Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Yeşil Bursa’yı Tanıyalım

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Yeşil Bursa’yı Tanıyalım"— Sunum transkripti:

1 Yeşil Bursa’yı Tanıyalım
Bursa’nın İlçeleri Yöneticilerimiz Camiler Türbeler Hanlar Hamamlar Mimari Yapılar Medreseler Kaplıcalar

2 Yeşil Bursa’yı Tanıyalım
Tarihi Yapılar Teleferik Karagöz ve Hacivat Müzeler Cumalıkızık Köyü Uludağ Milli Parkı Bursa ve İpekçilik Kaynaklar

3 Bursa’nın İlçeleri Osmangazi Nilüfer Yıldırım Büyükorhan Gemlik Gürsu
Harmancık İnegöl İznik

4 Bursa’nın İlçeleri Karacabey Keles Kestel Mudanya Mustafakemalpaşa
Orhaneli Orhangazi Yenişehir

5 Yöneticilerimiz Bursa Valisi Sayın Oğuz Kağan Köksal‘
Büyük Şehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin İl Emniyet Müdürümüz Hüseyin ÇAPKIN 1.Sınıf Emniyet Müdürü İl Milli Eğitim Müdürümüz Reşat Kumbasar

6 Bursa’daki Osmanlı Padişahları
Sultan Osman ( ) Sultan Orhan ( ) Birinci Murat ( ) Yıldırım Beyazıt ( ) Çelebi Mehmet ( ) İkinci Murat ( )

7 Camiler Ulucami Muradiye Camii Emirsultan Camii Orhan Camii
Yıldırım Camii Yeşil Camii I. Murat Hüdavendigar Camii Diğer Bursa Camileri

8 Ulucami Bursa’nın en heybetli ve en çok cemaat alan camiidir. Sultan Yıldırım Beyazıt yıllarında inşa ettirmiştir. Cami kalın duvarlara ve 12 büyük yığma ayaklara bağlanan kemerlere oturan 20 kubbe ile örtülüdür.

9 Ulucami 2 Caminin inşa edileceği yerdeki yapıların istimlakı sırasında bir kadın evini satmak istemeyince zorla alınır. Gönül rızası olmadan alının yerde namaz kılınmaz gerekçesiyle evin yerine gelen kısımda şadırvan yaptırıldığı rivayet edilmektedir.

10 Türbeler Bursanın Ünlü Türbeleri Osmangazi Türbesi Orhangazi Türbesi
Murat Hüdavendigar Türbesi Yıldırım Türbesi Yeşil Türbe Muradiye Türbesi Bursanın Diğer Türbeleri

11 Osmangazi Türbesi Günümüz Tophane Parkı’nın girişinde solda kalan kubbeli yapı Mesihilerin şapeline aitti. Bursa fethedildikten sonra, şapel mescide çevrildi ve Osman Gazi buraya defnedildi.

12 Yıldırım Türbesi IV. Osmanlı Padişahı Yıldırım Bayezıt 1403 yılında öldü. Türbesi , Yıldırım Medresesi’nin doğusundadır yılında oğlu Süleyman Han tarafından yapılmıştır.

13 Yeşil Türbe Yıldırım Bayezıd’ın oğlu Çelebi Sultan Mehmed tarafından yılında yaptırılmıştır. Türbe kentin doğusunda Yeşil semtinde Yeşil Camii karşısında tepe üzerindedir.

14 Bursa Hanları Ünlü Bursa Hanları Emir Hanı Fidan Hanı Kozahan İpek Han
Diğer Bursa Hanları

15 Emir Han Orhan bey tarafından yaptırılmıştır yılına kadar eski bezaziztan olarak bilinen han daha sonra Emir bey hanı ismini almıştır. Bu han şehir içi ticaretin bütün şartlarına uygun olarak inşa edilmiştir.

16 Koza Han Ulucami ile Orhan Cami arasındaki geniş sahadadır yılında II. Beyazıt İstanbuldaki Cami ve Medresesine gelir temin etmek için yaptırmıştır.

17 Kaplıcalar Eski Kaplıca Yeni Kaplıca Kükürtlü Kaplıcaları

18 Teleferik Tesislerin yapımına Elektirik İşletmesi bünyesinde 1955 yılında başlanmıştır. Teleferik ve Telesiyej İşletmesi ile ilgili görev, Belediye Meclisinin tarih ve 289 sayılı kararı ile Elektrik İşletmesi Müdürlüğü'ne verilmiştir.Tesislerin yapım işi 1958 yılında İsviçre’li Von Roll firmasına 27 milyon liraya ihale edilmiştir.

19 Karagöz ve Hacivat

20 Karagöz Okumamış bir halk adamıdır. Hacıvat’ın kullandığı yabancı kelimeleri anlamaz ya da anlamaz görünüp, onlara yanlış anlamlar yükleyerek ortaya çeşitli nükteler çıkarırken bir taraftan da yabancı dil kuralları ile yabancı kelimeler kullanan Hacıvat ile alay eder. Her işe burnunu sokar,her işe karışır, sokakta olmadığı zaman da evinin penceresinden uzanarak, ya da içerden seslenerek işe karışır.

21 Hacivat Tam bir düzen adamıdır.Nabza göre şerbet verir, eyyamcıdır.Kişisel çıkarlarını her zaman ön planda tutar.Az buçuk okumuşluğundan dolayı yabancı sözcüklerle konuşmayı sever.Perdeye gelen hemen herkesi tanır, onların işlerine aracılık eder.Alın teriyle çalışıp kazanmaktan çok Karagöz’ü çalıştırarak onun sırtından geçinmeye bakar.

22 Müzeler Arkeoloji Müzesi Atatürk Evi Müzesi İznik Müzesi
Osmanlı Müzesi Türk İslam Eserleri Müzesi

23 Atatürk Evi Müzesi Bursa - Atatürk Evi Müzesi (Miralay Mehmet Bey Köşkü) Bina 19. yüzyıl sonlarında yapılmıştır. Atatürk 20 Ocak 1923'te ve daha sonraki Bursa ziyaretlerinde Miralay Mehmet Bey'e ait olan bu binada misafir edilmiştir. Bursa Belediyesi bu köşkü sahibinden satın alarak Atatürk'e hediye etmiştir.

24 Türk İslam Eserleri Müzesi
Yeşil Medrese içerisindedir. Medrese binası 1975 yılından beri Türk İslam Eserleri Müzesi olarak hizmet vermektedir. Müzede XIII. yüzyıldan XX. yüzyıla kadar uzanan Selçuklu, Beylikler ve Osmanlı dönemlerine ait çini ve seramik eserler ile Selçuklu ve Osmanlı sikkeleri, geleneksel Türk el işleri ve giysiler sergilenmektedir.

25 Uludağ Milli Parkı Bursa'nın 32 kilometre güneyinde, karayolu ile Bursa'ya 40, havaalanına 60 dakikadır. Antik dönemde Olympos Misios adıyla tanınan Uludağ, Troya Savaşı'nı tanrıların izlediği yer olarak ta mitolojideki yerini almıştır metreye ulaşan doruğu ile Batı Anadolu'nun en yüksek dağıdır.

26 Bursa ve İpekçilik Bursa ipekçiliğinin tarihi Bizans devrine kadar inmektedir. Anavatanı Çin olan ipekböcekçiliği ve ipekçilik, 522'de Bizans'a Çin'den gizlice getirilen ipekböceği kozaları ile başlar. İpekböceğinin yetişmesi için uygun bir iklime sahip olan Marmara kıyıları ve Bursa civarında ipekçilik gelişir.


"Yeşil Bursa’yı Tanıyalım" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları