Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Bu Test Toplam 25 Sorudan Oluşmaktadır  Lütfen Sorulduğunda isminizi giriniz… 6.SINIF FEN ve TEKNOLOJİ TESTİ ANA SAYFA www.egitimcininadresi.com.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Bu Test Toplam 25 Sorudan Oluşmaktadır  Lütfen Sorulduğunda isminizi giriniz… 6.SINIF FEN ve TEKNOLOJİ TESTİ ANA SAYFA www.egitimcininadresi.com."— Sunum transkripti:

1  Bu Test Toplam 25 Sorudan Oluşmaktadır  Lütfen Sorulduğunda isminizi giriniz… 6.SINIF FEN ve TEKNOLOJİ TESTİ ANA SAYFA

2 Adı Soyadı : Lütfen adınızı yazarak “tamam” butonuna basınız KONU: HÜCRE ( Ünite-1)

3  Soruları dikkatli okuyunuz  Sadece bir cevap hakkınız var  Cevabınızdan sonra diğer soruya geçeceğinizi unutmayınız.  Hazırsanız sınava başlayabilirsiniz.  Başarılar. Sınav Hakkında

4 SORU 1 Kaslardan oluşması Hücrelerden oluşması İskelet yapısına sahip olması Canlı olması A B C D Bütün canlıların yapısal ortak özelliği nedir?

5 SORU 2 Hücresel yapıda olma Boşaltım yapma Solunum yapma Sindirim sistemi bulundurma A B C D Aşağıdakilerden hangisi, bütün canlılar için ortak değildir?

6 SORU 3 Solunum yapmayan canlı ölür Beslenen canlı gelişemez Gelişemeyen canlı üreyemez Beslenen canlı başaltım yapar A B C D Aşağıdakilerden hangisi canlılıkla ilgili yanlış bir ifadedir?

7 SORU 4 Uçma Yürüme Yönelme Yüzme A B C D Aşağıda verilen hareket şekillerinin hangisinde, bir canlı bulunduğu yeri değiştirmez?

8 SORU 5 Kara yosunu Öglena Amip Terliklisi hayvan A B C D Aşağıdakilerden hangisi bir hücreli canlılardan biri değildir?

9 SORU 6 Tahta Su Kömür Saç teli A B C D Aşağıdakilerden hangisi organik kökenli değildir?

10 SORU 7 Elma Patates Et Şeker A B C D Aşağıdakilerin hangisinde hücresel yapı yoktur?

11 SORU 8 Çekirdek Koful Hücre zarı Sitoplâzma A B C D Aşağıdakilerden hangisi hücrenin temel kısımlarından değildir?

12 SORU 9 II-I-III III-II-I II-III-I I-III-II A B C D Aşağıdaki hücre kısımlarını dıştan içe doğru sıralanışı aşağıdakilerden hangisidir? I.Sitoplâzma II.Hücre zarı III.Çekirde

13 SORU 10 Hayvan ve bitki hücrelerinde aynı organeller bulunur Bütün hücrelerde hücre duvarı bulunur Zar, sitoplâzma ve çekirdek hücrenin temel yapılarıdır Kofullar sadece hayvan hücrelerinde bulunur A B C D Hücre ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi doğrudur?

14 SORU 11 Hücre canlının en küçük yapı birimidir. Hücrenin temel yapısını Hücre zarı, Çekirdek ve Sitoplâzma oluşturur Bitki ve hayvan hücrelerindeki yapılar birbirinin aynısıdır. Hücre, ancak mikroskopla incelenebilir. A B C D Aşağıdakilerden hangisi hücre ile ilgili yanlış bir bilgidir?

15 SORU 12 Çekirdek hücrenin genetik şifresini taşır. Prokaryot çekirdeksiz hücrelere denir. Hücre zarı yağ ve protein moleküllerinden oluşmuştur. Sentrozom sadece bitki hücrelerinde bulunur. A B C D Aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

16 SORU 13 Canlıdır Esnektir Tam geçirgendir Seçici geçirgendir A B C D Aşağıdakilerden hangisi hücre zarının özelliklerinden değildir?

17 SORU 14 Yalnız I I ve II II ve III I, II ve III A B C D I.Yağ II. Protein III.Selüloz Yukarıdakilerden hangileri hücre zarının yapısında bulunur?

18 SORU 15 Sadece yağ yapılıdır. Sadece protein yapılıdır İki sıra yağ ve arasında protein vardır Bir sıra protein, iki sıra yağ bir sıra protein vardır A B C D Hücre zarının yapısı ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur?

19 SORU 16 Koful Sitoplâzma Mitokondri Ribozom A B C D Hücre zarı ile çekirdek arasını dolduran yumurta yapısındaki akışkan maddenin adı nedir?

20 SORU 17 Koyu renkli Canlı Yarı saydam Kolloit A B C D Aşağıdakilerden hangisi sitoplâzmanın özelliklerinden değildir?

21 SORU 18 Ribozom Kromozom Endoplazmik retikulum Mitokondri A B C D Aşağıdakilerden hangisi sitoplâzmada bulunmaz?

22 SORU 19 Hücre zarı Mitokondri Çekirdek Sitoplâzma A B C D Hücrede hayatsal faaliyetleri ve hücre bölünmesini kontrol eden yapı aşağıdakilerden hangisidir?

23 SORU 20 Protein yapar Salgı üretir Besin depolar Madde giriş çıkışını kontrol eder A B C D Aşağıdakilerden hangisi hücre zarının görevidir?

24 SORU 21 Hücre çeperi Sitoplâzma Çekirdek Hücre zarı A B C D Aşağıdaki yapılardan hangisinde enerji harcanmaz?

25 SORU 22 I ve III II, III ve IV I ve IV II, III ve V A B C D I. Tam geçirgen olma II. Canlı olma III. Çift katlı olma IV. Yağ bulundurma V. Selülozdan yapılı olma Yukarıdakilerden hangileri, hücre duvarına ait özellikler değildir?

26 SORU 23 Kromozomlar Golgi cisimciği Lizozom Sitoplâzma A B C D Aşağıdakilerden hangisi hücrede genetik (kalıtsal) bilgiyi saklar?

27 SORU 24 Hayvanların kol, bacak, göz gibi belli görevleri olan kısmı. Aynı görevi yapan hücrelerin oluşturduğu yapı. Sitoplâzma içinde bulunan ve hayatsal olayları yürüten yapı. Bir sistemi oluşturan yapılardan her biri. A B C D Aşağıdakilerden hangisi organel kelimesini tanımlar?

28 SORU 25 Besinleri yakıp enerji üretmek için. Su buharı çıkarmak için. Oksijen üretmek için. Karbondioksit çıkarıp bitkileri büyütmek için. A B C D Canlılar niçin solunum yaparlar?

29

30 BAŞA DÖN ÇIKMAK İÇİN

31


" Bu Test Toplam 25 Sorudan Oluşmaktadır  Lütfen Sorulduğunda isminizi giriniz… 6.SINIF FEN ve TEKNOLOJİ TESTİ ANA SAYFA www.egitimcininadresi.com." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları