Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAVA FİLTRELERİ KEMAL DEDE. HEPA VE ULPA FİLTRE NEDİR?  Hepa yüksek etkinlikte partikül yakalayıcı anlamına gelir.Hepa filtreler, 0.3 mikrona kadar partikülleri.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAVA FİLTRELERİ KEMAL DEDE. HEPA VE ULPA FİLTRE NEDİR?  Hepa yüksek etkinlikte partikül yakalayıcı anlamına gelir.Hepa filtreler, 0.3 mikrona kadar partikülleri."— Sunum transkripti:

1 HAVA FİLTRELERİ KEMAL DEDE

2 HEPA VE ULPA FİLTRE NEDİR?  Hepa yüksek etkinlikte partikül yakalayıcı anlamına gelir.Hepa filtreler, 0.3 mikrona kadar partikülleri %85 ve üzeri oranlarda havadan arındırabilen filtrelerdir.Hepa filtrelerden daha hassas ve %99.999 oranına sahip olan filtrelere ise ULPA filtre denir.

3  Hepa ve ulpa filtreler bakım gerektirmeyen, özel liflerden oluşan ve kağıda benzer bir yapıya sahiptir.Hepa ve ulpa filtrelerin kullanıldığı ortam havası kirliliğine,kullanım sıklığına ve basınç kaybına bağlı olarak 6-12 ayda bir değiştirilmesi önerilir.Günümüzde ameliyathanelerde,hastanelerde ve temiz oda uygulamalarında filtreleme performansı,güvenirliği ve bakım gerektirmeyen yapısından dolayı hepa ve ulpa filtreler kullanılmaktadır.Hepa ve ulpa filtrelerin MDF,plastik veya metal çerçeveli modelleri mevcuttur

4 KASET FİLTRE NEDİR?  Kaset panel filtreler, kontrollü ve yenilenebilir özellikte özel ham elyaf harmanından yapılmıştır ve son derece dayanıklı bir yapıya sahiptir. Etrafındaki koruma kafesi filtreleme özelliğini darbelerden korumak amacıyla yerleştirilmiştir. Kaset filtreler selülozik esaslı ve fiber glass esaslı olarak üretilir.

5 AKTİF KARBON FİLTRE NEDİR?  Aktif karbon filtrenin gaz moleküllerini yakalama ve tutma özelliği vardır.Aktif karbon filtrenin yüzeyi milyonlarca ufak gözenekten oluşmaktadır.Bu gözenekler sayesinde bir çok koku yayan zehirli gazlar yakalanır.Aktif karbon filtreler kullanıldığı ortam havası kirliliğine ve kullanım sıklığına bağlı olarak değiştirilmelidir.

6  Örneğin sigara içilen bir ortamda aktif karbon filtrelerin 3 ile 6 ayda bir değiştirilmesi gerekmektedir.Aktif granül karbon filtreler ağır kokuların oluştuğu mekanlarda koku tutucu filtre olarak kullanılırlar.Aktif granül karbon filtrelerde filtre kirlendiğinde sadece granül karbonlar değiştirilir.Filtrelerin hücrelerini değiştirmeye gerek yoktur

7 TORBA FİLTRE NEDİR?  Torbalı filtreler genellikle yaklaşık 30-40 cm çapında ve 5-10 m boyunda silindirik tüpler şeklindedir. Bunlar dikey ve birbirlerine paralel olarak "torba odalarına" yerleştirilir.Mekanik veya ters-akımlı hava ile periyodik olarak temizlenirler.Torba malzemesi (elyaf) temizleme işlemi esnasındaki gerilmelere dayanıklı olmalıdır.

8  Filtrasyonda kumaşların kullanılması bir başka sınırlama daha getirmektedir. Torbalı filtrelerdeki işletme sıcaklığı elyafın özelliklerine göre belli bir değeri aşmamalıdır. Birçok durumda bu gaz karışımının filtre odasına girmeden önce soğutulmasını gerektirir (önsoğutma sistemi).  Torba Filtreler, yüksek hava kalitesine ihtiyaç duyulan temiz hava sistemlerinde ön ve son filtre olarak kullanılır. Hedef filtrasyon derecelerinde katı partiküllerin tutulmasını sağlayan sentetik lifli non woven (örgüsüz) malzeme kullanılır ve yüksek basınçta bile herhangi bir lif kaçışını engelleyen spunbonded ayrı bir katman olarak sentetik elyaf tabakayı sarar. Standart ve özel ölçülerde dizayn edilerek dikilen cepler, sızdırmazlık özelliği kazandırılmış u- profil çerçeveler içerisine yerleştirilirler. Bu özel konstrüksiyon bütün filtre yüzeyinin yüksek toz tutma kapasitesini ve düzgün hava akımını sağlar. Filtre çerçevesi isteğe göre plastik veya galvaniz olabilir.

9 Torbalı Filtrelerin Boyutlandırılması  Torbalı filtrelerin boyutlandırılması deneysel tecrübelere dayanmaktadır.  Sistemin boyutlandırılmasından önce iki önemli parametrenin seçimi yapılmalıdır:  (i) Filtre malzemesi  (ii) Hava-kumaş oranı.  Bu parametrelerin seçiminden sonra gerekli olan toplam filtre yüzey alanı, ve torba sayısı ile torba odalarının boyutlandırılması yapılabilir.Bundan sonra filtrasyon süresi ve temizleme işlemi tayin edilir.

10 Hava-kumaş oranı:  Bu parametre: Gaz Debisi/Toplam Filtre Yüzey Alanı=Q/A olarak tanımlanır.Bu parametre filtreye ortalama geliş hızına (v0) eşdeğerdir.Genellikle, 0.5 ≤ v0 ≤ 2 m/dak değerleri için > % 99 toplam verim elde edilmektedir. Çeşitli uygulamalar ve filtre malzemeleri için hava/malzeme oranları (H/M) Tabloda gösterilmiştir

11  Tablo.. Çeşitli malzemeler ve uygulama alanları için filtrasyon hızları (H/K) ve reziztans parametresi (Rp)

12 HEPA VE ULPA F İ LTRELER BURCU KIRTAN

13 PANEL HEPA F İ LTRELER PHF  Kullanım amacı : Son kademe yüksek etkili partikül tutucu filtre olarak kullanılır.  Özellikleri: EN 1822 standartlarına göre tapılan test sonuçları ürünle birlikte kullanıcıya sunulur.  Kullanım alanı: Hassas filtrasyon gerektiren hastane laboratuar gibi yerlerde kullanılır.  Üretim şekli: mikro cam elyaf kağıdının mini pile teknolojisi ile katlanarak çerçeve kenarları poliüretan esaslı yapıştırıcı ile kapatılan MDF ve alüminyum kasa içersine yerleştirilerek üretilir.  Verimlilik sınıfı: H10 EU10 – H13 EU13- H14 EU14- U15 EU15

14 PANEL HEPA F İ LTRE ÖRNE Ğİ

15 YÜKSEK DEB İ L İ HEPA F İ LTRELER HVF  Kullanım amacı: son kademe yüksek debili partikül tutucu filtre olarak kullanılır.  Özellikleri: En 1822 standartlarına göre yapılan test sonuçları ürünle birlikte kullanıcıya sunulur.  Kullanım alanı: yüksek debide hepa seviyesinde filtrasyon gerektiren ortamlarda kullanılır.  Üretim şekli: v şeklinde dizilmiş mikro cam elyaf kağıdının mini pile teknolojisi ile katlanarak çerçeve kenarları poliüretan esaslı yapıştırıcı ile kapatılan galvaniz kasa içerisine yerleştirilmesi şekli ile üretilir.  Verimlilik sınıfı: H10(EU10)-H13(EU13)- H14(EU14)-U15(EU15)

16 YÜKSEK DEB İ L İ HEPA F İ LTRE ÖRNE Ğİ

17 DAVLUMBAZLI TERM İ NAL HEPA F İ LTRELER  Kullanım amacı: son kademe yüksek partikül tutucu davlumbaz filtre olarak kullanılır.  Özellikleri: tam sızdırmazlık ve kolay kullanım imkanı sağlar. EN 1822 standartlarına göre yapılan test sonuçları ürünle birlikte kullanıcıya sunulur.  Kullanım alanı:ilaç,elektronik,gıda,kimya ve çok yüksek derecede temiz hava gerektiren diğer endüstrilerde kullanılır.  Üretim şekli: T şeklindeki tavan profilleri arasına kolayca monte edilen,davlumbazlı sızdırmaz kasa içerisine yerleştirilmiş hepa filtreden üretilir.  Verimlilik sınıfı: H13 (EU13)- H14 (EU14)- U15(EU15)

18 DAVLUMBAZLI TERM İ NAL HEPA F İ LTRELER örne ğ i

19 HEPABOX (HEPA KUTULARI)  Kullanım amacı: hepa filtre montajı için kullanılan hijyenik havalandırma ekipmanıdır..  Özellikleri: tam sızdırmazlık ve kolay kullanım imkanı sağlar.hava girişi yanlardan veya üsttendir.DIN 1946/4 e göre test edilir ve %100 Sızdırmazlık imkanı sağlar.  Kullanım alanı:hepa filtre uygulaması yapılacak tüm projelerde kullanılır.  Üretim şekli:paslanmaz veya elektrostatik toz boyalı sacdan üretilir.

20 Hepa box örne ğ i

21 LAM İ NAR FLOW ÜN İ TELER İ

22

23 Panel filtreler DUYGU BÜKÜLMEZ

24 Fcf fan coil filtreleri  Kullanım amacı: toz tutucu ön filtre olarak kullanılır.  Özellikleri: düşük verimlilikte ve düşük basınç kaybında da filtrasyon sağlamaktadır.  Kullanım alanı: fan coil üniteleri ve havalandırma cihazlarında kullanılır.  Üretim şekli: istenilen ölçülerde, sentetik filtre malzemesi veya yıkanabilir poliüretan malzemeden üretilir.  Verimlilik sınıfı: G2(EU2), G3(EU3)

25 Fcf fan coil filtre örne ğ i

26 PANEL METAL F İ LTRELER  Kullanım amacı: yağ tutucu, yıkanabilir ön filtre olarak kullanılır.  Özellikleri: yağ tutma özelliğine ve uzun kullanım ömrüne sahiptir.  Kullanım alanı: mutfak davlumbazları ve havalandırma sistemlerinde kullanılır.  Üretim şekli: istenilen ölçülerde, ince gözenekli metal örgü teli kullanılarak galvaniz sac veya alüminyum çerçeveden üretilir.  Verimlilik sınıfı: G1 (EU1) – G2(EU2)

27 PANEL METAL F İ LTRE ÖRNE Ğİ

28 PANEL KASET F İ LTRE  KULLANIM AMACI: toz tutucu ön filtre olarak kullanılır.  ÖZELLİKLERİ: düşük basınç kaybı ve yüksek toz tutma özelliğine sahiptir.  KULLANIM ALANI: havalandırma sistemlerinde kullanılır.  ÜRETİM ŞEKLİ: istenilen ölçülerde, sentetik filtre malzemesi kafes tel ile desteklenerek metal veya karton çerçeve içerisine yerleştirilir.  VERİMLİLİK SINIFI: G2(EU2)- G3(EU3)- G4(EU4)

29 Panel kaset filtre örne ğ i

30 SENTET İ K TORBA F İ LTRELER  Kullanım amacı: yüksek toz tutma kapasiteli ön filtre olarak kullanılır.  Özellikleri: cepli model olup, güç çalışma şartlarında yüksek performans gösterir.  Kullanım alanı: havalandırma sistemlerinde kullanılır.  Üretim şekli : istenilen ölçülerde galvaniz çerçeve içerisine monte edilmiş sentetik elyaf filtre malzemesinden üretilir.  Verimlilik sınıfı: G3 (EU3)-G4(EU4)

31 Sentetik torba filtre örnekleri

32 RULO F İ LTRELER ERSİN ÖZMEN

33  Rulo filtreler boya sisini, toz ve vernik partiküllerini tutmak için tasarlanmışlardır. Genellikle hava filtreleme işlemi yapılırken ön filtrasyonu sağlamak amacıyla kullanılırlar. Klimalardan gaz türbinlerine kadar geniş bir yelpazede, kullanım amaçlarına göre istenilen ebatlarda istenilen malzemeden kolaylıkla üretilebilir.

34 MALZEMES İ NE GÖRE ÇE Şİ TLER İ Rulo filtreler;  Cam elyafından  Sentetik elyaftan  Poliüretan köpükten yapılır

35 CAM ELYAF RULO F İ LTRE  Cam Elyaf rulo Filtreler, kokusuz, yanmayan cam elyaftan hava giriş tarafı yoğunlaştırılmış olarak imal edilir. Havalandırma sistemlerinde kaset içinde ön filtre ve boya sisini tutucu boya kabinlerinde zemin filtresi olarak kullanılır. Toz tutma verimleri % 82 - % 97 arasında değişir. Kurutma fırınları ve boya kabinlerinde sirkülasyon havası filtrasyonunda kullanılan yüksek sıcaklığa dayanıklı tipleri de mevcuttur.

36 SENTET İ K ELYAF RULO F İ LTRELER  Hava çıkış yönüne doğru sıklaşan gözenek yapısı sayesinde etkin bir filtrasyon elde edilmesinin yanı sıra, düşük basınç azalması ve yüksek toz tutma kapasitesi sağlarlar. Bazı çeşitleri yıkanarak tekrar kullanılabilmesine karşın birçoğu daha sağlıklı filtrasyon performansı sağlayan tek kullanımlıktır.  Nemden ve kimyasallarla temastan etkilenmezler; fiziksel mukavemetleri yüksektir. Boya Kabinlerinde, Merkezi Havalandırma sistemlerinde ön filtre ve hassas filtre koruyucu filtresi olarak kullanılırlar.

37 SENTETİK ELYAF RULO FİLTRELERİN VERİLERİ CAM ELYAF RULO FİLTRELERİN VERİLERİ

38 POL İ ÜRETAN KÖPÜKTEN YAPILAN RULO F İ LTRELER  Genişletilmiş poliüretan köpüklerden yapılır. Yüksek yıkanabilir kapasitesi ile ön filtrelemede kullanımı yaygındır.

39 RULO FİLTRELERİN KULLANIM ALANLARI  HVAC Sistemleri (Isıtma, Havalandırma, İklimlendirme)  Kaba Filtrasyon uygulamalarında ana filtre  Ekipman Soğutucu Hava Filtrasyonu  Toz Boya Kabin Filtrasyonu, Boyahane (tavan filtresi olarak)  Türbin  Kompresör  Hava ekipmanları  İşletme Havası, örn. Kimyasal ve İlaç Sanayi  Üretimdee kullanılacak Hava eldesi, örn. Gıda Sanayi  Çıkan ve Sirküle edilen Hava Filtrasyonu  Boya Filtrasyonu

40 TORBA F İ LTRELER VE AKT İ F KARBON F İ LTRELER İ ARMAN BAYÇA KEFELİ

41

42


"HAVA FİLTRELERİ KEMAL DEDE. HEPA VE ULPA FİLTRE NEDİR?  Hepa yüksek etkinlikte partikül yakalayıcı anlamına gelir.Hepa filtreler, 0.3 mikrona kadar partikülleri." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları