Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KBRN KORUYUCU MALZEMELERİ. NBC’DE KORUNMA SAĞLAYAN MALZEMELER  Koruyucu Elbise  Koruyucu Maske  Koruyucu Bot Kılıfı  Koruyucu Eldiven.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KBRN KORUYUCU MALZEMELERİ. NBC’DE KORUNMA SAĞLAYAN MALZEMELER  Koruyucu Elbise  Koruyucu Maske  Koruyucu Bot Kılıfı  Koruyucu Eldiven."— Sunum transkripti:

1 KBRN KORUYUCU MALZEMELERİ

2 NBC’DE KORUNMA SAĞLAYAN MALZEMELER  Koruyucu Elbise  Koruyucu Maske  Koruyucu Bot Kılıfı  Koruyucu Eldiven

3 KORUYUCU ELBİSE Tanım  Kimyasal harp maddeleri buharlarına ve sıvı damlacıklarına,  Biyolojik harp maddeleri ve toksinlerine,  Alfa ve beta partiküllerine karşı, koruma sağlamak amacıyla özel olarak yapılmış elbiselerdir. 1-Orman yada çöl kamuflajı veya haki renklerde ceket pantolon yada tulum şeklinde imal edilmiştir. 2-Koruyucu elbiseler, astar ile iç ve dış kumaştan oluşur. 3-Eğitim elbisesi veya iç çamaşırı üzerine giyilebilir. 4-Yoğun gaz ortamında NATO standartlarına göre 6 saat koruma sağlar. Özellikleri

4 5-Orijinal ambalajı açıldıktan sonra 30 gün süre ile kullanılabilir.Her kullanımdan sonra özel ambalajına veya naylon bir poşet içerisine konmak suretiyle poşetin havası alınıp ağzının bantlanması gerekir. 6-Uygun depolama koşullarında raf ömrü 10 yıldır. 7-Kullanılmayacak elbiselerin ambalajları kesinlikle açılmamalı ve ambalajların delinmemesine dikkat edilmelidir. 8-Koruyucu elbiseler petrol ürünleri ile temas ederse özelliğini yitirir. 9-Kirlenmiş elbiseler sıcak hava veya buhar püskürtülerek temizlenir. 10-Hava geçirgenliği olmayan elbiseler mükemmel koruma sağlamasına rağmen, meydana getirdiği ısı ve ter buharları giyilme süresini kısaltır.

5 A DÜZEYİ KORUYUCU ELBİSELER  En yüksek düzeyde cilt ve solunum korunması gerektiğinde, yani sıvı sıçraması ve zehirli buhar tehlikesi ihtimali yüksek olduğunda,  Tanımlanamayan yüksek ajan bulunduğunda, A düzeyindeki korunmadan faydalanılır.

6 A DÜZEYİ KORUYUCU ELBİSELER  Elbise uzman kişiler tarafından kullanılmalıdır. kullanılmalıdır.  Kullanıcının solunum sistemleriyle çalışabilirliği önceden denenmeli ve gerekli testler yapılmalıdır. sistemleriyle çalışabilirliği önceden denenmeli ve gerekli testler yapılmalıdır.  Ses sistemi kullanıma uygun imal edilmiş olmalıdır. edilmiş olmalıdır.

7 A düzeyi koruyucu elbisenin özellikleri  Tamamen kapsüle,  Gaz/buhar geçirmeyen, kimyasal maddelere dayanıklı,  Kapalı solunum cihazı, bulunan kıyafetlerdir.

8

9 B DÜZEYİ KORUYUCU ELBİSELER  Daha az derecede cilt korunması gerektiğinde kullanılır. korunması gerektiğinde kullanılır.  A tipinden daha az güvenlik sağlar.  Dekontaminasyon sahasında ki personel tarafından kullanılır. personel tarafından kullanılır.  Dışardan içeri sıvı ve gazların girişini engeller.  Hafif ve su geçirmez.  Genellikle naylon ve plastik türü bir maddeden yapılmıştır.  Havayı dışarıdan sağlar, solunum sistemi ile kullanılır. B düzeyi koruyucu elbisenin özellikleri

10 C DÜZEYİ KORUYUCU ELBİSELER  Yaşam ve sağlık ani tehlike sınırı altındaysa kullanılır.  Koruma düzeyi en az olan elbiselerdir.  Tek kullanımlıktır.  Elbise; maske, filtre, koruyucu eldiven ve bot ile birlikte kullanılır.  Hareket kolaylığı sağlar.  Geçirgen yani permeable,  Kirli alanda kullanılan kamuflajlı,  Kimyasal maddelere mukavim kapüşonlu,  Tam veya yarım maskeli hava temizleyen respiratörü olan elbiselerdir. C düzeyi koruyucu elbiselerin özellikleri

11 C DÜZEYİ KORUYUCU ELBİSELER Karbon Esaslı Elbise  Koruma düzeyi, A ve B tipine oranla daha az olan elbiselerdir.  Uzun süreli operasyonlarda kolay hareket edilmesi tercih edilen yerlerde kullanılmaktadır.  Genellikle askeri personel ve dış ölçüm ekiplerince kullanmaktadır.

12 C DÜZEYİ KORUYUCU ELBİSELER  Elbisenin kullanılacağı ortamda tehlike oluşturan ajan tespit edilmiş olmalıdır.  Elbise; maske, filtre, koruyucu eldiven ve bot ile kullanılmalıdır.

13 D DÜZEYİ KORUYUCU ELBİSELER   Normal iş üniformasıdır.   Hiçbir solunum korunması yoktur, sadece minimum cilt korunmasını temin eder.   Cilde bulaşma olasılığı bulunmadığı zamanlarda D düzeyi koruyucu elbiseler kullanılmalıdır.


"KBRN KORUYUCU MALZEMELERİ. NBC’DE KORUNMA SAĞLAYAN MALZEMELER  Koruyucu Elbise  Koruyucu Maske  Koruyucu Bot Kılıfı  Koruyucu Eldiven." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları