Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DESTEK VE HAREKET SİSTEMİ KEMİKLER EKLEMLER KASLAR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DESTEK VE HAREKET SİSTEMİ KEMİKLER EKLEMLER KASLAR."— Sunum transkripti:

1

2 DESTEK VE HAREKET SİSTEMİ KEMİKLER EKLEMLER KASLAR

3 Şimdiye kadar öğrendiklerimizi kısaca hatırlayalım.

4 İSKELET SİSTEMİ Vücuda şekil veren, iç organları koruyan ve desteklik sağlayan yapıya iskelet denir. İskeletin Görevleri: Vücuda destek olur, dik durmasını sağlar. Kasların yardımıyla vücudun hareket etmesini sağlar. İç organları korur.

5 İskeletinin Kısımları: İSKELETİ TEMEL OLARAK 4 BÖLÜMDE İNCELİYORUZ. *KAFATASI *GÖĞÜS KAFESİ *OMURGA *KOLLAR---BACAKLAR

6 Kafatası: Kafatası, beyni korur. Baş iskeletinde sadece alt çene kemiği oynar eklem yapıdadır.

7 Omurga : Omurga; “omur” adı verilen kemiklerin üst üste dizilmesinden meydana gelir. Göğüs Kafesi: Sırt omurları, kaburga kemikleri ve göğüs kemiğinden oluşur. Akciğer ve kalbin korunduğu bölümdür.

8 KOLLAR BACAKLAR KOLLAR VE BACAKLAR VÜCUDUMUZUN EN HAREKETLİ BÖLÜMLERİDİR.

9 Kemik Çeşitleri Kemikler üç grupta incelenir. Uzun, kısa ve yassı kemikler. Uzun Kemik: Kol ve bacaklarda bulunan kemiklerdir.

10

11 Kısa Kemik: Omurga, el ve ayak bilek kemikleri kısa kemiklerdir. Yassı Kemik: Yassı görünüşte olan kemiklerdir. Kafatası, kalça, ve kaburgalar yassı kemiklerdir.

12 EKLEMLER İki ya da daha fazla kemiğin birbirine bağlanmasıyla oluşan yapıya eklem denir. Eklemler, kaslarla birlikte hareketi sağlar. Üç çeşit eklem vardır. Oynamaz Eklem: Kemiklerin birbirine sıkıca bağlandığı hareketsiz eklemlerdir. Kafatasında bulunan eklemler Yarı Oynar Eklem: Hareketi sınırlı olan eklemlerdir Omurgadaki kemiklerimiz yarı oynar ekleme örnektir. Oynar Eklem: Vücudun hareketini sağlayan eklemlerdir. Omuz eklemi, kalça eklemi, kol ve bacaklardaki eklemler.

13

14

15 İskeleti sararak vücuda asıl şeklini veren etlere kas denir.

16 Vücudumuzu saran kaslar ipliksi yapıdadır.

17 Bu ipliksi yapılar kas lifi olarak adlandırılır. Kas lifleri bir araya gelerek kas demetini oluşturur.

18 UYARI : Kaslar iskeletle beraber canlıya hem destek olur, hem de canlının hareketini sağlar. İskeletin dikliği ve canlının şekil alması kaslar sayesinde olur. Ayrıca kaslar bazı organların yapısını oluşturarak çalışmasını sağlar.

19 Kaslar, vücudun hareket sistemini oluşturan yapılardır. Kasların en önemli özelliği kasılıp-gevşeme ( Uzayıp - Kısalma )yeteneğidir. Vücudun hemen hemen yarısını kaslar oluşturur.

20 Kasların en önemli görevi kemikleri hareket ettirmektir. Kaslar çalışma biçimlerine, bulundukları yere ve renklerine göre farklılık göstermektedirler.

21 Kaslar, beyinden gelen sinir uyarılarını alarak kasılır. Kasılma esnasında çok enerji harcanır. İnsanda hareket; sinir, iskelet, kas ve eklem sisteminin birlikte çalışmasıyla gerçekleşir.

22 Bunu kısaca şu şekilde ifade edebiliriz. Beyin+kas+kemik=hareket

23 Kemiklerin hareket edebilmesi için karşılıklı iki kasın birbirine zıt olarak hareket etmesi gerekir. Kasılan kas Kasılan kaslarda şişme ve sertleşme meydana gelir Gevşeyen kas Gevşeyen kaslarda ise incelme ve yumuşama olur

24

25

26

27 İnsan eli İnsan ayağı

28

29

30 Bacak kası

31

32 1. İSKELETİMİZİN HAREKETİNİ, ORGANLARIN ÇALIŞMASINI SAĞLAR.

33 2. KANIN VÜCUT İÇİNDE DOLAŞIMINI SAĞLAR. 3. SİNDİRİME, SOLUNUMA VE KONUŞMAMIZA YARDIM EDER.

34 DESTEK VE HAREKET SİSTEMİNİN SAĞLIĞI Destek ve hareket sisteminin sağlıklı gelişebilmesi için en önemli etken, dengeli beslenmedir. Kemiklerin iyi gelişebilmesi ve sertleşmesi için kalsiyum, fosfor ve D vitamini alınması gerekir.

35 Bu vitaminler süt ve süt ürünleri-et- kuruyemişlerde bolca bulunur. Bunun için gelişme çağındaki çocuklar ve gençler bol miktarda süt içmelidir.

36 D vitamini eksikliğinde kemik erimesi hastalığı görülür. Kemik erimesi hastalığının sonucu

37 Kasların ve kemiklerin gelişip güçlenmesi için yaşa uygun ve düzenli spor yapılmalıdır. Spor yaparken kaslara aşırı yüklenilmemelidir. Ağır spor yapmak, kramplara neden olabilir

38 Anî hareketler, ağır darbe ve vurmalar; burkulmalara, çıkıklara ve kemik kırılmasına sebep olabilir. Ayrıca, yüksek topuklu ve dar ayakkabı, dar elbiseler, hatalı duruş, eğri oturma, ağır yük taşıma ve fazla kilo alma, destek ve hareket sistemine zarar verebileceği için bunlardan kaçınılmalıdır.

39

40 HAZIRLAYAN VE SUNAN 4 A SINIFI ÖĞRETMENİ www.egitimcininadresi.com


"DESTEK VE HAREKET SİSTEMİ KEMİKLER EKLEMLER KASLAR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları