Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

"Sağlığınız güvenli ellerde..." ELLER NEDEN YIKANMALIDIR? Günlük yaşantımızda en fazla kirlenen organlarımız ELLERİMİZ’dir. Mikroorganizmalar (bakteri,virüs,parazitler,..vs.)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: ""Sağlığınız güvenli ellerde..." ELLER NEDEN YIKANMALIDIR? Günlük yaşantımızda en fazla kirlenen organlarımız ELLERİMİZ’dir. Mikroorganizmalar (bakteri,virüs,parazitler,..vs.)"— Sunum transkripti:

1

2 "Sağlığınız güvenli ellerde..."

3 ELLER NEDEN YIKANMALIDIR? Günlük yaşantımızda en fazla kirlenen organlarımız ELLERİMİZ’dir. Mikroorganizmalar (bakteri,virüs,parazitler,..vs.) havada, suda, toprakta yaşabildikleri için ellerimizi dokunduğumuz her şeyden çok kolay kirlenmektedir. Böylelikle bizi yaşama tutunduran ellerimiz aynı zamanda hem hafif hastalıkları hem de öldürücü pek çok hastalığı beraberinde her yere taşıyabilir.

4 İyi yıkanmamış eller mikropların yayılmasında ve bulaşıcı hastalıkların meydana gelmesinde etkili bir kaynaktır. Bu nedenle kurallarına uygun, doğru el yıkama alışkanlıklarının kazanılması bulaşıcı hastalıkların kontrol altına alınmasında ve mikropların taşınmasının önlenmesinde etkili olacağı gibi toplumda yaşam kalitesini de yükseltecektir.

5

6 Kirli elde mikroorganizma üremesi Yıkanmış elde mikroorganizma üremesi

7 ELLER NE ZAMAN YIKANMALIDIR?

8 Eller ne zaman yıkanır ? Kirli görüldükleri her zaman Kirli görüldükleri her zaman İşe başlamadan önce, iş bitiminde, iş değişikliklerinde İşe başlamadan önce, iş bitiminde, iş değişikliklerinde Eldiven takmadan önce, eldiveni çıkardıktan sonra Eldiven takmadan önce, eldiveni çıkardıktan sonra

9 Eller ne zaman yıkanır ? DişAğızYüz Göz temizliği yapmadan önce yapmadan önce

10 Eller ne zaman yıkanır ? Saça, buruna dokunduktan Öksürdükten Burun sildikten Dışarıdan eve-işe geldikten Kirli, tozlu bir işten sonra sonra

11 Eller ne zaman yıkanır ? Çiğ gıdayı elledikten Çöpleri elledikten Para elledikten Hasta ziyaretinden sonra sonra

12 Eller ne zaman yıkanır ? Kirli malzemelere dokunduktan sonra Kirli malzemelere dokunduktan sonra Yara ve sivilcelere dokunduktan sonra Yara ve sivilcelere dokunduktan sonra sonra sonra

13 Eller ne zaman yıkanır ? Temizlik yaptıktan Temizlik yaptıktan Dışkı, idrar, kan gibi vücut atıklarına dokunduktan Dışkı, idrar, kan gibi vücut atıklarına dokunduktan Tüm hayvanları elledikten Tüm hayvanları elledikten sonra sonra

14 Eller ne zaman yıkanır ? Yemek yemeden Tuvaletten önce ve sonra önce ve sonra Eller mutlaka yıkanmalıdır.

15 Mikropların Hastalık Oluşturmasını Engellemek İçin Mikropların Hastalık Oluşturmasını Engellemek İçin Eller Nasıl Yıkanmalıdır?

16 El temizli ğ inde su ile birlikte sabun kullanılması gerekir eller sabunla yıkandığında bir çok mikrop uzaklaştırılır

17 Etkili el yıkama Eller akan ılık su ile bileklere kadar ıslatılır.

18 Ellere 3-5ml sıvı sabun alınır.

19 Ellerin her tarafı akan su altında iyice ovalanır

20 Parmakların arası ve bileklertemizlenir

21 Köpük durulanır mikroplar uzakla ş tırılır

22

23 Ellerinizi yıkadıktan sonra asla üstünüze kurulamayın. Çünkü giysilerde bulunabilecek mikroorganizmalar temiz ellerinize bulaşabilir.

24 Eller ka ğ ıt havlu kullanarak iyice kurutulur

25 El kurulamada doğru seçenek kağıt havlu kullanılmasıdır. Kumaş havlular nemli kalabildiğinden kontamine olabilirler. Kağıt havlu kurulamanın yanı sıra mekanik temizlemeyi sürdürür.

26 Ka ğ ıt havlu kullanarak musluk kapatılır

27 Kullanılmı ş havlu çöp kutusuna atılır

28 Ancak, belirtmiş olduğumuz işler yapılmasa dahi, gün içinde en az 2 (iki) saatte bir eller yine de tanımladığımız gibi yıkanmalıdır.

29 Özellikle toplu yaşanılan yerlerde sıvı sabun kullanılmalıdır. Kalıp sabunlar kişisel temizlik araçları olduğundan mümkünse ortak kullanılmamalıdır.

30 Unutulmamalıdır, "doğru el yıkama" enfeksiyonlardan korunma ve yayılmasını önlemede son derece ucuz ve etkili bir yöntemdir.

31


""Sağlığınız güvenli ellerde..." ELLER NEDEN YIKANMALIDIR? Günlük yaşantımızda en fazla kirlenen organlarımız ELLERİMİZ’dir. Mikroorganizmalar (bakteri,virüs,parazitler,..vs.)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları