Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Omuz insan vücudunda kolların gövdeyle birleştiği yere verilen isimdir.  En önemli görevi ise bu özel yapısı ile kol hareketlerini mükemmel olarak.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Omuz insan vücudunda kolların gövdeyle birleştiği yere verilen isimdir.  En önemli görevi ise bu özel yapısı ile kol hareketlerini mükemmel olarak."— Sunum transkripti:

1

2  Omuz insan vücudunda kolların gövdeyle birleştiği yere verilen isimdir.  En önemli görevi ise bu özel yapısı ile kol hareketlerini mükemmel olarak sağlamaktır.  Omuz eklemine "Articulatio Humerus" denir. Bu eklem iki kemikten oluşur Humerus (pazu) ve Scapula (kürek). Clavicula (köprücük) kemiği ise Scapula ve Sternum (döş) kemiği arasında bulunarak omuz eklemini Thoraxa (göğüs kafesine) bağlar. Omuzun alt tarafında kalan çukurluğa ise Axiller Çukur (koltuk altı) denir.

3

4 Hasta Supin pozisyondadır. Çekilmeyecek omuz 20’ yukarıya kaldırılır. Çekilecek omuzun dirseği fleksiyon halinde ve el iç rotasyon ile belin altına yerleştirilir. Kaset Clavikulanın ortasının 5 cm altı seviyesini ortalayacak şekilde yerleştirilir. 90’ açı verilir.

5

6

7 Hasta pron pozisyonundadır. İncelenecek taraftaki bölüm abdüksiyon,fleksiyon ve iç rotasyon yaptırılır. Çekilmeyecek taraf yukarıya kaldırılır. Santralizasyon scapulanın iç kenarı seviyesine 90’ açı ile verilir.

8

9

10 Hasta ayakta olup sırtını bukiye döner. İncelenecek taraf bukiye temas edecek şekilde 10’ rotasyon yapılır. Hastanın iki eline ağırlık verilir.

11

12

13 Hasta ayakta yada supin pozisyonundadır. Çekilecek taraf 30’ (kol) dış rotasyonda olur. Hasta çekilen tarafın ters tarafına bakmalıdır.

14

15

16 Hasta supin pozisyondadır. Kol başın üzerine vertikal şekilde koyulur.

17

18

19 Hasta supin pozisyonuna getirilir. Kol dış rotasyondan 90’ abduksiyona getirilir. Kaset arkadan tutularak hasta başını öbür tarafta çekilir.

20

21

22 Hasta ayaktadır. İncelenecek omuz kasete yakın taraftadır. Diğer tarafın kolu yukarı kaldırılır. Tüpe 10’ kaudo- kraniyal açı verilir.

23

24

25 Hasta supin pozisyonundadır. Kol anatomik duruşdadır. Santralizasyon omuz ile kol arasında göğüs başlangıcını koyulur.

26

27

28  Dirsek kolun ve ön kolun birleştiği noktaya denir. 3 kemiğin oluşturduğu bir eklemdir.  Ulna, Radi ve Humerus. Ulna ve radi birbirine paralel olarak ön kolda yani el bileği ve pazu kemiği arasında bulunur.  Dirseğin uç kısmına ise Olecranon denir.

29

30 Hastanın omzu ve dirseği kaset üzerine aynı seviyede gelecek şekilde yerleştirilir. Dirsek ekstansiyon pozisyonundadır.

31

32

33 Hastanın omuzu ve dirseği kaset üzerine aynı seviyeye gelecek şekilde konulur. Dirseğe 90’ fleksiyon yaptırılır. El ayası düzlemi ve humerus epikondillerinden geçen eksen film planına dik olmalıdır.

34

35

36


" Omuz insan vücudunda kolların gövdeyle birleştiği yere verilen isimdir.  En önemli görevi ise bu özel yapısı ile kol hareketlerini mükemmel olarak." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları