Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SERKAN GÖÇERİ İSMAİL TUĞRUL. Eklem nedir ? İskeletin değişik kemikleri arasındaki fonksiyonel bağlantıya eklem denir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SERKAN GÖÇERİ İSMAİL TUĞRUL. Eklem nedir ? İskeletin değişik kemikleri arasındaki fonksiyonel bağlantıya eklem denir."— Sunum transkripti:

1 SERKAN GÖÇERİ İSMAİL TUĞRUL

2 Eklem nedir ? İskeletin değişik kemikleri arasındaki fonksiyonel bağlantıya eklem denir.

3 Eklem çeşitleri Eklemler morfolojik ve fonksiyonel olmak üzere iki farklı şekilde sınıflandırılmıştır. Fonksiyonel eklemler Oynamaz eklemler Yarı oynar eklemler Oynar eklemler

4

5 Morfolojik Eklemler Fibroz eklemler Kartilaginöz eklemler Sinoviyal eklemler

6 I. Fibroz eklemler ; Eklemleşen kemik uçları arasında eklem boşluğunun bulunmadığı eklemlerdir.

7 II. Kartilaginöz eklemler Eklemleşen kemik uçları arasında hiyalin kıkırdak veya fibrokartilaginöz dokunun bulunduğu eklemlerdir.

8 III. Sinoviyal eklemler Eklemleşen kemik uçları arasında devamlılığın bulunmadığı, sinoviya olarak adlandırılan sıvı ile dolu bir aralığa eklemlere sinoviyal eklemler denir.

9 Sinoviyal eklemlerin oluşumuna katılan dört eklem vardır. 1. Eklem yüzeyleri ve eklem kıkırdakları 2. Eklem kapsülü 3. Eklem boşluğu 4. Eklem bağları

10 Sinoviyal eklemlerin çeşitleri 1. Tek eksende hareket yapabilen eklemler: İkiye ayrılır. -Trokoid eklem: Merdane veya yüzük tarzı bir eklem olup eklem yüzeylerinden biri silindirik bir yüze diğeri ise ona uyacak anuler bir yapısal yüze sahiptir.

11 Diz eklemi -Ginglumus eklem: Menteşe tarzı bir eklemleşmedir.

12 2.İki eksende hareket yapabilen eklemler: El bileği kemiği

13 Bu eklem tipine el bilek kemiklerinden trapez kemik ile birinci metakarpinin yaptığı eklemi örnek verebiliriz

14

15 3.Çok eksende hareket yapabilen eklemler: Y uvarlak bir baş ve buna uyacak bir çukurluğa sahip olan eklemlerdir. Vücudumuzun en hareketli eklemleridir. Omuz ve kalça eklemleri.

16 Eklemlerde Yapılan Hareket Çeşitleri Kayma, açısal, rotasyon, ve sirkumdüksiyon hareketleri olmak üzere 4 gruba ayrılır.

17 1-Kayma hareketleri En basit hareket çeşididir.Herhangi bir açısal, rotasyon ve kayma hareketi olmaksızın bir eklem yüzünün diğer eklem yüzü üzerinde kayması şeklinde olur.

18 2-Açısal hareketler Eklemi oluşturan kemikler arasındaki açının önde, arkada veya yanlarda azalıp çoğalması şeklinde olur.

19 3-Sirkumdüksiyon Konveks eklem yüzü küre şeklinde olan eklemlerde olur.

20 4-Rotasyon Vertikal eksen etrafında yapılan dönme hareketidir. Arkaya bakan el ayasının ön tarafa getirilmesi esnasında yapılan harekettir.

21 Eklem yüzeylerinin birbirinden uzaklaşmasını engelleyen faktörler 1) Eklem boşluğundaki düşük hava basıncı 2) Eklem kapsülü ve eklem bağları 3) Eklemleri saran kas ve kirişler 4) Eklem yüzlerinin şekli

22 TEŞEKKÜRLER


"SERKAN GÖÇERİ İSMAİL TUĞRUL. Eklem nedir ? İskeletin değişik kemikleri arasındaki fonksiyonel bağlantıya eklem denir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları