Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

VERİ TİPLERİ VE DEĞİŞKENLER

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "VERİ TİPLERİ VE DEĞİŞKENLER"— Sunum transkripti:

1 VERİ TİPLERİ VE DEĞİŞKENLER

2 VERİ TİPLERİ C# dilinde temel olarak veri tipleri ikiye ayrılır, bunlar önceden tanımlanmış veri türleri ve kullanıcı tarafından tanımlanmış veri türleridir.

3 VERİ TİPLERİ

4 VERİ TİPLERİ Veri tipleri Tam Sayılar,Ondalık,Sayılar,Metinsel İfadeler ve Mantıksal ifadeler olmak üzere 4'e ayrılmıştır.

5 *Byte Veri tipi 0'dan 255'e kadar değer tutabilen tiplerdir.Negatif değer alamazlar. *Sbyte Veri tipinin byte tipinden farkı hem negatif hem pozitif değer tutabilmesidir. *Short Veri tipi negatif ve pozitif sayılar tutabilir. *Ushort Veri tipinin short tipinden farkı sadece pozitif sayıları tutmasıdır. *İnt Veri tipi en çok kullanılan veri tiplerinden birisidir.Çok büyük sayılar tutabiliriz.İnt veri tipi hem negatif hem pozitif değer tutabilir. *Uint Veri tipinin int veri tipinden farkı sadece pozitif sayılar tutabilmesidir. *Long Veri tipini int tipinin yetmediği alanlarda kullanabiliriz. Hem negatif hem pozitif bir değer alabilir.

6 DEĞİŞKENLER Bir programlama dilinde temel verileri saklamak ve bu verileri sonradan kullanmak için kullanılan bellek bölgeleridir. Başka bir deyişle; Bir program çalıştırırken tüm veriler geçici olarak hafızada tutulur.Değişkenler bu verilerin isimlendirilmesi işlemidir

7 DEĞİŞKENLERİN ÖZELLİKLERİ
Değişkenin tipi tanımlanmalıdır. Bir değeri olmalıdır. Tanımlama yaparken büyük-küçük harf ayrımı vardır. Değişken adları rakamla başlayamaz, program tarafından saklanmış kelimeler kullanılamaz. Özel karakter içermez.Örneğin /,*,-,+ Boşluk olmamalıdır. Türkçe karakter kullanılmamalıdır. Özel sözcükler (dilin komutları vb.) kullanılmaz

8 OPERATÖRLER C# içerisinde Operatörler 3 grup altında incelenebilir.
1 – Matematiksel Operatörler 2 – İlişkisel Operatörler 3 – Mantıksal Operatörler ÖRNEK

9 ARİTMETİK OPERATÖRLER
Bu Operatörler Matematik’de nasıl çalışıyorsa, C# içinde de aynı şekilde çalışır.

10 ATAMA OPERATÖRLERİ Atama Operatörleri değişkenlere değer atamak için kullanılırlar

11 İLİŞKİSEL OPERATÖRLER
İki değer arasındaki ilişkiyi anlamak veya belirlemek için kullanılır

12 MANTIKSAL OPERATÖRLER
Mantıksal işlemleri ve bit düzeyindeki işlemleri yapmak için kullanılırlar.


"VERİ TİPLERİ VE DEĞİŞKENLER" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları