Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Logo E-Defter Uygulaması Zaman Damgası

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Logo E-Defter Uygulaması Zaman Damgası"— Sunum transkripti:

1 Logo E-Defter Uygulaması Zaman Damgası
27.Eylül.2014

2 5070 sayılı Elektronik İmza Kanununa göre Zaman Damgası:
e-Defter 5070 sayılı Elektronik İmza Kanununa göre Zaman Damgası: Bir elektronik verinin, üretildiği, değiştirildiği, gönderildiği, alındığı ve / veya kaydedildiği zamanın tespit edilmesi amacıyla, elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı tarafından elektronik imzayla doğrulanan kaydı, ifade eder. Bir sözleşmenin imzalandığı, paranın transfer edildiği, başvurunun yapıldığı vs. tarih ve saati kanıtlama ihtiyacı günümüz e-ticaret, e-devlet uygulamaları için hayati önem taşımaktadır

3 Zaman Damgaları belli bir verinin belirtilen bir tarihte var olduğunu kanıtlarlar. Zaman Damgası Sunucusu, zaman damgalarını imzalamak için açık anahtar teknolojisini kullanarak, verinin bütünlüğünü ve belirli bir tarihteki varlığını onaylar. Zaman damgası TÜBİTAK-UEKAE’den temin edilecektir.

4 Kamu SM Zaman Damgası Nasıl Çalışır?
e-Defter Zaman damgası alınacak veri içeriği gizli kalmakta, Sadece verinin özeti kullanılmakta ve veri özetinden veriyi elde etmek mümkün olmamaktadır. Zaman bilgisi, Ulusal Meteroloji Enstitüsü (UME) atom saati vb güvenilir zaman kaynaklarından alınmaktadır Zaman Damgası Sunucusu, zaman damgası yapısını güvenli donanım modülünde(HSM) imzalamaktadır. Her türlü bilgisayar dosyası, elektronik veri için zaman damgası alınabilmektedir. Verilen herbir zaman damgasının tekil bir numarası vardır. İstenildiğinde zaman damgasının geçerliliği kontrol edilebilmektedir.

5 Kamu SM Zaman Damgası Nasıl Çalışır?

6 e-Defter Kaynak:http://www.kamusm.gov.tr/urunler/zaman_damgasi/kamu_sm_zaman_damgasi_nasil_calisir.jsp

7

8 Teşekkür ederiz.


"Logo E-Defter Uygulaması Zaman Damgası" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları