Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HİJYEN VE SAĞLIKLI YAŞAM Hazırlayan : Hazırlayan : NURİCAN YILDIRIM NURİCAN YILDIRIM 6/B 611 2010-2011 6/B 611 2010-2011.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HİJYEN VE SAĞLIKLI YAŞAM Hazırlayan : Hazırlayan : NURİCAN YILDIRIM NURİCAN YILDIRIM 6/B 611 2010-2011 6/B 611 2010-2011."— Sunum transkripti:

1 HİJYEN VE SAĞLIKLI YAŞAM Hazırlayan : Hazırlayan : NURİCAN YILDIRIM NURİCAN YILDIRIM 6/B 611 2010-2011 6/B 611 2010-2011

2 HİJYEN nedir? Sağlıklı bir ortamın oluşturulması, korunması ve her türlü hastalık etmenlerinden arındırılmasıdır Sağlıklı bir ortamın oluşturulması, korunması ve her türlü hastalık etmenlerinden arındırılmasıdır

3 Hijyen neden önemlidir? Pek çok hastalık mikrobunun temiz olmayan kişilerde kolayca yerleştiği bilinmektedir. Pek çok hastalık mikrobunun temiz olmayan kişilerde kolayca yerleştiği bilinmektedir. Başta kendi sağlığımız olmak üzere, başkalarının da sağlığını korumanın en önemli aracı temizliktir. Başta kendi sağlığımız olmak üzere, başkalarının da sağlığını korumanın en önemli aracı temizliktir.

4 El temizliği Ellerimiz vücudumuzun en çok kirlenen kısmıdır. Ellerimiz vücudumuzun en çok kirlenen kısmıdır. Ellerimizle çevreden aldığımız çeşitli mikropları ve parazit yumurtalarını; Ellerimizle çevreden aldığımız çeşitli mikropları ve parazit yumurtalarını; Ağzımıza, Besinlerimize, Derinin mikrop girecek yerlerine bulaştırırız.

5 Eller öksürüp - hap ş ırdıktan sonra mutlaka yıkanmalıdır. Eller öksürüp - hap ş ırdıktan sonra mutlaka yıkanmalıdır. Özellikle grip gibi hastalıklarda öksürüp- hap ş ırdıktan sonra ellerin yıkanmaması bula ş maya neden olur. Özellikle grip gibi hastalıklarda öksürüp- hap ş ırdıktan sonra ellerin yıkanmaması bula ş maya neden olur.

6 o Tırnaklarımızın kısa ve temiz olmasına özen göstermeliyiz. özen göstermeliyiz. o Tırnak uçlarının altında bir çok mikrop kolayca yerleşip üreyebilir. Bu nedenle, tırnak diplerinin temizliği çok önemlidir.

7 Ellerimizi nasıl yıkamalıyız? Eller ılık akan suyla ıslatılır. Eller ılık akan suyla ıslatılır. Kaba kirler temizlenir. Kaba kirler temizlenir.

8 Ellerimizi yıkarken; Bir miktar sıvı Bir miktar sıvı sabun kullanılır

9 Bu yüzden; Yemeklerden önce ve sonra, Yemeklerden önce ve sonra, Pis ve pis olması muhtemel eşyaya dokunduktan sonra, Pis ve pis olması muhtemel eşyaya dokunduktan sonra, Tuvaletten önce ve sonra, Tuvaletten önce ve sonra, Uykudan önce ve kalktıktan sonra, Uykudan önce ve kalktıktan sonra, Hayvanları sevdikten sonra, Hayvanları sevdikten sonra, ELLERİMİZİ YIKAMALIYIZ ELLERİMİZİ YIKAMALIYIZ Bunun yanında: Bunun yanında:

10 Parmakların arası Parmakların arası ve bilekler temizlenir. ve bilekler temizlenir.

11

12 Ellerin her tarafı akan su altında iyice ovalanır.

13 o Ellerimizi bol sabun ile akan su altında 10-20 saniye kuvvetli ş ekilde yıkamalıyız.

14 Daha sonra köpük durulanır, mikroplaruzaklaştırılır.

15 Ve en son olarak; Eller kağıt havlu yada havlu kullanarak iyice kurutulur

16 UNUTMAYIN! Mikroplar kuru yüzeylerde büyüyemez ve ço ğ alamazlar. Bu nedenle ellerimizi yıkadıktan sonra iyice kurulamalıyız. Mikroplar kuru yüzeylerde büyüyemez ve ço ğ alamazlar. Bu nedenle ellerimizi yıkadıktan sonra iyice kurulamalıyız.

17 TUVALET VE HİJYEN Tuvaletlerde her türlü hastalık yapıcı mikroplar yaşar. Okulda çocuk felci, ishal, tifo, dizanteri, kolera, Hepatit A gibi hastalıklar, temiz ve hijyen olamayan tuvaletlerden yayılabilir. Tuvaletlerde her türlü hastalık yapıcı mikroplar yaşar. Okulda çocuk felci, ishal, tifo, dizanteri, kolera, Hepatit A gibi hastalıklar, temiz ve hijyen olamayan tuvaletlerden yayılabilir.

18 KİRLİ TUVALETLER Yandaki resimde milyarca mikrobun yaşadığı çok kirli bir tuvalet görülmektedir. Her türlü hastalık yapıcı mikrobu barındıran bu tuvalete giren bir öğrencinin sağlıklı çıkması mümkün değildir. Bu tür tuvaletler öğrencileri hasta eder. Yandaki resimde milyarca mikrobun yaşadığı çok kirli bir tuvalet görülmektedir. Her türlü hastalık yapıcı mikrobu barındıran bu tuvalete giren bir öğrencinin sağlıklı çıkması mümkün değildir. Bu tür tuvaletler öğrencileri hasta eder.

19 Pis olarak bulduğumuz tuvaletlerin görüntü ve kokusundan nasıl midemiz bulanıyor, girmek istemiyorsak biz de başkasına bu şekilde bırakmamalıyız. Pis olarak bulduğumuz tuvaletlerin görüntü ve kokusundan nasıl midemiz bulanıyor, girmek istemiyorsak biz de başkasına bu şekilde bırakmamalıyız.

20 Tuvalet taşları, duvarlar ve lavabolar tertemiz olmalıdır. Tuvalet taşları, duvarlar ve lavabolar tertemiz olmalıdır. Okul tuvaletlerimiz görevlilerimiz tarafından her gün temizleniyor zaten. Okul tuvaletlerimiz görevlilerimiz tarafından her gün temizleniyor zaten. Peki gün içerisinde temiz kalması için bize düşen görevler nelerdir? Peki gün içerisinde temiz kalması için bize düşen görevler nelerdir?

21 Tuvalet kapılarına ve duvarlarına yazı yazmak kötü bir huydur. Tuvalet kapılarına ve duvarlarına yazı yazmak kötü bir huydur. Yazılan kötü sözler ve resimler hem ortamı kirletir, hem de küçük kardeşlerimizin kötü şeyler görüp öğrenmesine sebep olur.Siz kardeşinizin böyle kötü şeyler görüp öğrenmesine razı mısınız? Yazılan kötü sözler ve resimler hem ortamı kirletir, hem de küçük kardeşlerimizin kötü şeyler görüp öğrenmesine sebep olur.Siz kardeşinizin böyle kötü şeyler görüp öğrenmesine razı mısınız?

22 Klozetin üzerine çıkmamalıyız. Klozetin üzerine çıkmamalıyız.

23 Tuvaletimizi ayakta yapmamalıyız.Bu hem sağlığımız için zararlıdır hem de etrafa-üstümüze sıçrar ve mikropların artmasına sebep olur. Tuvaletimizi ayakta yapmamalıyız.Bu hem sağlığımız için zararlıdır hem de etrafa-üstümüze sıçrar ve mikropların artmasına sebep olur.

24 Tuvaletimizi yaparken deliği ortalamalıyız, aksi taktirde tuvaleti çok kirletmiş ve her yanına mikrop saçmış oluruz. Tuvaletimizi yaparken deliği ortalamalıyız, aksi taktirde tuvaleti çok kirletmiş ve her yanına mikrop saçmış oluruz.

25 Tuvaletlerimizdeki sıvı sabunları gereksiz yere akıtmamalıyız. Tuvaletlerimizdeki sıvı sabunları gereksiz yere akıtmamalıyız. Unutmayalım ki iyi bir vatandaş kaynakları bilinçli kullanır. Unutmayalım ki iyi bir vatandaş kaynakları bilinçli kullanır. Küçüklerine örnek olur. Küçüklerine örnek olur.

26 Tuvalet Hijyeni: Tuvaletlerden yayılan mikropların birçok hastalığa sebep olduğunu biliyoruz artık. Tuvaletlerden yayılan mikropların birçok hastalığa sebep olduğunu biliyoruz artık. Peki tuvalet ihtiyacımızı giderirken nelere dikkat etmeliyiz? Peki tuvalet ihtiyacımızı giderirken nelere dikkat etmeliyiz?

27 Ellerimizi ; Tuvalete Tuvalete girmeden önce mutlaka yıkamalıyız. W.C

28 Tuvaletteki musluklardan kesinlikle su içmemeliyiz. Tuvaletteki musluklardan kesinlikle su içmemeliyiz.

29 KURULUK ÖNEMLİDİR Tuvalette mutlaka tuvalet kağıdı kullanmalıyız, eğer yoksa ihmal etmemeli ve yanımızda kağıt mendil taşımalıyız. Tuvalette mutlaka tuvalet kağıdı kullanmalıyız, eğer yoksa ihmal etmemeli ve yanımızda kağıt mendil taşımalıyız. Peki niçin? Peki niçin?

30 Islak ortamlarda mikroplar daha çabuk yayılır.Bu yüzden hem kendi bedenimizde hem de çeşmeler ve sifon tutacaklarında ıslak yüzey bırakmamalıyız. Islak ortamlarda mikroplar daha çabuk yayılır.Bu yüzden hem kendi bedenimizde hem de çeşmeler ve sifon tutacaklarında ıslak yüzey bırakmamalıyız.

31 Tuvaletleri tıkamamak için; Kullandığımız ıslak mendil çöplerini ve başka çöpleri tuvaletlere atmamalıyız. Kullandığımız ıslak mendil çöplerini ve başka çöpleri tuvaletlere atmamalıyız. Çünkü bunlar suda eriyip parçalanmaz ve tuvaletlerimizi tıkayabilir. Çünkü bunlar suda eriyip parçalanmaz ve tuvaletlerimizi tıkayabilir.

32 Çeşmeleri ve sifonu temiz elimizle açıp kapamalıyız ve Çeşmeleri ve sifonu temiz elimizle açıp kapamalıyız ve Islak bırakmamaya çalışmalıyız. Islak bırakmamaya çalışmalıyız.

33 Peki işimiz bittiğinde tuvaletten çıkmadan önce ne yapmalıyız ? Peki işimiz bittiğinde tuvaletten çıkmadan önce ne yapmalıyız ?

34 Bir bilmeceyle bulabiliriz: İçi dolu havuzum, İçi dolu havuzum, Bir dolar bir boşalırım, Bir dolar bir boşalırım, Bazen sesimden korksanız da, Bazen sesimden korksanız da, Çok gerekliyimdir ben, Çok gerekliyimdir ben, Sakın çekmeyi unutmayın! Sakın çekmeyi unutmayın!

35 Sifon Sifon

36 Tuvaletten çıkarken mutlaka sifonu çekmeliyiz. Sifonun çekilmemesi, tuvalette hastalık yapıcı mikropların birikmesi ve çevreye yayılması demektir.Ayrıca çok kötü bir görüntü oluşur ve kötü bir koku yayar. Tuvaletten çıkarken mutlaka sifonu çekmeliyiz. Sifonun çekilmemesi, tuvalette hastalık yapıcı mikropların birikmesi ve çevreye yayılması demektir.Ayrıca çok kötü bir görüntü oluşur ve kötü bir koku yayar.

37 Tuvalet kullanıldıktan sonra temiz bırakılmalıdır. Bu davranış bir alışkanlık haline getirilmelidir. Aksi takdirde her öğrenci tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra tuvaleti pis bırakır giderse, o tuvalet bir sonraki öğrenciler için kullanılamaz hale gelir. Tuvalet kullanıldıktan sonra temiz bırakılmalıdır. Bu davranış bir alışkanlık haline getirilmelidir. Aksi takdirde her öğrenci tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra tuvaleti pis bırakır giderse, o tuvalet bir sonraki öğrenciler için kullanılamaz hale gelir.

38 Korkunç Rakamlar Tuvalete girmeden önce ve çıktıktan sonra, eller sabunla 22'ye sayıncaya kadar avuşturularak yıkanmalıdır. İyi yıkanmayan ellerin temas ettiği eşya ve yiyecekler, sınıfların kapı kolları, tuvaletteki musluklar dünyada her bir dakikada 6 çocuğun ishalden, 4 çocuğunda gıda zehirlenmesinden ölmesine neden oluyor. Tuvalete girmeden önce ve çıktıktan sonra, eller sabunla 22'ye sayıncaya kadar avuşturularak yıkanmalıdır. İyi yıkanmayan ellerin temas ettiği eşya ve yiyecekler, sınıfların kapı kolları, tuvaletteki musluklar dünyada her bir dakikada 6 çocuğun ishalden, 4 çocuğunda gıda zehirlenmesinden ölmesine neden oluyor.

39 Ve tabiki ; Ellerimizi kurulamalıyız. Ellerimizi kurulamalıyız.

40 UNUTMAYIN! UNUTMAYIN! Mikroplar kuru yüzeylerde büyüyemez ve ço ğ alamazlar. Bu nedenle ellerimizi yıkadıktan sonra iyice kurulamalıyız. Mikroplar kuru yüzeylerde büyüyemez ve ço ğ alamazlar. Bu nedenle ellerimizi yıkadıktan sonra iyice kurulamalıyız.

41 Tuvaletler temiz olmadığı sürece okullarda sağlıklı yaşam olmaz. Okullarda sağlıklı yaşam, tuvaletleri temiz ve hijyen tutmakla başlar. Tuvaletler temiz olmadığı sürece okullarda sağlıklı yaşam olmaz. Okullarda sağlıklı yaşam, tuvaletleri temiz ve hijyen tutmakla başlar.

42 Kişisel sağlığımız için ayrıca; Yere düşen bir yiyeceği yemeyin, Yere düşen bir yiyeceği yemeyin, Çiğ meyve ve sebzeleri yıkamadan yemeyin, Çiğ meyve ve sebzeleri yıkamadan yemeyin, Açıkta satılan yiyecekleri satın almayın. Açıkta satılan yiyecekleri satın almayın.

43 Yanınızda sürekli kâğıt mendil bulundurun, Yanınızda sürekli kâğıt mendil bulundurun, Çöpleri çöp kutusuna atın, Çöpleri çöp kutusuna atın, Çevrenizi kirletenleri uyarın,gördüğünüz çöpü alıp çöpe atın,küçüklerinize örnek olun. Çevrenizi kirletenleri uyarın,gördüğünüz çöpü alıp çöpe atın,küçüklerinize örnek olun.

44

45 Biraz da gülelim: Konuyla ilgili bir karikatür : Konuyla ilgili bir karikatür : “Dikkat tuvaletlerimizde sifonu çekmeyenlere karşı gizli kamera sistemi kullanılmaktadır.” “Dikkat tuvaletlerimizde sifonu çekmeyenlere karşı gizli kamera sistemi kullanılmaktadır.”


"HİJYEN VE SAĞLIKLI YAŞAM Hazırlayan : Hazırlayan : NURİCAN YILDIRIM NURİCAN YILDIRIM 6/B 611 2010-2011 6/B 611 2010-2011." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları