Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bilgisayar Büro Programları Bilgisayar Uygulamaları I

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bilgisayar Büro Programları Bilgisayar Uygulamaları I"— Sunum transkripti:

1 Bilgisayar Büro Programları Bilgisayar Uygulamaları I
Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ

2 Büyük Harf Küçük Harf Değiştirme
Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ Büyük Harf Küçük Harf Değiştirme Bir cümlenin ilk harfini büyük yapmak ve tüm diğer harfleri küçük bırakmak için Tümce kullanımı'nı tıklatın. Tüm harfleri küçük yapmak için küçük harf'i tıklatın. Tüm harfleri büyük yapmak için BÜYÜK HARF'i tıklatın. Her sözcüğün ilk harfini büyük yapmak ve diğer harfleri küçük bırakmak için Her Sözcüğü Büyük Harfe Çevir'i tıklatın. Büyük/Küçük harf görünümleri arasında geçiş yapmak için (örneğin, Her Sözcüğü Büyük Harfe Çevir ile bunun karşıtı hER sÖZCÜĞÜ bÜYÜK hARFE çEVİR arasında geçiş yapmak için), bÜYÜK kÜÇÜK dÖNÜŞTÜR'ü tıklatın. . Word’de Shift + F3 ile yaptığımız işlemi Büyük/Küçük harf durumunu değiştirmek istediğiniz metni seçin. Giriş sekmesinin Yazı Tipi grubunda Büyük/Küçük Harf Değiştir'i tıklatın ve sonra da, istediğiniz büyük/küçük harf değiştirme seçeneğini tıklatın. .

3 Gizli Karakterleri Gösterme
Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ Gizli Karakterleri Gösterme Bir Word belgesi içerisinde kullanılan enter, tab, sayfa sonu vb. karakterler belge içinde görünmezler. Bunlara gizli karakterler denir. Gizli karakterleri görünür kılmak için yapmamız gereken, Ctrl + Shift + 8 Giriş Paragraf

4 Bölünemez Boşluk Kullanımı
Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ Bölünemez Boşluk Kullanımı Bazen belgelerimizde arka arkaya gelen kelimelerin satır sonlarına bile gelseler ayrılmamalarını isteriz. Ayrılmasını istemediğimiz bu kelimeleri yazarken aralarında space (boşluk) tuşuna basmak yerine, Ctrl + shift + Space Tuş kombinasyonunu kullanıyoruz.

5 Üslü Sayıları Kısa Yoldan Yazma
Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ Üslü Sayıları Kısa Yoldan Yazma Üslü sayı yazmak istediğimizde, Giriş Yazı tipi  x2 simgesi ya da menü açılırefektler üst simge. Bu işlemi kısa yoldan yapmak için, Ctrl + shift + 4 Tuş kombinasyonundan faydalanıyoruz.

6 Blok Halinde Seçim Yapma
Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ Blok Halinde Seçim Yapma Bloklardan oluşan bir metinde sadece tek bir bloğu seçmek istediğimizde ya hepsi birden seçilir ya da ctrl ile beraber hepsini tek tek seçmek zorunda kalabiliriz ki bu durum da oldukça zaman alıcıdır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için alt tuşuna basılıyken, seçmek istenilen sütun seçilmelidir.

7 Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ Dosya Birleştirme Birden fazla dosyada çalıştığımızda belgeler arası bilgileri kopyala-yapıştır yapmak yerine dosya birleştirme yapabiliriz. Bunun için, Ekle metin grubunesne  dosyadan metin açılan ekranda birleştirmek istediğimiz Word dosyaları seçilir.

8 Dosyaları Açmadan Önce İçeriğini Görme
Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ Dosyaları Açmadan Önce İçeriğini Görme Word belgesi açıkken, Office Düğmesi Aç Görünümler Önizleme komutları takip edilmelidir.

9 Varsayılan Kayıt Yerinin Değiştirilmesi
Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ Varsayılan Kayıt Yerinin Değiştirilmesi Üzerinde çalıştığımız belgeleri kaydetmek istediğimizde genellikle önceden tanımlanan konum hangisiyse belgeyi doğrudan o konuma kaydederiz. Ancak biz masa üstünde oluşturduğumuz bir klasörün içerisine kaydedilmesini istiyor ve her seferinde o klasörü aramak istemiyorsak, Office Düğmesi Word Seçenekleri kaydet

10 Açık Olan Bütün Belgeleri Tek Seferde Kaydetme (2003’te)
Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ Açık Olan Bütün Belgeleri Tek Seferde Kaydetme (2003’te) Aynı anda birden fazla word belgesi üzerinde çalışabilir, her biri üzerinde çeşitli değişiklikler yapmış olabiliriz. Bu belgelerin hepsini aynı anda kaydetmek istediğimizde, Shift tuşuna basarak dosya menüsünü açıyoruz. “Tümünü kaydet”’e tıklayıp açık olan tüm belgelerin aynı anda kaydedilmesini sağlıyoruz. Tüm belgeleri aynı anda kapatmak istediğimizde de aynı işlemi tekrarlayıp, “tümünü kapat”a tıklıyoruz.

11 Belgeyi Klavyeden Kapatmak
Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ Belgeyi Klavyeden Kapatmak Belgeyi kalvye kısayolu yardımıyla kapatmak istediğimizde, Ctrl + W Komutundan faydalanıyoruz.

12 Dipnot Ekleme Başvurular  Dipnot Ekle Alt Ctrl  F
Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ Dipnot Ekleme Başvurular  Dipnot Ekle Alt Ctrl  F

13 Simge Ekle Simge Simgeye kısayol atamak için;
Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ Simge Ekle Simge Simgeye kısayol atamak için; Ekle SimgeSimgeler Kısayol tuşu

14 Uzun Tamlamaların Kısaltılması
Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ Uzun Tamlamaların Kısaltılması Ekle Simge Tüm Simgeler Otomatik Düzelt  Metni Yazarken Değiştir TBMM Türkiye Büyük Millet Meclisi olacak otomatik olarak.

15 Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ Depo Kullanımı Birden fazla metin bloğunu seçip depoya saklayabilir ve bunları toplu halde farklı bir yere yapıştırabilirsiniz. (örnek: Bir makalenin ilgili paragrafları) İstediğiniz metin bloğunu seçin. Ctrl+F3 tuşuna basın. Her yeni metin bloğu için yukarıdakileri tekrarlayın. Yapıştırmak istediğiniz yerde Ctrl+Shift+F3 tuşuna basın. İpucu : Seçtiğiniz metin blokları kesilir (eski yerinden silinir).

16 Pencere Bölme Belgeniniz farklı kısımlarını aynı anda görebilirsiniz.
Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ Pencere Bölme Belgeniniz farklı kısımlarını aynı anda görebilirsiniz. Görünüm Pencere Böl

17 TOPLU POSTALAMA İŞLEMİ İÇİN ETİKET OLUŞTURMA VE YAZDIRMA

18 Öğr. Gör Feyza TEKİNBAŞ Adres listenize toplu posta göndermek için adres etiketlerini kullanmak istediğinizde, adres etiketleri sayfasını oluşturmak amacıyla adres mektup birleştirme işleminden yararlanabilirsiniz. Her etiketin üstünde listenizdeki bir adres bulunur.

19 Öğr. Gör Feyza TEKİNBAŞ

20 Öğr. Gör Feyza TEKİNBAŞ Etiketi Ayarlama Adres mektup birleştirmedeki etiketlerin düzenini bir defa ayarlarsınız. Adres mektup birleştirme işlemini gerçekleştirirken kullandığınız belge, ana belge olarak adlandırılır. Etiket ana belgesinde, her etiket üzerinde şirket logosu veya ortak metin gibi tekrarlamak istediğiniz her türlü içeriğin de ayarlamasını yapabilirsiniz.

21 Öğr. Gör Feyza TEKİNBAŞ Etiketi Ayarlama Daha önceden Avery, AOne veya Formtec gibi etiket sayfası sağlayıcılarının birinden bir paket etiket sayfası almış olmanız sizin yararınızadır. Her sayfanın belirli bir boyutu vardır ve söz konusu sayfalar belirli boyutlarda belirli sayıda etiket içerir. Etiket ana belgesini ayarlamak için, belgenin boyutlarıyla, elinizde bulunan sayfaların üstündeki etiketlerin boyutlarını eşleştirmeniz gerekir.

22 Etiketi Ayarlama Adımları
Öğr. Gör Feyza TEKİNBAŞ Etiketi Ayarlama Adımları Word'ü başlatın. Varsayılan olarak, boş bir belge açılır. Belgeyi açık bırakın. Kapatırsanız, bir sonraki adıma ait komutları kullanamazsınız.

23 Postalar Adres Mektup Birleştirmeyi Başlat Adım Adım Adres Mektup Birleştirme Sihirbazı
Öğr. Gör. Feyza TEKİNBAŞ

24 Etiketi Ayarlama Adımları
Öğr. Gör Feyza TEKİNBAŞ Etiketi Ayarlama Adımları Etiketler'i tıklatın. Etiket Seçenekleri iletişim kutusunda, işaretleyeceğiniz çeşitli seçenekler bulunmaktadır.

25 Etiketi Ayarlama Adımları
Etiketleri yazdırmak için kullandığınız yazıcının türü Etiket sayfalarını üreten sağlayıcı Etiket sayfalarının paketinde listelenen ürün numarasına karşılık gelen numara Öğr. Gör Feyza TEKİNBAŞ

26 Etiketi Ayarlama Adımları
Öğr. Gör Feyza TEKİNBAŞ Etiketi Ayarlama Adımları İstediğiniz etiket seçeneklerini belirledikten sonra Tamam'ı tıklatın. Word, etiket sayfalarını içeren bir belge oluşturur. Word, etiketleri düzenlemek için bir tablo kullanır. Etiketleri birbirinden ayıran çizgileri göremezseniz, Tablo Kılavuz Çizgileri Görüntüle'yi tıklatın.

27 Etiketleri Adres Listenize Bağlama
Öğr. Gör Feyza TEKİNBAŞ Etiketleri Adres Listenize Bağlama Bilgileri etiketlerinizle birleştirmek için, etiketleri veri kaynağı olarak da bilinen adres listenize bağlamalısınız. Office Excel'de, çalışma kitabı içindeki bir çalışma sayfasından veya belirtilen bir aralığından veri seçebilirsiniz. Office Access'te, veritabanı içinde tanımlanan bir tablodan veya sorgudan ya da başka bir veri dosyasından veri seçebilirsiniz.

28 Etiketleri Adres Listenize Bağlama
Öğr. Gör Feyza TEKİNBAŞ Etiketleri Adres Listenize Bağlama

29 Alıcı Listesini Arıtma
Belirli bir veri dosyasına bağlandığınızda, bu veri dosyasının kayıtlarındaki (satırlar) bilgilerinin tümünü etiketlerle birleştirmek istemeyebilirsiniz. Öğr. Gör Feyza TEKİNBAŞ

30 Alıcı Listesini Arıtma
Öğr. Gör Feyza TEKİNBAŞ Alıcı Listesini Arıtma Kayıtları tek tek seçme: Bu yöntem listeniz kısaysa çok yararlıdır. Eklemek istediğiniz alıcıların yanındaki onay kutularını işaretleyin ve çıkartmak istediğiniz alıcıların yanındaki onay kutularını temizleyin. Sadece birkaç kayıt seçmek istiyorsanız tümünü temizle dedikten sonra istediğiniz kişileri seçin.

31 Alıcı Listesini Arıtma
Öğr. Gör Feyza TEKİNBAŞ Alıcı Listesini Arıtma Kayıtlara filtre uygula: Listede, birleştirmede görmek veya birleştirmeye eklemek istemediğiniz kayıtlar varsa bu yöntem yararlıdır. Listeye filtre uyguladıktan, kayıtları eklemek veya çıkartmak için onay kutularını işaretleyebilir veya temizleyebilirsiniz.

32 Öğr. Gör Feyza TEKİNBAŞ Etiketleri Düzenleme Etiketinize alıcı bilgileri eklemek için, önce ilk etiketteki yerini sonra adres bloğu, selamlama satırı, elektronik pul ve ek öğelerden birini tıklatın. Ek öğeleri seçtiğinizde karşınıza birleştirme alanı ekle diye bir pencere açılacaktır. Bu alanlardan istediklerinizi seçerek etiketiniz oluşturabilirsiniz. Tüm etiketleri güncelleştir sekmesine tıklatarak ilk etiketin düzenini sayfadaki diğer etiketlere kopyalayabilirsiniz.

33 Birleştirilen Verileri Biçimlendirme
Öğr. Gör Feyza TEKİNBAŞ Birleştirilen Verileri Biçimlendirme Microsoft Office Access ve Microsoft Office Excel gibi veritabanı ve elektronik tablo programları, hücrelere yazdığınız bilgileri işlenmemiş veri olarak depolar. Yazı tipi, renk gibi Access'te veya Excel'de uyguladığınız biçimlendirme işlenmemiş verilerle depolanmaz. Veri dosyasındaki bilgileri bir Word belgesiyle birleştirdiğinizde, uygulanan biçimlendirme olmaksızın işlenmemiş verileri birleştirirsiniz. Belgedeki verileri biçimlendirmek için adres mektup birleştirme alanını seçin ve herhangi bir metni biçimlendirdiğiniz gibi biçimlendirin. Alanı çevreleyen açılı çift ayraçların da (« ») seçildiğinden emin olun.

34 Birleştirmeyi Önizleme
Öğr. Gör Feyza TEKİNBAŞ Birleştirmeyi Önizleme Etiketleri ön izleyebilir ve adres mektup birleştirmeyi tamamlamadan önce değişiklik yapabilirsiniz.

35 UYGULAMA


"Bilgisayar Büro Programları Bilgisayar Uygulamaları I" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları