Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SAĞLIK Sağlık Okuryazarlığı - Kas İskelet Sistemi -

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SAĞLIK Sağlık Okuryazarlığı - Kas İskelet Sistemi -"— Sunum transkripti:

1 SAĞLIK Sağlık Okuryazarlığı - Kas İskelet Sistemi -

2 Nasıl Hareket Ederiz? Sağlık Okuryazarlığı – Kas İskelet Sistemi

3 Nasıl Hareket Ederiz? Sağlık Okuryazarlığı – Kas İskelet Sistemi İnsan, çok sayıda yapının, birbirleriyle koordineli bir dizi faaliyeti sayesinde hareket eder. Hareketin oluşumunu sağlayan yapıların tümüne hareket sistemi adı verilir.

4 Hareket Sistemi Sağlık Okuryazarlığı – Kas İskelet Sistemi  Kemikler, eklemler ve kaslardan oluşur.  Kemikler ve eklemler iskelet sistemini oluşturur. İskelet sistemi taşıyıcı görevi görür.  Kas sistemi hareketi gerçekleştirir.

5 Vücudumuzdaki Kemikler Sağlık Okuryazarlığı – Kas İskelet Sistemi  İnsan iskeleti, baş, gövde, kol ve bacaklardaki kemiklerden oluşur.  Bu kemikler toplam 206 adettir.

6 Vücudumuzdaki Kemikler Sağlık Okuryazarlığı – Kas İskelet Sistemi

7 Kemikler Ne İşe Yarar? Sağlık Okuryazarlığı – Kas İskelet Sistemi  Genel olarak kemiklerin tümü bedeni destekler.  Kemiklerin büyük çoğunluğu hareket etmemizi sağlar.

8 Kemikler Ne İşe Yarar? Sağlık Okuryazarlığı – Kas İskelet Sistemi  Kemiklerin bir bölümü kalp, beyin ve omurilik gibi önemli organları dış etkilerden korur.  Kemikler mineral deposu olarak da görev yaparlar.

9 Kan Yapan Kemikler Sağlık Okuryazarlığı – Kas İskelet Sistemi Yassı kemiklerin iç kısımlarındaki boşlukta kemik iliği vardır. Kemik iliği, kan yapım merkezidir.

10 Kıkırdak Sağlık Okuryazarlığı – Kas İskelet Sistemi Kıkırdak, kemik gibi sert olmayan dayanıklı, esnek, bükülgen bir do- kudur. Kemikle birlikte vücuda destek olan ve zaman zaman da kemik gibi görev yapan dolgu maddesidir.

11 Kıkırdağın Görevleri Sağlık Okuryazarlığı – Kas İskelet Sistemi  Kemikle birlikte vücut yapılarını destekler.  Zorlamalara ve basınca karşı doku ve organları korur.  Yumuşak doku ve organların yapısına girerek onlara sertlik ve dayanıklılık kazandırır.

12 Kıkırdağın Görevleri Sağlık Okuryazarlığı – Kas İskelet Sistemi  Eklem yüzeylerinde darbe emici görevi görerek ve kayganlık sağlayarak kemik hareketlerini kolaylaştırır.  Doğum öncesi ve sonrasında uzun kemiklerin gelişimi ve büyümesinde rol alır.

13 Eklemler Sağlık Okuryazarlığı – Kas İskelet Sistemi Eklemler, kemiklerin bağlan- tılarını sağlar ve hareketi kolaylaştır. Üç tür eklem vardır:  Oynamaz eklemler  Yarı oynar eklemler  Oynar eklemler

14 Eklem Bağları Sağlık Okuryazarlığı – Kas İskelet Sistemi  Eklem bağları eklemleri sarar ve kemikleri birbirine bağlar.  Sağlıklı bir hareket ancak eklem bağlarının sağlam ve gereken gerginlikte olması ile mümkündür.  Bu bağlar zedelenirse veya gevşerse eklemi oluşturan yapılar boşlukta sallanıyor hissi verir.

15 Kas Sistemi Sağlık Okuryazarlığı – Kas İskelet Sistemi Kaslar iskeleti bütünüyle sarar ve kemikleri çekerek insanın hareket etmesini sağlar. Kaslar, kasıldığında kısalır ve kalınlaşır. Gevşediğinde ise uzar ve ince- lir. Bir kasın kasılabilmesi için sinir sistemi tarafından uyarıla- bilmesi gerekir.

16 Kasların Görevleri Sağlık Okuryazarlığı – Kas İskelet Sistemi  İskelet ile birlikte vücuda şekil verir.  Vücudun ve organların hareketini düzenler.  Vücudu darbelerden korur.  Soluk alıp vermeye yardımcı olur.

17 Kas Çeşitleri Sağlık Okuryazarlığı – Kas İskelet Sistemi  İskelet kası (çizgili kas)  Düz kas  Kalp kası

18 Kas Çeşitleri – İskelet Kası Sağlık Okuryazarlığı – Kas İskelet Sistemi  İsteğe bağlı olarak çalışır ve çabuk yorulurlar.  Hareketi sağlar.  Vücuda gelen darbeleri yumuşatır ve darbelerin iç organlara zarar vermesini önler.  Kollardaki, bacaklardaki, yüzdeki kaslar çizgili kastır.

19 Kas Çeşitleri – Düz Kas Sağlık Okuryazarlığı – Kas İskelet Sistemi  İstek dışında çalışır ve yorulmaz.  İç organlarda bulunur.  İç organların çalışmasını sağlayarak canlılık faaliyetlerinin sürdürülmesine yardımcı olur.

20 Kas Çeşitleri – Kalp Kası Sağlık Okuryazarlığı – Kas İskelet Sistemi  İskelet kası gibi çizgilidir.  Düz kas gibi irade dışında sürekli çalışır.  Kalp kasının çalışması sinir sistemi ve endokrin sistemin iş birliği ile sağlanır.

21 Destek ve Hareket Sisteminin Sağlığı İçin… Sağlık Okuryazarlığı – Kas İskelet Sistemi  Kasların ve kemiklerin gelişip güçlenmesi için yaşa uygun ve düzenli egzersiz, spor yapılmalıdır.

22 Destek ve Hareket Sisteminin Sağlığı İçin… Sağlık Okuryazarlığı – Kas İskelet Sistemi  Spor yaparken kaslara aşırı yüklenilmemelidir. Ağır spor yapmak, kramplara ve kas liflerinin kopmasına neden olabilir. Anî hareketler, ağır darbe ve vurmalar; burkulmalara, çıkıklara ve kemik kırılmasına sebep olabilir.

23 Destek ve Hareket Sisteminin Sağlığı İçin… Sağlık Okuryazarlığı – Kas İskelet Sistemi  Dengeli beslenilmelidir. Kemiklerin iyi gelişebilmesi ve sertleşmesi için kalsiyum ve fosfor gereklidir. Kasların gelişip güçlenmesi için de proteinli besinlerin alınması gerekir.  Güneş ışığından sağlıklı bir şekilde istifade edilmelidir. Kemiklerin iyi gelişebilmesi ve sertleşmesi için güneş ışığı da gereklidir.

24 Destek ve Hareket Sistemine Neler Zarar Verir? Sağlık Okuryazarlığı – Kas İskelet Sistemi  Yüksek topuklu ayakkabı  Dar ayakkabı  Dar elbise  Hatalı duruş

25 Destek ve Hareket Sistemine Neler Zarar Verir? Sağlık Okuryazarlığı – Kas İskelet Sistemi  Eğri oturma  Ağır ve dengesiz yük taşıma  Fazla kilo alma

26 D Vitamini ve Kemikler Sağlık Okuryazarlığı – Kas İskelet Sistemi  D vitamini daha çok balıketi ve yağı, süt, yumurta sarısı ve güneş ışığında bulunur.

27 D Vitamini ve Kemikler Sağlık Okuryazarlığı – Kas İskelet Sistemi  Erişkinlerde ise D vitamini eksikliği kemiklerin sertliğinin ve dayanıklılığının azaldığı osteomalasi hastalığına neden olur.  D vitamini eksikliğinde çocuklarda bacakların dışa doğru eğilmesi şeklinde ortaya çıkan raşitizm hastalığı görülür.


"SAĞLIK Sağlık Okuryazarlığı - Kas İskelet Sistemi -" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları