Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KAYIT TAKİP VE İZLEME PROGRAMI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KAYIT TAKİP VE İZLEME PROGRAMI"— Sunum transkripti:

1 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KAYIT TAKİP VE İZLEME PROGRAMI
(İSG-KATİP) İLE İSG HİZMETLERİNİN YÜRÜTÜLMESİ Mustafa Tülü İsg uzman yrd. Nisan

2 İSG-KATİP YAZILIMI İLE İSG HİZMETLERİNİN YÜRÜTÜLMESİ
Yazılımın Tanıtımı Neler Yapılmalı Nasıl Yapılmalı Sık Karşılaşılan Problemler ve Çözümleri Sorular ve Cevaplar

3 TANITIM İSG-KATİP, sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında ; Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerinin (OSGB), İSG Eğitim Kurumlarının, Hizmet Alan İşyerlerinin, İSG Profesyonellerinin Bakanlığa karşı bildirimi ile yükümlü olduğu iş ve işlemlerini kayıt altına alınması ve takibini sağlayan bir yazılım olmakla birlikte e-devlet üzerinden çalışmaktadır.

4 İSG-Katip Eğitim K. İSG Prof. İşveren OSGB

5 Neler Yapılmalı SGK’ da e-bildirge yapmakla yetkili kişinin e-devlet şifresi alması, İşyeri adına yetkili kişi tarafından SGK e-bildirge ekranından tehlike sınıfları tebliğinde işyerine uygun altılı faaliyet kodunun bildiriminin yapılması, İSG Profesyoneli görevlendirilecek ise; - Sözleşme yapılacak kişinin sertifikalı bir kişi olduğundan emin olunmalı, - Sözleşme yapılacak kişinin T.C. Kimlik numarası öğrenilmeli, OSGB’den hizmet alımı söz konusu ise; - SGK sicil numarası eksiksiz ve güncel hali ile OSGB’ye bildirilmeli

6 Nasıl Yapılmalı Kayıt A Onay B Takip C

7 A Nasıl Yapılmalı Kayıt
İşyeri adına yetkili olan e-bildirge işlemlerine yetkili kişi e-devlet şifresi ile isgkatip.csgb.gov.tr adresine giriş yapar, Giriş işleminden sonra kişi “sözleşmeler” kısmından “yeni” komutu ile sözleşme taslağını açar, Gerekli bilgilerin taslağa girilmesi sonrası “kayıt” komutu ile sözleşme tanımlanmış olur.

8 Nasıl Yapılmalı

9 Nasıl Yapılmalı

10 Nasıl Yapılmalı İşyeri Sisteme Giriş Ekranı, Sisteme giriş yaptıktan sonra Hatırlatmalar bölümünde çalışan sayıları ve çalıştırması gereken İSG Profesyoneli süreli olmak zorundadır. Eğer olmuyorsa girişleri düzenlenmelidir.

11 Nasıl Yapılmalı

12 Onay Nasıl Yapılmalı B Sözleşmesini tanımlamış olduğunuz kişi kendi e-devlet şifresi ile giriş yaparak sözleşmesini onaylayacaktır.

13 Nasıl Yapılmalı

14 C Nasıl Yapılmalı Takip
Onaylanmış sözleşmeler ve yapılan her türlü işlem kayıt altına alınmaktadır, Sözleşmeleri iptal etme yetkisi iki taraf için de söz konusudur, Sözleşmelerin karşı tarafca iptal edilmediği ve İSGGM tarafından yayımlanan duyuruların takibi açısından İSG- Katip belirli sıklıkta ziyaret edilmelidir.

15 Sık Karşılaşılan Problemler ve Çözümleri
İSG-Katip programına giriş yapamıyorum; E-bildirgeye yetkili kişi olarak kayıtlı olduğunuzu kontrol ediniz, Giriş yaptığım halde işlem yapma kısmına geçemiyorum; SGK bilgi sisteminde faaliyet alanınızın altılı kodlamaya uygun olarak bildirildiğinden emin olun, Kullanmakta olduğunuz internet tarayıcısının eski sürüm olmadığından emin olun, Tehlike sınıfınıza uygun kişi seçtiğinizden ve asgari süreyi tanımladığınızdan emin olun Sözleşme yapmak istediğimde kişinin T.C. Kimlik numarasını girdiğimde ekrana kişi gelmiyor; Kişinin sertifikasının geçerli olduğundan emin olun, Sertifikasının geçerli olması halinde yetkili kişilerle iletişime geçerek bilgilendirme yapınız

16 Sık Karşılaşılan Problemler ve Çözümleri
Sözleşmemi her yıl yenilemem gerekiyor mu; Sözleşmeler iki taraftan biri ayrılış işlemi bildirene kadar geçerliliğini sürdürmektedir Sözleşmemi bitirmek istediğimde ne yapmalıyım; Sözleşme seçilerek “iptal” komutu verilebilir Çalışan sayım değişince ne yapmalıyım; Sözleşmeler tanımlanırken bir saat fazla verilmesi küçük değişikliklerde işlem yapma gereksiniminin önüne geçecektir. Tanımlanmış sözleşmedeki saati geçen bir ihtiyacı doğuracak artışta sözleşme yeniden tanımlanmalıdır.

17 TEŞEKKÜRLER


"İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KAYIT TAKİP VE İZLEME PROGRAMI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları