Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ISI KAZANCI, YAPIDA ALINABİLECEK PASİF ÖNLEMLERLE AZALTILARAK KLİMA YÜKÜ DÜŞÜRÜLEBİLİR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ISI KAZANCI, YAPIDA ALINABİLECEK PASİF ÖNLEMLERLE AZALTILARAK KLİMA YÜKÜ DÜŞÜRÜLEBİLİR."— Sunum transkripti:

1 KLİMA SİSTEMLERİNDE ENERJİ VERİMLİLİĞİ,ENERJİ EKONOMİSİ VE UYGULAMA ÖNERİLERİ

2 ISI KAZANCI, YAPIDA ALINABİLECEK PASİF ÖNLEMLERLE AZALTILARAK KLİMA YÜKÜ DÜŞÜRÜLEBİLİR.
1- DİREK GÜNEŞ ENERJİSİ KAZANÇLARINI AZALTMAK. BU YOLLA GÜNEŞTEN OLAN KAZANÇ %75-90 AZALTILABİLİR. 2- OPAK YÜZEYLERDEN OLAN GÜNEŞ KAZANCINI AZALTMAK. GÜNEŞE AÇIK DIŞ DUVAR YÜZEYLERİNİ İZOLE ETMEK, DIŞ DUVARDAN OLAN ISI KAZANCINI %33-58 ORANINDA AZALTIR. 3- HAVALANDIRMADAN OLAN KAZANÇLARI AZALTMAK. 4- AYDINLATMADAN OLAN KAZANÇLARI AZALTMAK.

3 YAZ İÇ SICAKLIK DEĞERİNİN 1C DERECEDEN DAHA YÜKSEK SEÇİLMESİ ENERJİ TÜKETİMİNDE %15 MERTEBELERİNDE TASARRUF SAĞLAYABİLİR.

4 KLİMA SİSTEMLERİNDE ENFAZLA ENERJİ TÜKETEN ELEMANLARDAN BİRİ FANLARDIR
KLİMA SİSTEMLERİNDE ENFAZLA ENERJİ TÜKETEN ELEMANLARDAN BİRİ FANLARDIR. KLİMA SİSTEMLERİNDE FARKLI NOKTALARDA FARKLI AMAÇLARLA FANLAR KULLANILMAKTADIR. SABİT DEBİLİ FANLARIN YERİNE DEĞİŞGEN DEBİLİ FANLARI KULLANMAKLA FAN ENERJİSİNDE %45-55 ORANINDA VE TOPLAMDA SİSTEMİN KULLANDIĞI ENERJİDE %20-30 ORANINDA TASARRUF SAĞLANABİLİR.

5 KLİMA SİSTEMİNDE FARKLI NOKTALARDA FARKLI AMAÇLARLA POMPALAR KULLANILMAKTADIR. DEĞİŞKEN DEVİRLİ POMPALAR KULLANMAKLA; MERKEZİSULU KLİMA SİSTEMLERİNDE DEĞİŞKEN DEBİLİ SİSTEM VE DEĞİŞKEN DEVİRLİ POMPALAR KULLANARAK ĞPOMPA ENERJİSİNDE %60-70 ORANINDA VE TOPLAM SİSTEMİN KULLANDIĞI ENERJİDE DE %7-12 ORANINDA TASARRUF SAĞLANABİLİR.

6 SPLİT KLİMA CİHAZLARININ VERİMLİ KULLANILMASI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER:
1- KLİMA ÇALIŞIRKEN İHTİYAÇ DIŞI ISI YAYAN CİHAZLAR KAPATILMALI YADA KLİMATİZE EDİLEN ORTAMDAN UZAKLAŞTIRILMALIDIR. 2- TERMOSTAT MÜMKÜN OLAN EN YÜKSEK SICAKLIKTA TUTULMALIDIR. (TAVSİYE EDİLEN SICAKLIK 25 C DERECEDİR) DIŞ ORTAM İLE İÇ ORTAM ARASI SICAKLIK FARKI 8 C DERECE OLMALIDIR. 3- KLİMANIN FİLTRELERİ TEMİZ TUTULMALIDIR. FİLTRESİ KİRLİ CİHAZLARDA %6 YA VARAN ORANLARDA ENERJİ KAYBI OLMAKTADIR.

7 KLİMALARDA SOĞUTUCU AKIŞKAN SEÇİMİNDE C. O. P
KLİMALARDA SOĞUTUCU AKIŞKAN SEÇİMİNDE C.O.P. DEĞERİ YÜKSEK OLAN AKIŞKAN SEÇİLMELİDİR. HASTANE OKUL OTEL GİBİ BİRDEN ÇOK VE BİRBİRİNDEN FARKLI İKLİMLENDİRME İSTEYEN YERLERİN İKLİMLENDİRMESİNDE İNVERTERLİ V.R.V. SİSTEMLER KULLANILMALIDIR.

8 SPLİT KLİMALARIN DUVARLARDA KONULDUĞU YÜKSEKLİK, ATMA MESAFESİ VE ATIŞ YÖNÜ ENERJİ TASARRUFU AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİDİR.

9 KLİMALARIN DIŞ ÜNİTELERİ GÜNEŞ IŞINLARI VE YAĞIŞ ETKİSİNDEN KORUNACAK ŞEKİLDE DİZAYN EDİLMELİDİR.

10 KLİMALARDA İÇ ÜNİTE İLE DIŞ ÜNİTE BAĞLANTILARINI OPTİMUM ÇAPTA VE MİNİMUM MESAFEDE OLMALI VE DİRENCİ ARTTIRAN FAZLA KÖŞE DÖNMELERDEN KAÇINILMALIDIR.

11 KLİMA FİLTRELERİNİN TEMİZLİĞİ YILDA EN AZ BİR KERE UZMAN KİŞİLER TARAFINDAN YAPILMALIDIR.

12 KLİMALARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ İÇİN EN ÖNEMLİ KONU KLİMATİZE EDİLECEK MAHAL YADA MAHALLER İÇİN SİSTEM SEÇİMİDİR.

13 BENİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.


"ISI KAZANCI, YAPIDA ALINABİLECEK PASİF ÖNLEMLERLE AZALTILARAK KLİMA YÜKÜ DÜŞÜRÜLEBİLİR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları