Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KARIŞIMLARIN AYRIMI. Süzme ile Ayırma  Demlikteki çay karışımını bardağa doldururken çay tanelerini ayırmak için süzgeç kullanırız. Ancak demlikten bardağa.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KARIŞIMLARIN AYRIMI. Süzme ile Ayırma  Demlikteki çay karışımını bardağa doldururken çay tanelerini ayırmak için süzgeç kullanırız. Ancak demlikten bardağa."— Sunum transkripti:

1 KARIŞIMLARIN AYRIMI

2 Süzme ile Ayırma  Demlikteki çay karışımını bardağa doldururken çay tanelerini ayırmak için süzgeç kullanırız. Ancak demlikten bardağa aktardığımız çayı süzmek için kevgirden yararlanmayı aklımızın ucundan bile geçirmeyiz.

3 Süzme ile Ayırma  üzmek istediğimiz maddenin tane büyüklüğünün kullandığımız süzme aracının deliklerinin büyük olması gerekir. Bu nedenle suda çözünmeyen maddeler uygun süzgeç kullanılarak sudan ayrılabilir.

4 Süzme ile Ayırma  Kaynak suları yeryüzüne çıkarken süzgeç ödevi gören ince kum tabakaları tarafından süzülür. berrak olarak yer yüzüne çıkar.  İçme sularının tortulardan temizlenmesi işlemi de süzme yöntemi içerir.

5 Süzme ile Ayırma  Süzme ile ayırma yöntemine örnek olarak portakal suyunun posadan ayrılması, bu yöntem meyve sularının elde edilmesinde, çözelti çözelti içinde asılı duran taneciklerin süzülmesinde sanayide de kullanılır.

6 Süzme ile Ayırma  Bir çok karışımın birbirinden ayrılmasında kullanılması bu yöntemin önemini açıklıyor.  Günlük hayatımızda bu yöntemle bir çok işimiz kolaylaştığı da bir gerçektir.

7 Yüzdürme İle Ayırma  Bu yöntemle öz kütlesi küçük olan madde su yüzeyinde kalır.  Suya oranla öz kütlesi daha ağır olan madde ise çöker. Suyun üstünde yaprağın yüzmesi buna örnektir.

8 Mıknatısla Ayırma  Mıknatısın, demir, kobalt, demir gibi cisimleri ve maddeleri çektiğini bilmekteyiz ve görmekteyiz.  Demir, kobalt, nikel gibi ve bu tür maddelerin özelliğine yakın maddelerin dışında mıknatısın bu tip maddeleri çekmediğini görürüz.

9 Mıknatısla Ayırma  Her maddenin mıknatısla çekilmemesinin sebebi çeşitli maddelerin mıknatısa olan davranışların farklı olmasıdır.  Mıknatısın çektiği ve çekmediği maddeleri bir karışım halinde düşünebilirsek bu karışımı mıknatıs yardımıyla bileşenlerine ayırabiliriz.

10 Mıknatısla Ayırma Örneği;  Demir tozu, kükürt ve demir tozu karışımından mıknatıs yardımı ile bu karışımdan demir tozunu rahatlıkla ayırabiliriz.

11 Buharlaştırma ile Ayırma  Maddelerin güneş etkisi ile buharlaşması ilkesine göre kullanılan bir yöntemdir. Biz fark etsek de etmesek de günlük hayatımız da bir çok örneğini görürüz.

12 Buharlaştırma ile Ayırma Örneğin;  Çamaşırların kuruması, pestil gibi maddelerin katı kıvama gelmesi, yemeklerde fazla suyun kaynama ile azalması örnek olarak verile bilir.


"KARIŞIMLARIN AYRIMI. Süzme ile Ayırma  Demlikteki çay karışımını bardağa doldururken çay tanelerini ayırmak için süzgeç kullanırız. Ancak demlikten bardağa." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları