Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HİJYEN www.herogrenciyesabun.tr.gg. www.herogrenciyesbun.tr.ggHİJYEN  Sağlıklı yaşama şartlarını öğreten bir bilim dalıdır.  Aynı zamanda birey ve toplum.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HİJYEN www.herogrenciyesabun.tr.gg. www.herogrenciyesbun.tr.ggHİJYEN  Sağlıklı yaşama şartlarını öğreten bir bilim dalıdır.  Aynı zamanda birey ve toplum."— Sunum transkripti:

1 HİJYEN www.herogrenciyesabun.tr.gg

2 www.herogrenciyesbun.tr.ggHİJYEN  Sağlıklı yaşama şartlarını öğreten bir bilim dalıdır.  Aynı zamanda birey ve toplum olarak insan sağlığının korunması ve geliştirilmesini hedefler.  Yaşamın verimli, sağlıklı düzeyde uzun süre devamı için sağlıkla ilgili bilgileri bir sentez halinde uygular.

3 www.herogrenciyesabun.tr.gg Kelime olarak “sağlam’’, “sağlıklı’’ anlamına gelir. Kelime olarak “sağlam’’, “sağlıklı’’ anlamına gelir.

4 H ijyen; H ijyen; -Sosyal Hijyen -Sosyal Hijyen -Çalışma Hijyeni -Çalışma Hijyeni -Okul Hijyeni -Okul Hijyeni -Çevre Hijyeni -Çevre Hijyeni -Kişisel Hijyen -Kişisel Hijyen

5 www.herogrenciyesabun.tr.gg KİŞİSEL HİJYEN Bireyin sağlığını sürdürmek için yaptığı “ÖZBAKIM’’ uygulamalarını içerir. Bireyin sağlığını sürdürmek için yaptığı “ÖZBAKIM’’ uygulamalarını içerir.

6 www.herogrenciyesabun.tr.gg Kişisel Hijyen Konusu İçinde; Kişisel Hijyen Konusu İçinde;  Vücut Bakımı Ve Temizliği,  Yüz-boyun Temizliği,  El Temizliği,  Ayak Temizliği,  Kulak Temizliği,  Saçların Temizliği,  Ağız- Diş Bakımı,  Beslenme,  Tuvalet Alışkanlığı Ve Temizliği  Giyim Konuları yer almaktadır.

7 www.herogrenciyesabun.tr.gg Birçok enfeksiyon hastalığının kontrolünde kişisel hijyen alışkanlıkları çok önemlidir.

8 Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi Mikroorganizmalar  Suda  Havada  Toprakta  Hayvanlarda  İyi yıkanmamış sebze ve meyvelerde  İyi pişirilmemiş et ve balıklarda  İyi yıkanmamış kaplarda  İnsan ve hayvanların dışkılarında bulunur.

9 Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi Mikroorganizmalar en çok Mikroorganizmalar en çok  Kirli eller ve kirli sular ile bulaşır.

10 www.herogrenciyesabun.tr.gg Elleri su ve sabunla yıkamak mikroorganizmaları uzaklaştırmanın en etkili yoludur ve hastalıkları önlemeye yardımcıdır.

11 www.herogrenciyesabun.tr.gg Ellerimizi ; Tuvalete girmeden önce ve sonra W.C l

12 www.herogrenciyesabun.tr.gg Ellerimizi ;  Hayvanları sevdikten sonra

13 www.herogrenciyesabun.tr.gg Ellerimizi ; Gıdalara el sürmeden önce ve sonra

14 www.herogrenciyesabun.tr.gg Ellerimizi ; Çiğ et, balık, veya tavukla temas ettikten sonra yıkamalıyız. yıkamalıyız.

15 www.herogrenciyesasabun.tr.gg Eller öksürüp-hapşırdıktan sonra mutlaka yıkanmalıdır. Eller öksürüp-hapşırdıktan sonra mutlaka yıkanmalıdır. Özellikle grip gibi hastalıklarda öksürüp-hapşırdıktan sonra ellerin yıkanmaması bulaşmaya neden olur. Özellikle grip gibi hastalıklarda öksürüp-hapşırdıktan sonra ellerin yıkanmaması bulaşmaya neden olur.

16 www.herogrenciyesabun.tr.gg  Ellerimizi bol sabun ile akan su altında 10-20 saniye kuvvetli şekilde, parmaklarımız ve bileklerimiz dahil ovalayarak yıkamalıyız.

17  Mikroplar kuru yüzeylerde büyüyemez ve çoğalamazlar. Bu nedenle ellerimizi yıkadıktan sonra iyice kurulamalıyız.

18 Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi Bütün dünyada olduğu gibi su ve besinlerle bulaşan enfeksiyon hastalıkları ülkemizde de halk sağlığı sorunu olarak önemini korumaktadır. Bu hastalıklar önemli salgınlara neden olmaktadırlar. Bütün dünyada olduğu gibi su ve besinlerle bulaşan enfeksiyon hastalıkları ülkemizde de halk sağlığı sorunu olarak önemini korumaktadır. Bu hastalıklar önemli salgınlara neden olmaktadırlar.

19 Su ve Besinlerle Bulaşan Hastalıklar: Su ve Besinlerle Bulaşan Hastalıklar:  Tifo  Salmonella türleri  Basilli Dizanteri (Şigella)  Amipli Dizanteri (Entameoba Histolitica)  Ani Başlayan Sulu ve Kanlı İshaller  Kolera  Sarılık (Hepatit A) vb...

20 Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi Bu Hastalıklar ; Bu Hastalıklar ; -Genellikle ağız ve dışkı yoluyla bulaşırlar. Yani kirlenmiş olan su ve besinler aracılığı ile sağlam kişileri enfekte ederler. -Genellikle ağız ve dışkı yoluyla bulaşırlar. Yani kirlenmiş olan su ve besinler aracılığı ile sağlam kişileri enfekte ederler. -Özellikle KÖTÜ HİJYEN KOŞULLARINI severler. -Özellikle KÖTÜ HİJYEN KOŞULLARINI severler.

21 Halen dünyada en sık ve en çok görülen hastalıklar grubunu enfeksiyon hastalıkları oluşturmaktadır. Halen dünyada en sık ve en çok görülen hastalıklar grubunu enfeksiyon hastalıkları oluşturmaktadır. Doğru el yıkama şekli ve alışkanlığının insanlara kazandırılması halinde bu hastalıkların sıklığında önemli azalmalar olacaktır. Doğru el yıkama şekli ve alışkanlığının insanlara kazandırılması halinde bu hastalıkların sıklığında önemli azalmalar olacaktır.

22 www.herogrenciyesabun.tr.gg Başta sarılık (Hepatit A) virusu olmak üzere dışkı-ağız yoluyla bulaşan hastalıkların kontrolünde en etkili yöntem el yıkama alışkanlığıdır. Başta sarılık (Hepatit A) virusu olmak üzere dışkı-ağız yoluyla bulaşan hastalıkların kontrolünde en etkili yöntem el yıkama alışkanlığıdır.

23 www.herogrenciyesabun.tr.gg Kişisel temizlik günlük yapılmalı ve hatta günde birkaç kez yinelenmelidir. Kişisel temizlik günlük yapılmalı ve hatta günde birkaç kez yinelenmelidir.

24 Vücudun; Vücudun;  Kasık,  Cinsel organlar,  Makat,  Kadınlarda meme gibi kapalı bölümleri de dikkatle temiz tutulmalıdır.

25 www.herogrenciyesabun.tr.gg Ağız temizliği ve özellikle dişlerin temizliği çok önemlidir. Ağız temizliği ve özellikle dişlerin temizliği çok önemlidir. Herkesin kendine ait bir diş fırçası olmalıdır. Herkesin kendine ait bir diş fırçası olmalıdır.

26 www.herogrenciyesabun.tr.gg Dişler düzenli olarak her öğün sonrası fırçalanmalıdır.

27 www.herogrenciyesabun.tr.gg Kulak temizliğinde özellikle kulak kepçesinin arka bölümlerindeki temizliğe dikkat etmek gerekir. Kulak temizliğinde özellikle kulak kepçesinin arka bölümlerindeki temizliğe dikkat etmek gerekir. Kulağa zarar verebilecek ucu sivri cisimlerden kaçınmalıdır. Kulağa zarar verebilecek ucu sivri cisimlerden kaçınmalıdır.

28 www.herogrenciyesabun.tr.gg  Tırnaklarımızın kısa ve temiz olmasına özen göstermeliyiz. özen göstermeliyiz.

29 Tırnak bakımının haftada en az bir kez uygulanması gerekir. Tırnak bakımının haftada en az bir kez uygulanması gerekir. Ayak tırnakları yanları alınmadan düz kesilmelidir. Ayak tırnakları yanları alınmadan düz kesilmelidir. Ayak temizliği mantar hastalığı gibi hastalıklardan korunma açısından son derece önemlidir. Ayak temizliği mantar hastalığı gibi hastalıklardan korunma açısından son derece önemlidir.

30 Kişinin kendine ait bir tırnak makası mutlaka olmalıdır.

31 Kişisel bakım amacıyla (sakal traşı, manikür..vb.) berbere gidiliyor ise; mutlaka kişinin kendine ait bakım malzemelerinin kullanılması, kan yoluyla bulaşan hastalıkların ( Hepatit B, AIDS.vb.) önlenmesi için önemlidir. Kişisel bakım amacıyla (sakal traşı, manikür..vb.) berbere gidiliyor ise; mutlaka kişinin kendine ait bakım malzemelerinin kullanılması, kan yoluyla bulaşan hastalıkların ( Hepatit B, AIDS.vb.) önlenmesi için önemlidir.

32 Tuvalet temizliğine özen gösterilmeli

33  Tuvaletleri her zaman temiz tutmalıyız.  Klozetin kapağını kapattıktan sonra suyu çekmeliyiz. Çünkü sıçrayan su hepatit A, tifo vs hastalıklara neden olabilir.


"HİJYEN www.herogrenciyesabun.tr.gg. www.herogrenciyesbun.tr.ggHİJYEN  Sağlıklı yaşama şartlarını öğreten bir bilim dalıdır.  Aynı zamanda birey ve toplum." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları