Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KUMUN HACMİNİN ÖLÇÜLMESİ Deneyin amacı:  Kumun ve kum tanecikleri arasındaki boşluğun hacminin ölçülmesi Araç ve gereçler  Dereceli silindir (2)  Su.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KUMUN HACMİNİN ÖLÇÜLMESİ Deneyin amacı:  Kumun ve kum tanecikleri arasındaki boşluğun hacminin ölçülmesi Araç ve gereçler  Dereceli silindir (2)  Su."— Sunum transkripti:

1 KUMUN HACMİNİN ÖLÇÜLMESİ Deneyin amacı:  Kumun ve kum tanecikleri arasındaki boşluğun hacminin ölçülmesi Araç ve gereçler  Dereceli silindir (2)  Su  Yıkanmış kuru kum

2 DENEYİN YAPILIŞI  Dereceli silindirlerden birine bir miktar kum koyulur. Vkum olarak kaydedilir.  Diğer dereceli silindire bir miktar su koyulur. Vsu olarak kaydedilir.

3  Hacmi ölçülen su,kum bulunan dereceli silindirin içine boşaltılır  Toplam hacim okunur ve kaydedilir.  Su ve kum karışımının hacmi,suyun ve kumun ilk hacimlerinin toplamı ile karşılaştırılır.

4 DENEY SONU DEĞERLENDİRME SORULARI  Kumun ilk ölçülen hacmi gerçek hacmi midir?  Suyun ve kumun ilk hacimlerinin toplamı ile, su ve kum karışımının hacminin farklı olmasını yorumlayınız.  Un, tuz, toz şeker, buğday vb. maddelerin bu metotla yapılan hacim ölçümlerinde gerçek hacim bulunabilir mi?

5 SONUÇ  Kumdaki Havanın Hacmi= Vkuru kum + Vsu – Vsu ve kum karışımı  Kumun saf hacmi = Vkuru kum – Vkumdaki hava


"KUMUN HACMİNİN ÖLÇÜLMESİ Deneyin amacı:  Kumun ve kum tanecikleri arasındaki boşluğun hacminin ölçülmesi Araç ve gereçler  Dereceli silindir (2)  Su." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları