Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Emre Çetin Egemen Çağlayansudur Uğur Sayın

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Emre Çetin Egemen Çağlayansudur Uğur Sayın"— Sunum transkripti:

1 Emre Çetin Egemen Çağlayansudur Uğur Sayın
Optik Sürücüler Emre Çetin Egemen Çağlayansudur Uğur Sayın

2 CD-ROM CD-RW DVD-ROM DVD-RW BLU-RAY
Optik Sürücüler CD-ROM CD-RW DVD-ROM DVD-RW BLU-RAY

3 CD-ROM CD-ROM'a yaygın olarak, sadece CD de denir. İngilizce bir terim olan Compact Disc-Read-Only Memory sözcüklerinin baş harfleri alınarak yapılmış olan kısaltmadır. Bilgi ve verileri, kalıcı olarak kaydetmeye yarayan elektronik kayıt cihazıdır. CD-ROM, teker biçiminde, üzeri spiral biçiminde izler taşıyan, alüminyum kaplamalı, yassı bir elektronik kayıt malzemesidir. CD yüzeyindeki bazı bölümler, kaplama (üretim)sırasında, biraz derinleştirilmiştir. Pits denilen bu çukurlar, lands denilen ve çukurlaştırılmamış olan bölümlere göre, gelen ışınları biraz daha erken yansıtır.

4 CD-RW CD-RW, İngilizce Compact Disc Re-Writable kelimelerinin kısaltmasıdır. Tekrar yazılabilen CD demektir. İlk yazılabilir CD CD-Erasable (CD-E)(Silinebilir Yoğun Ağırşak) olarak tasarlandı ve yapılan değişikliklerden sonra 1997 yılında CD-RW ismini aldı.CD yazıcısı, lazerin ısısıyla yansıma niteliğinde bir yansıma meydana getirir.Lazer,çukur (pit) oluşturarak,yansıyan ışığın daha fazla saçılmasını sağlar. Böylece karanlık alanlar oluşur.Bu sistemin geri dönüşü mümkündür. Bir CD-RW kaydedicisi 700 MB (Megabyte) veriyi bir CD-RW'a yaklaşık olarak 1000 kez yazabilir. Teoride bir CD-RW 1000 defa silinebilir ve yeniden yazılabilir olsa da pratikte bu sayıya ulaşmak pek mümkün olamamaktadır. Bunun en önemli sebebi ise medyanın iyi korunmaması olmaktadır. CD-RW’lerin mutlaka bir CD kutusu içerisinde fiziki etkilerden ve parlak ışık kaynaklarından korunması gerekmektedir.

5 DVD-ROM DVD (Digital Versatile Disc ya da Digital Video Disc). DVD ilk önceleri “Digital Video Disk” anlamına geliyordu. Bunun temel nedeni, ilk uygulamaların video alanında ortaya çıkmış olmasıdır. Fakat bir süre sonra, veri saklama uygulamalarının da önemli olduğu anlaşılmış ve DVD “Digital Versatile Disk (Çok-yönlü Sayısal Disk)” anlamında kullanılmaya başlanmıştır. DVD’nin manyetik floppy sürücülerin yerini alabilmesi için şu koşulların yerine gelmesi gerekir: 1) Herkes tarafından benimsenen bir standart; 2) Yüksek kapasite 3) Düşük maliyet 4) Mevcut CD’ler ile aşağı doğru uyumluluk; 5) Gelecekteki DVD’lerle yukarı doğru uyumluluk, 6) Yüksek güvenilirlik, 7) Çeşitli disk formatları için tek bir sürücü.

6 DVD-RW Bir DVD-RW disk tekrar yazılabilir bir optik disktir ve depolama kapasitesi tipik 4,7 GB kapasiteye sahip bir DVD-R ile aynıdır. Format Pioneer tarafından Kasım 1999'da geliştirildi ve DVD Forum tarafından kabul gördü.  DVD-R'den farklı olarak DVD-RW‘ nin en önemli farkı tekrar silinebilir ve yazılabilir olmasıdır. Pioneer'ın kayıtlarında, DVD-RW diskler yaklaşık 1000 kere yazılabilirler. CD-RW standartlarıyla aynı yapıdadırlar. DVD-RW diskler genellikle dosyaların yedeklemesi ve depolanması gibi geçiçi veri kaydı için kullanılırlar. Ev DVD kullanıcıları için gittikçe artan bir kullanıma sahiptir. Tekrar yazılabilir bir disk kullanmanın bir faydası da, eğer veri kaydında yazım hataları oluşmuşsa disk yanmış olmaz ve disk, hatalar silinerek tekrar düzeltilebilir.

7 Fiyatları Asus 60,38 TL Lite-On 64,26 TL 96,76 TL
DRW-24B5ST SATA Siyah Kutulu DVD-RW 60,38 TL Lite-On Dvd Rw 24X Sata/Pata (Bulk) iHAS124 Converter Optik Sürücü 64,26 TL DVD-RW MyDisc Suite USB External Slim Siyah Optik Sürücü eNAU808 96,76 TL

8 BLU-RAY Blu-ray disc, kullanıcılara yüksek depolama alanı sunan yeni nesil optik bir disktir. ilk 2003 yılında Sony Corporation tarafından geliştirilmiş ve dünyanın önemli teknoloji şirketlerinin bir araya gelerek kurduğu Blu-ray Disk Birliği (Blu-ray Disc Association – BDA) adı altında yürütülen bir projedir. Başta Sony olmak üzere Apple, Dell, JVC, Hitachi, HP, LG, Panasonic, Mitsubishi, Sharp, Pioneer, Philips, TDK ve Thomson bu projede yer alan bazı teknoloji şirketlerindendir. Verileri depolama ve taşıma sorunu her geçen gün biraz daha artmakta. Bu soruna çözüm getiren blu-ray disc, özellikle High Definition (HD) kalitedeki videoları, müzikleri, oyunları ve dosyaları saklamak için geliştirilmiştir. Bir blu-ray disc yaklaşık DVD diskten beş kat daha fazla depolama imkânı sunuyor. Blu-ray disc sayesinde yüksek kaliteli videoları evde izlemek veya yüksek boyutlu oyunları tek diskte toplamak mümkün hale geliyor.

9 BLU-RAY Blu-ray cihazlar bildiğimiz CD sürücülerden tamamen farklı bir yapıya sahip. Mavi lazer okuma/yazma teknolojisi, blu-ray disklere daha iyi odaklanarak verileri çok daha az bir alana kaydediyor. Ayrıca blu-ray disklerde kullanılan çoklu-katman teknolojisi ileriki dönemlerde GB boyutunda depolama alanı imkânı da sunuyor. Fiziksel büyüklüğü 12 santimetre olan tek katmanlı blu-ray disc 25 gb, çift katmanlı ise 50 gb depolama alanına sahip. Blu-ray ismi aslında “Blue Ray” dan gelmekte.  Fakat bu kelimeler günlük hayatta kullanıldığı için patent verilmemektedir. Bu yüzden isim “Blu-ray” olarak seçilmiştir. Türkçe de “mavi lazer” anlamına gelmektedir.

10 Fiyatları Samsung Asus Lite-On Panasonic 193,76 TL 327,38 TL 269,18 TL
SE-506BB/TSBD 6X USB2.0 External Slim Blu-ray Writer Driver 193,76 TL Asus 6x SBW-06D2X-U Kutulu Siyah Harici Blu-Ray Yazıcı 327,38 TL Lite-On  Blu-Ray Dvd Rw 12X (Bulk) iHBS Optik Sürücü 269,18 TL Panasonic UJ 260 Slim Notebook Bluray Yazıcı BD-RW/DVD-RW (PNS-UJ-260) 309,19 TL


"Emre Çetin Egemen Çağlayansudur Uğur Sayın" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları