Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ameliyathane HVAC Performans Testleri-(Fitre sızdırmazlık)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ameliyathane HVAC Performans Testleri-(Fitre sızdırmazlık)"— Sunum transkripti:

1 Ameliyathane HVAC Performans Testleri-(Fitre sızdırmazlık)
Ölçümlerin ilk adımı olarak filtre sızdırmazlık testleri yapılmalıdır. Proje üzerinde kayıtlı tüm filtrelerin teknik dökümleri ile birlikte ölçüm metodu oluşturulmalı. Ölçüm alınan noktalar projede belirtilmelidir. Filtre sızdırmazlık ölçümü Fotometre ve Duman jeneratörü cihazı ile yapılmalıdır. Poly alpha olefin sıvısı buharlaştırılarak oluşturulan yüksek partikül yoğunluğundaki gaz ilgili klima santralinden sisteme verilerek hepa filtreler altında yüzey ve contaların kaçak testi yapılır. 0,5 mikronda yüksek yakalama kabiliyetinde olan HEPA filtreler bu büyüklükteki partikülleri tutarlar.Şayet patlak bir nokta olursa fotometre bunu algılar ve ekranda gösterir.Bu durumda olan bir filtrenin tamiri mümkün değildir.Yenilenmesi gerekir.ISO

2 Ameliyathane HVAC Performans Testleri-(Debi)
Hava debisi ölçümleri ISO gereği ölçüm planı yapılmalıdır. Uygun hassasiyette cihaz ile ölçümler alınarak kaydedilmelidir. Karışık akımlı(Hepa kutulu) sistemler için debi ölçümleri balometre cihazı ile yapılmalıdır.

3 Ameliyathane HVAC Performans Testleri-(Hız)
Laminar Flow Tavan Üniteleri (Doğrusal Akışlı Üniteler) Ölçüm planı yapılmalıdır.Laminarizator 10 cm altında 50 adet istasyon hesaplanarak hız(m/sn) okunmalıdır. Ölçümler alınırken bölgesel olarak homojen hava dağılımı kontrol edilmelidir. Her bir ölçüm için enaz 20 sn bekleme süresi konmalıdır. Tüm ölçümlerin averajı alınarak alan ile çarpımı sonucu debi değerine ulaşılabilir. Bu sistemlerde ölçümler balometre cihazı ile yapılamaz. DIN Düşük Türbülanslı Akış Korunma Bölgesini Kapsamakta. Akım stabilizatörü yer zemininden yaklaşık 2.10 m yukarıda hava giriş Hızı >= 0.23 m/s olmalıdır.

4 Ameliyathane HVAC Performans Testleri-(Oda Fark Basınç Testleri)
DIN Ameliyat salonunda pozitif basıncın okunmasını söylemektedir. Ameliyathaneye açılan tüm kapılar sıkıca kapatılmalıdır. Ölçüm alınan nokta proje üzerinde belirtilmelidir. Ölçüm fark basınç manometresi ile okunarak(Pa) kaydedilmelidir. Görsel olarak “air current tube” ile havanın dışarı kaçışı gözlemlenebilir.

5 Ameliyathane HVAC Performans Testleri-(Dekontaminasyon Süresi)
Dekontaminasyon süresi ISO ’ göre ameliyathaneler için en az 2 defa yapılmalıdır. Dekontaminasyon ölçüm noktaları tayini yapılmalıdır. Ölçümler için “air current tube” ile oda kirletilerek partikül ölçümleri 1 dakikalık aralıklar ile alınmalıdır. Ölçüm sonuçları (çıktılar) test raporlarına eklenmelidir Odanın temizlenme süresi DIN 1946/4 <20 dakika olmalıdır.

6 Ameliyathane HVAC Performans Testleri-(Partikül Ölçümü)
ISO 1946/4 gereğince Oda sınıfı 1A ameliyathane (ISO5/7) Ortopedik veya kaza sonrası müdahaleler. Genel Cerrahi Kalp ve damar cerrahisi Nöroşirurjik ameliyatlar Ürolojik ameliyat Jinekoloji Transplantasyonlar Geniş alanlı tümör operasyonları İçin LAF (Düşük türbülans hava akım sistemleri) olmalıdır. Ölçüm planı yapılmalıdır.Ölçüm noktaları proje üzerinde belirtilmelidir.Hedef klas belirlenmelidir. Ameliyathaneler için minimum 6 ölçüm istasyonunda ölçüm alınmalıdır. Ölçüm debisi belirlenen klasa göre hesaplanmalıdır. Alınan ölçümlerin Average,standart sapma ve %95 GÜS hesaplamaları yapılmalıdır. Çıkan sonuçlar belirlenen hedef klasa uygun ise ilgili tablolardan kıyaslamalar yapılmalıdır. 1 B sınıfı ameliyathaneler(ISO7/8) aynı şekilde test edilmelidir.

7 Ameliyathane HVAC Performans Testleri-(Sıcaklık,Nem,Ses Şiddeti)
Ölçüm istasyonları proje üzerinde belirtilmelidir. Ameliyathane sıcaklık değerleri için kalibrasyonlu bir cihaz ile ölçümler alınmalıdır. Sıcaklık değerleri operasyon ekibinin kontrolünde olmalıdır.İstenildiği takdirde düşürülebilmeli/yükseltilebilmelidir. Ortalama sıcaklıkların set değerine ulaşma süresi minimum olmalıdır. 19-26 Cº arasında ayarlanabilir olmalıdır(DIN 1946/4 A.2.2) Ameliyathane bağıl nem parametresinin de sıcaklık gibi ayarlanabilir olması gerekmektedir. %40-%60 arasında olması sağlanmalıdır. Ameliyathane 1A 1B içerisinde ses şiddeti desibel’i geçmemelidir.

8 Ameliyathane HVAC Performans
PERİYODİK HİJYEN TEKNİĞİ TESTLERİ (RUTİN KONTROLLER) DIN 1946/4 9.1 HAVA GİRİŞ FİLTRELERİNİN HİJYEN TEKNİĞİ AÇISINDAN SIZDIRMAZLIK KONTROLÜ A6 şartlarına uygun yöntemde zaman aralığı ≤ 36 aydır. 9.2 AKIM DAVRANISININ GÖZLE KONTROLÜ A7 şartlarına uygun yöntemde zaman aralığı ≤ 12 aydır. Sistemin tüm fonksiyonlarının test edilmesi ≤ 12 ay olarak belirlenmelidir. Tüm sisteme bir performans çizelgesi yapılmalıdır.Periyodik olarak takip edilecek olan parametreler tablolara işlenmelidir.

9 Hazırlayan-İçerik Hakkında
.ppt sunusu olarak hazırlanan bu eğitimin öğrenci arkadaşlarımıza yardımcı olacağı kanaatindeyiz. ISO ISO ve DIN 1946/4 hesap yöntemleri ve alıntılar yapılmıştır. Hazırlayan :Yusuf BAŞ 1975 Ankara’da doğmuştur.ilk-orta-lise eğitimini Ankara da bitirmiş Üniversite eğitimini Mersinde tamamlamıştır.Hijyenik alanlar konusunda birçok firmada çalıştıktan sonra 2007 yılında Klima Klinik bakım onarım san.tic. firmasını kurmuştur.Klima klinik firması ile birlikte BSL laboratuvarların kurulumunda ve hastanelerin bakım çalışmalarında çalışmaktadır. MART 2010


"Ameliyathane HVAC Performans Testleri-(Fitre sızdırmazlık)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları