Vasc Interv Radiol 2001

23


" Tanım: Peritoneal kavitede kanser kaynaklı anormal sıvı toplanması.  En sık sebepler meme, akciğer, over, mide, pankreas, kolon kanseri ve mezotelyomadır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları