Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi HİJYEN TEKİRDAĞ SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi HİJYEN TEKİRDAĞ SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi."— Sunum transkripti:

1 Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi HİJYEN TEKİRDAĞ SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi

2 Kelime olarak “sağlam’’, “sağlıklı’’ anlamına gelir. Kelime olarak “sağlam’’, “sağlıklı’’ anlamına gelir.

3 Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi H ijyen; H ijyen; -Sosyal Hijyen -Sosyal Hijyen -Çalışma Hijyeni -Çalışma Hijyeni -Okul Hijyeni -Okul Hijyeni -Çevre Hijyeni -Çevre Hijyeni -Kişisel Hijyen -Kişisel Hijyen

4 Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi KİŞİSEL HİJYEN Bireyin sağlığını sürdürmek için yaptığı “ÖZBAKIM’’ uygulamalarını içerir. Bireyin sağlığını sürdürmek için yaptığı “ÖZBAKIM’’ uygulamalarını içerir.

5 Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi Kişisel Hijyen Konusu İçinde; Kişisel Hijyen Konusu İçinde;  Vücut Bakımı Ve Temizliği,  Yüz-boyun Temizliği,  El Temizliği,  Ayak Temizliği,  Kulak Temizliği,  Saçların Temizliği,  Ağız- Diş Bakımı,  Beslenme,  Tuvalet Alışkanlığı Ve Temizliği  Giyim Konuları yer almaktadır.

6 Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi Birçok enfeksiyon hastalığının kontrolünde kişisel hijyen alışkanlıkları çok önemlidir.

7 Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi Mikroorganizmalar  Suda  Havada  Toprakta  Hayvanlarda  İyi yıkanmamış sebze ve meyvelerde  İyi pişirilmemiş et ve balıklarda  İyi yıkanmamış kaplarda  İnsan ve hayvanların dışkılarında bulunur.

8 Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi Mikroorganizmalar en çok Mikroorganizmalar en çok  Kirli eller ve kirli sular ile bulaşır.

9 Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi Elleri su ve sabunla yıkamak mikroorganizmaları uzaklaştırmanın en etkili yoludur ve hastalıkları önlemeye yardımcıdır.

10 Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi Eller öksürüp-hapşırdıktan sonra mutlaka yıkanmalıdır. Eller öksürüp-hapşırdıktan sonra mutlaka yıkanmalıdır. Özellikle grip gibi hastalıklarda öksürüp-hapşırdıktan sonra ellerin yıkanmaması bulaşmaya neden olur. Özellikle grip gibi hastalıklarda öksürüp-hapşırdıktan sonra ellerin yıkanmaması bulaşmaya neden olur.

11 Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi  Ellerimizi bol sabun ile akan su altında 10-20 saniye kuvvetli şekilde, parmaklarımız ve bileklerimiz dahil ovalayarak yıkamalıyız.

12 Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi  Mikroplar kuru yüzeylerde büyüyemez ve çoğalamazlar. Bu nedenle ellerimizi yıkadıktan sonra iyice kurulamalıyız.

13 Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi Bütün dünyada olduğu gibi su ve besinlerle bulaşan enfeksiyon hastalıkları ülkemizde de halk sağlığı sorunu olarak önemini korumaktadır. Bu hastalıklar önemli salgınlara neden olmaktadırlar. Bütün dünyada olduğu gibi su ve besinlerle bulaşan enfeksiyon hastalıkları ülkemizde de halk sağlığı sorunu olarak önemini korumaktadır. Bu hastalıklar önemli salgınlara neden olmaktadırlar.

14 Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi Su ve Besinlerle Bulaşan Hastalıklar: Su ve Besinlerle Bulaşan Hastalıklar:  Tifo  Salmonella türleri  Basilli Dizanteri (Şigella)  Amipli Dizanteri (Entameoba Histolitica)  Ani Başlayan Sulu ve Kanlı İshaller  Kolera  Sarılık (Hepatit A) vb...

15 Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi Bu Hastalıklar ; Bu Hastalıklar ; -Genellikle ağız ve dışkı yoluyla bulaşırlar. Yani kirlenmiş olan su ve besinler aracılığı ile sağlam kişileri enfekte ederler. -Genellikle ağız ve dışkı yoluyla bulaşırlar. Yani kirlenmiş olan su ve besinler aracılığı ile sağlam kişileri enfekte ederler. -Özellikle KÖTÜ HİJYEN KOŞULLARINI severler. -Özellikle KÖTÜ HİJYEN KOŞULLARINI severler.

16 Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi Halen dünyada en sık ve en çok görülen hastalıklar grubunu enfeksiyon hastalıkları oluşturmaktadır. Halen dünyada en sık ve en çok görülen hastalıklar grubunu enfeksiyon hastalıkları oluşturmaktadır. Doğru el yıkama şekli ve alışkanlığının insanlara kazandırılması halinde bu hastalıkların sıklığında önemli azalmalar olacaktır. Doğru el yıkama şekli ve alışkanlığının insanlara kazandırılması halinde bu hastalıkların sıklığında önemli azalmalar olacaktır.

17 Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi Başta sarılık (Hepatit A) virusu olmak üzere dışkı-ağız yoluyla bulaşan hastalıkların kontrolünde en etkili yöntem el yıkama alışkanlığıdır. Başta sarılık (Hepatit A) virusu olmak üzere dışkı-ağız yoluyla bulaşan hastalıkların kontrolünde en etkili yöntem el yıkama alışkanlığıdır.

18 Doğru El Yıkama Yöntemleri Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi

19

20 Kişisel temizlik günlük yapılmalı ve hatta günde birkaç kez yinelenmelidir. Kişisel temizlik günlük yapılmalı ve hatta günde birkaç kez yinelenmelidir.

21 Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi Ağız temizliği ve özellikle dişlerin temizliği çok önemlidir. Ağız temizliği ve özellikle dişlerin temizliği çok önemlidir. Herkesin kendine ait bir diş fırçası olmalıdır. Herkesin kendine ait bir diş fırçası olmalıdır.

22 Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi Dişler düzenli olarak her öğün sonrası fırçalanmalıdır.

23 Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi Kulak temizliğinde özellikle kulak kepçesinin arka bölümlerindeki temizliğe dikkat etmek gerekir. Kulak temizliğinde özellikle kulak kepçesinin arka bölümlerindeki temizliğe dikkat etmek gerekir. Kulağa zarar verebilecek ucu sivri cisimlerden kaçınmalıdır. Kulağa zarar verebilecek ucu sivri cisimlerden kaçınmalıdır.

24 Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi  Tırnaklarımızın kısa ve temiz olmasına özen göstermeliyiz. özen göstermeliyiz.

25 Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi Tırnak bakımının haftada en az bir kez uygulanması gerekir. Tırnak bakımının haftada en az bir kez uygulanması gerekir. Ayak tırnakları yanları alınmadan düz kesilmelidir. Ayak tırnakları yanları alınmadan düz kesilmelidir. Ayak temizliği mantar hastalığı gibi hastalıklardan korunma açısından son derece önemlidir. Ayak temizliği mantar hastalığı gibi hastalıklardan korunma açısından son derece önemlidir.

26 Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi Kişinin kendine ait bir tırnak makası mutlaka olmalıdır.

27 Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi Kişisel bakım amacıyla (sakal traşı, manikür..vb.) berbere gidiliyor ise; mutlaka kişinin kendine ait bakım malzemelerinin kullanılması, kan yoluyla bulaşan hastalıkların ( Hepatit B, AIDS.vb.) önlenmesi için önemlidir. Kişisel bakım amacıyla (sakal traşı, manikür..vb.) berbere gidiliyor ise; mutlaka kişinin kendine ait bakım malzemelerinin kullanılması, kan yoluyla bulaşan hastalıkların ( Hepatit B, AIDS.vb.) önlenmesi için önemlidir.

28 Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi Sonuç olarak; Sonuç olarak;  Başta kişinin kendi sağlığı olmak üzere, başkalarının da sağlığını korumanın en önemli aracı temizliktir.  Sadece beden ve besin temizliği değil, kullanılan her şeyi ve her ortamı temiz tutmak da temiz olmanın gereğidir.

29 Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi


"Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi HİJYEN TEKİRDAĞ SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları