Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HÜCRE powered by helldorado. TARİHÇESİ Robert Hooke  Hücre ilk defa 1665 yılında Robert Hooke tarafından keşfedilmiştir.  Hooke şişe mantarından aldığı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HÜCRE powered by helldorado. TARİHÇESİ Robert Hooke  Hücre ilk defa 1665 yılında Robert Hooke tarafından keşfedilmiştir.  Hooke şişe mantarından aldığı."— Sunum transkripti:

1 HÜCRE powered by helldorado

2 TARİHÇESİ

3 Robert Hooke  Hücre ilk defa 1665 yılında Robert Hooke tarafından keşfedilmiştir.  Hooke şişe mantarından aldığı kesiti incelemiş ve boş odacıklar şeklinde yapılar görmüştür.  Hooke, bu boş odacıklara hücre anlamında cellula adını vermiştir.

4 Mikroskobu ve şişe mantarı

5 çizimler

6 Leeuwenhoek  Leeuwenhoek kendi yapmış olduğu mikroskopla kirli sularda hareketli organizmalar görmüştür.

7 yaşadığı yer ve mikroskobu

8 Kitabı,çizimleri ve el yazısı

9 Mathias Schleiden ve Theodor Schwann  1838-1839 yılında yaptıkları mikroskobik gözlemlere dayanarak bitki ve hayvanlarında hücrelerden oluştuklarının öne sürdüler ve bugünde geçerliliğini koruyan hücre teorisini kurdular.

10 kitap ve çizimleri

11 Rudolf Vircow  M. Schleiden ve T. Shcwann ının ileri sürdüğü hücre teorisi, 1858 yılında Rudolf Vircow’ un da eklediği bilgilerle bugünkü hücre teorisine dönüştürülmüştür.

12 Hücre Teorisi  Bütün canlılar bir veya daha fazla hücreden meydana gelmiştir.  Hücreler canlıların yapısal ve fonksiyonel temel birimidir.  Yeni hücreler, var olan hücrelerin bölünmesi ile meydana gelir.  Canlının kalıtım maddeleri hücrelerde bulunur.  Çok hücreli canlıların hücreleri, farklı gruplar altında bir araya gelerek tek bir birim gibi çalışır ve dokusal yapıyı meydana getirir.


"HÜCRE powered by helldorado. TARİHÇESİ Robert Hooke  Hücre ilk defa 1665 yılında Robert Hooke tarafından keşfedilmiştir.  Hooke şişe mantarından aldığı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları