Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 İçerisinde kalıtsal özellikleri taşıyan yapılar vardır.  Bilinen en küçük hücre,bakteridir.  En büyük hücre deve kuşu yumurtasının sarısıdır.  En.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " İçerisinde kalıtsal özellikleri taşıyan yapılar vardır.  Bilinen en küçük hücre,bakteridir.  En büyük hücre deve kuşu yumurtasının sarısıdır.  En."— Sunum transkripti:

1

2  İçerisinde kalıtsal özellikleri taşıyan yapılar vardır.  Bilinen en küçük hücre,bakteridir.  En büyük hücre deve kuşu yumurtasının sarısıdır.  En uzun hücreye de yaklaşık 1 m uzunluğunda olan sinir hücreleri örnek olarak verilebilir.  Bazı ilkel hücrelerde ise çekirdek yoktur,kalıtsal özellik taşıyan yapıların sitoplazmada dağınık olarak bu ilkel canlılarda bulunur.

3  Hücreler ikiye ayrılır:  1-) Prokaryot (çekirdeksiz) Hücreler: Bu hücrelerin çekirdeği yoktur.  Örneğin bakteri,mavi-yeşil alg prokaryot hücrelidir.  2-) Ökaryot (çekirdekli) Hücreler: Bu tip hücrelerin çekirdeği,zarla çevrili organelleri vardır.  Örneğin prostitler,mantarlar,hayvanlar,bitkiler ökaryot hücrelidir.  Ökaryot bir hücre dıştan içe doğru üç kısımdan oluşur:  1-) Hücre zarı 2-) Sitoplazma 3-) Çekirdek

4

5  Hücre zarı,sitoplazma ve çekirdektir.  HÜCRE ZARI: Bütün hayvan ve bitki hücrelerinde bulunan canlı,saydam,esnek ve seçici geçirgen bir zardır.  Seçici Geçirgenlik: Hücre zarının bazı maddeleri hücreye alıp bazılarını almamasıdır.

6  Hücreyi dış etkenlerden korumak,  Hücreye şekil vermek,  Madde alışverişini kontrol etmektir. HÜCRE ZARINDAN GEÇEBİLEN MADDELER  Küçük moleküller (glikoz,aminoasit,su,madensel tuzlar)  Yağda eriyen A,D,E,K vitaminleri,  Nötr moleküller (oksijen ve karbondioksit)’tir.

7

8  Bitkisel hücrelerde hücre zarının dışında bulunur. Hayvan hücrelerinde yoktur.  Selüloz adı verilen ölü bir maddeden yapılmıştır.  Hücre çeperi cansız,kalın dayanıklı,esnek olmayan, tam geçirgen yapıdadır.

9

10  Hücre zarı ile çekirdek arasını dolduran,renksiz,yarı saydam,yumurta akı kıvamında (kolloid) bir sıvıdır.  Sitoplazma canlıdır ve hücrenin bütün hayatsal faaliyetleri burada oluşur.  Sitoplazmanın içinde yapıları ve görevleri birbirinden farklı küçük parçacıklar vardır. Bunlara organel denir.

11

12  Ribozom  Sentrozom  Lizozom  Endoplazmik Retikulum  Golgi Cisimciği  Koful  Plastitler  Mitokondri

13  Ribozom: Protein sentezi ile görevlidir.  Sentrozom: Hücrede bölünmede görevlidir. Sadece hayvan hücresinde vardır. Bitki hücresinde sentrozom yoktur.  Lizozom: İçi sindirim enzimiyle dolu keseciktir. Karbonhidrat,protein ve yağ gibi büyük moleküllerin parçalanmasından sorumludur.  Endoplazmik Retikulum: Hücrede madde iletimini sağlar.  Golgi Cisimciği: Salgı maddelerinin üretildiği,depolandığı ve paketlendiği organeldir. Ayrıca yağ sentezinde rol oynar.

14  Koful: Hücre içinde atık madde,su ve besin depolayan kese şeklindeki yapılardır. Bitki hücrelerinde büyük,hayvan hücrelerinde ise küçüktür.  Plastitler: Sadece bitki hücrelerinde bulunur. Üç çeşittir:  A) Kloroplast: Yeşil renk pigmenti olan klorofil taşırlar. Bitkilerin yapraklarında, ham meyve ve sebzelerinde, genç dallarında, otsu gövdelerinde bulunur. Kloroplastlar fotosentez olayını gerçekleştirir. Fotosentez sonucu besin ve oksijen üretilir.

15  B) Kromoplast: Sarı,kırmızı ve turuncu renk pigmentlerini taşırlar. Böylece bitki ve meyvelere renk verirler. Vitamin üretip depolarlar.  C) Lökoplast: Renksiz plastitlerdir. Bitkinin tohumlarında,kök ve toprak altı gövdesi gibi depo organlarında bulunur. Lökoplastlarda protein,yağ ve nişasta gibi besinler depolanır.

16

17  Çekirdek hücrenin hayatsal faaliyetlerini yönetir.  Görevleri: Hücreyi yönetmek,kalıtım bilgisini taşımak ve hücre bölünmesini sağlamaktır.  Aynı zamanda özellikleri sonraki hücrelere aktararak kalıtsal devamlılığı sağlar. Çekirdeği çıkarılan bir hücre yaşayamaz.  Kalıtsal karakterleri (genleri) taşır.  Bakteri ve mavi, yeşil alglerde çekirdek yoktur.  Alyuvarların çekirdeği olmadığı için bölünemez.

18


" İçerisinde kalıtsal özellikleri taşıyan yapılar vardır.  Bilinen en küçük hücre,bakteridir.  En büyük hücre deve kuşu yumurtasının sarısıdır.  En." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları