Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hücre Kavramı ve Bir Hücreli Canlılar Leeuwenhoeck tarafından ilk gözlenmiş. İngiliz Hooke tarafından hücre boşlukları tespit edilmiş ve “cellulae” terimi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hücre Kavramı ve Bir Hücreli Canlılar Leeuwenhoeck tarafından ilk gözlenmiş. İngiliz Hooke tarafından hücre boşlukları tespit edilmiş ve “cellulae” terimi."— Sunum transkripti:

1 Hücre Kavramı ve Bir Hücreli Canlılar Leeuwenhoeck tarafından ilk gözlenmiş. İngiliz Hooke tarafından hücre boşlukları tespit edilmiş ve “cellulae” terimi ortaya çıkmıştır. Ancak 1838’de Schleiden ve Schwann tarafından tam anlamıyla tanımlanmıştır. Buna göre; 1.Tüm organizmalar bir veya daha çok hücreden oluşmuştur 2.Hücreler yaşayan en küçük, kalıtsal ve yaşamsal temel birimlerdir. 3.Yavru hücreler başka bir hücre tarafından meydana getirilirler.

2 Robert Hooke

3 Biyogenez ve Abiyogenez Redi Deneyi Pasteur Deneyi

4 Hücre kavramı Hücre Zarı (membran) Çekirdek (Nucleus) Sitoplazma

5 Yüzey – Hacim İlişkisi YüzeyHacimYüzey – Hacim Oranı 1 x 1 x 6 = 6 mm 2 1 x 1 x 1 = 1 mm 3 6 (Yüzey en büyük) 2 x 2 x 6 = 24 mm 2 2 x 2 x 2 = 8 mm 3 3 4 x 4 x 6 = 96 mm 2 4 x 4 x 4 = 64mm 3 1,5 (Yüzey en küçük)

6 Prokaryot ve Eukaryotlar

7 Yapı / ÖzellikProkaryotlarEukaryotlar Hücre Duvarı  Hücre Zarı (Membran) Çekirdek (Nucleus)  Zarla Çevrili Organeller  Ribozom Vakuol (Koful) Vezikül Siller  Kamçı  Hücre iskeleleti  Kromozom SayısıHaploit-Monoploit ( n )Diploit ( 2n ) KromozomlarHalkasalDoğrusal Canlı ÇeşidiTek hücrelilerTek-Çok hücreliler

8 Bitki Hücresi

9 Hayvan hücresi

10 Yapı / ÖzellikBitkiler (Plantae)Hayvanlar (Animalia) Hücre Duvarı  Plastidler  Sentriol  Lizozom  VakuolDepoDepo, Sindirim, Besin Bitki ve Hayvan Hücreleri Arasındaki Farklar

11 Organeller

12 Ribozomlar

13 Sınıflandırma ve Binomial İsimlendirme Alem (Kingdom) Filum (Şube) Sınıf (Class) Takım (Ordo) Familya (Family) Cins (Genus) Tür (Species) Ortak özellik azalır. Canlı sayısı artar. Ortak özellik artar. Canlı sayısı azalır.

14 Tür Ortak bir atadan gelen, benzer özellikler taşıyan, doğal olarak birbiriyle çiftleşebilen ve verimli döller oluşturabilen canlı topluluğudur. Bilimsel anlamda bizim için önemli olandır.

15 İkili İsimlendirme Squalus acanthias Carcharinus melanopterus Carcharinus brevipinna Pinus nigra Ciconia nigra

16 Eukaryot Bir Hücreliler Hareket organellerinin yapısına göre 4 sınıfta incelenirler: 1. Flagellata (Kamçılılar) 2. Rhizopoda (Kökbacaklılar) 3. Sporozoa (Sporlular) 4. Ciliata (Silliler)

17 FLAGELLATA (KAMÇILILAR) Trypanosoma Cytostom Cytopharinks

18 RHIZOPODA (KÖKAYAKLILAR) Amoeba 1.Yalancı ayaklar 2.Çekirdek 3.Kontraktil Koful 4.Besin Kofulu

19 SPOROZOA (SPORLULAR) Plasmodium

20 CILIATA (SİLLİLER) Vorticella Stentor

21

22 Canlı İnceleme ve Vital Boyama Herhangi bir kimyasal kullanılmadan inceleme Boyalar kullanılarak görünür hale getirme Ruj Nötr: Besin kofulu Metilen Mavisi: Çekirdek Pikrik asit: Trikosistler


"Hücre Kavramı ve Bir Hücreli Canlılar Leeuwenhoeck tarafından ilk gözlenmiş. İngiliz Hooke tarafından hücre boşlukları tespit edilmiş ve “cellulae” terimi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları