Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bir program çalıştırırken tüm veriler geçici olarak hafızada tutulur. Değişkenler bu verilerin isimlendirilmesi işlemidir. Değişken mantığı günlük yaşamda.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bir program çalıştırırken tüm veriler geçici olarak hafızada tutulur. Değişkenler bu verilerin isimlendirilmesi işlemidir. Değişken mantığı günlük yaşamda."— Sunum transkripti:

1

2 Bir program çalıştırırken tüm veriler geçici olarak hafızada tutulur. Değişkenler bu verilerin isimlendirilmesi işlemidir. Değişken mantığı günlük yaşamda da çok kullanılan bir mantıktır aslında.

3 Aklımızdan iki sayı tutmamız istendiğinde ve bu sayılarla alakalı işlem yapmamız istendiğinde aslında isimlendirecek olursak sayi1 ve sayi2 olarak o sayıları aklımızda tutuyoruz. İşte bu sayi1 ve sayi2 sadece o an geçici bir süre içinde işlem yapmamız için kafamızda ürettiğimiz değişkenlerdir. Programlamada da geçici olarak veri tutmak istediğimizde değişkenleri kullanırız.

4

5 Tanımlanan değişkenlerin tipleri değişken isminden önce belirtilir. Değişken isimlerini belirlerken bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Boşluk, nokta, soru işareti, noktalı virgül, çift tırnak, tek tırnak, aritmetik operatörler, karşılaştırma ve atama operatörleri, parantezler kullanılamaz. Sayı ile başlayamaz. Visual C#.NET dilinde tanımlı anahtar kelimeler kullanılamaz. Değişken isimlerinde Türkçe karakter kullanılırsa, farklı dil seçenekli işletim sistemlerinde çalışma anında hata üretecektir.

6

7 Değişkenler program içinde, tuttukları verilere ulaşmak için kullanılır. Ancak değişkenlere ulaşmak, tanımlandıkları yerde veya alt bloklarda mümkündür. Bu kavrama değişkenlerin kapsam alanı (Scope) denir. Kapsam alanı dışındaki bir yerden değişkene ulaşılamaz.

8

9 Veri tipi, değişkenlerin tuttukları değerlerin türünü ve bellekte tutulacak boyutunu tanımlar. Değişkenleri veri tipleri ile tanımlarken verinin boyutuna göre bir veri tipi seçilmelidir. İki tip veri tipi mevcuttur  Değer Tipleri (Value Type),  Referans Tipleri (Reference Type)

10 Değer tipleri veriyi direk olarak bellek bölgesinden alırlar.

11 Sınıflar referans tiplerdir.Sınıf da referans tiptir. Bir referans tip, heap bölgesinde bir alanı gösteren bir referans olarak, stack bölgesinde saklanır.

12  Aritmetik Operatörler  Karşılaştırma Operatörleri

13  Aritmetik Operatörler Çarpma( *), Bölme( /), Toplama( +), Çıkarma (-) Mod Alma (Mod)  Karşılaştırma Operatörleri

14  Aritmetik Operatörler  Karşılaştırma Operatörleri Küçük( <), Büyük (> ), Küçük Eşit (=<), Büyük Eşit (=>), Eşit (=), Eşit Değil (<>)

15

16

17

18

19

20

21

22


"Bir program çalıştırırken tüm veriler geçici olarak hafızada tutulur. Değişkenler bu verilerin isimlendirilmesi işlemidir. Değişken mantığı günlük yaşamda." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları