Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YAVUZ SULTAN SELİM KÜLLİYESİ Fatih ilçesinde, Sultan Selim semtindedir. Bir tepe üzerinde 1516-1522 yılları arasında Yavuz Sultan Selim'in.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YAVUZ SULTAN SELİM KÜLLİYESİ Fatih ilçesinde, Sultan Selim semtindedir. Bir tepe üzerinde 1516-1522 yılları arasında Yavuz Sultan Selim'in."— Sunum transkripti:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11 YAVUZ SULTAN SELİM KÜLLİYESİ Fatih ilçesinde, Sultan Selim semtindedir. Bir tepe üzerinde 1516-1522 yılları arasında Yavuz Sultan Selim'in hatırasına oğlu Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır. Külliye cami, imaret, türbe, hamam ve sıbyan mektebinden oluşmaktaydı. Ama imaret ve hamam günümüze kadar ulaşmamıştır. Cami, külliyeyi kuşatan bir dış avlunun ortasında yer alır. Cami iç avlusuna üç kapıdan girilir. Avlu etrafındaki 20 pencere üzerinde çini panolar yer almıştır. Ortada kubbeli bir şadırvan vardır. Son derece sade bir camidir. Tek şerefeli iki minaresi vardır. Kıble yönündeki hazirede Yavuz Sultan Selim'e, Kanuni Sultan Süleyman'ın küçük yaşta ölen şehzadelerine, kızlarına ve Sultan Abddülmecid'e ait üç türbe vardır. Cami ve türbeler dışında, günümüze kadar ulaşan bir başka yapı sıbyan mektebidir ve dış avlunun girişinde yer alır.

12

13

14

15

16


"YAVUZ SULTAN SELİM KÜLLİYESİ Fatih ilçesinde, Sultan Selim semtindedir. Bir tepe üzerinde 1516-1522 yılları arasında Yavuz Sultan Selim'in." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları